Јанушев: Дали е на повидок нов голем скандал во АД ЕЛЕМ?


Дали е на повидок нов голем скандал во АД ЕЛЕМ? Раководството на ЕЛЕМ поништи транспарентен јавен повик за ангажирање на работници за потребите на РЕК Битола и склучи милионски договор во четири очи, обвинува Игор Јанушев, генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ. -Раководството на РЕК Битола, склучи договор во висина од 21 милион и 240 илјади денари за ангажирање на работници со договор во четири очи со фирмата СВ – Инвест, која според информациите со кои располагаме е во сопственост на близок пријател на директорот на РЕК Битола. Паралелно на оваа постапка во четири очи се одвивала и тендерската постапка за истата работа за која е објавен јавниот повик, но истата поради како што е наведено битна повреда во тендерската документација АД ЕЛЕМ ја поништило на 16.3.2018 година, 14 дена по склучувањето на договорот во четири очи, за слободно да може да се ангажираат лица преку СВ – Инвест. Според информациите кои дојдоа до нас според договорот на СВ – Инвест ќе и бидат исплаќани 197 денари по работник од час, и тука ...
| | веќе видена | слични

Во врска со испад на блок во РЕК Битола oд МЕПСО информираат: - Во 1:34 часот денеска (сабота 28 април) во Националниот диспечерски центар регистрирана е безнапонска состојба во 400/110 киловолтната трансформаторска станица „Битола 2“. Станува збор за дефект на елемент од преносната мрежа (мерен струен трансформатор) во таа постројка. Согласно со протоколите за работа веднаш реагирала релејната заштита и ја исклучила трансформаторската станица од преносната мрежа. Заради тоа е исклучен од мрежа и блокот во РЕК Битола. Дежурните екипи на МЕПСО веднаш реагирале и го санирале за еден час дефектот, по што постројката е вклучена под напон во 2:45 часот. Блокот во РЕК Битола, согласно со процедурата за пуштање во погон на термоелектричната централа, е синхронизиран на преносната мрежа во 11:50 часот.
| | веќе видена | слични

Десет часа надвор од производство на електрична енергија беше третиот блок во РЕК „Битола“. Испадот се случи околу 01,33 часот по полноќ, а блокот беше синхорнизиран и повторно пуштен во функција во 11,49 часот денес. Од ЕЛЕМ со писмено соопштение потврдија дека испаѓањето на блокот било предизвикано од дефект на трафостаницата „Битола 2“ на МЕПСО. Од ЕЛЕМ објаснуваат дека причината за испад на блокот 3 е експлодиран струен мерен трафо за далековод кон Скопје, 400 киловолтен, во трафостаницата Битола 2 на МЕПСО. „Поради тоа, по собирничка заштита исфрлен е блочниот прекинувач на блокот 3 во 01,33 часот што доведе до ‘испад’ на блокот. Блокот е синхронизиран во 11,49 часот со електро-енергетскиот систем и повторно пуштен во функција. Во меѓувреме, електричната енергија за тарифните потрошувачи е обезбедена од другите производни капацитети и нема прекин или недостаток во санабдувањето со струја“, соопшти ЕЛЕМ. Другите два блока 1 и 2 плански се исклучени извесен период зашто има доволно електрична енергија од ...
| | веќе видена | слични

Повеќе од 10 часа РЕК Битола воопшто не е функционална. единствениот активен, од трите  блока во РЕК Битола ноќеска испадна од мрежа, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. Од опозициската партија велат дека е недозволиво најголемиот производител на електрична енергија во државата да е вон употреба половина ден. - Незнаењето на картелот на власт во текот на вчерашниот ден предизвика и прекин во дотурот со јаглен за термоцентралата. имено поради пожар на една од постројките во рудникот на РЕК Битола снабдувањето со јаглен било запрено, соопштува ВМРО ДПМНЕ.
| | веќе видена | слични
2 копии

Синоќа во 1:34 часот во Националниот диспечерски центар регистрирана е безнапонска состојба во 400/110 киловолтната трансформаторска станица „Битола 2“. Станува збор за дефект на елемент од преносната мрежа (мерен струен трансформатор) во таа постројка, информираат од АД МЕПСО. – Согласно со протоколите за работа веднаш реагирала релејната заштита и ја исклучила трансформаторската станица од преносната мрежа. Заради тоа е исклучен од мрежа и блокот во РЕК Битола, соопшти МЕПСО. Дежурните екипи на МЕПСО, се нагласува во соопштението, веднаш реагирале и за еден час го санирале дефектот, по што постројката е вклучена под напон во 2:45 часот. Блокот во РЕК Битола, согласно со процедурата за пуштање во погон на термоелектричната централа, е синхронизиран на преносната мрежа во 11:50 часот.
| | веќе видена | слични

- Зaради тоа, во 1:33 часот е исфрлен бочниот прекинувач за заштита на блок 3, со што дојде до испад на блокот. Блокот е синхронизиран во 11:49 часот со електроенергетскиот систем и повторно е пуштен во функција, соопшти ЕЛЕМ. Во меѓувреме, како што посочуваат, електрична енергија за тарифните потрошувачи беше обезбедена од другите производни капацитетите и немаше прекин или недостаток во снабдувањето. /МИА
| | веќе видена | слични
2 копии

Од ВМРО-ДПМНЕ обвинуваат дека Зоран Заев ја приватизираше и Царинската Управа. Царината и формално станува општинска организација на СДСМ, а непотизмот и партиските заслуги единствен критериум за вработување. -Поранешниот член на ДИК, од редовите на СДСМ, Игор Милев, кој ги аминуваше криминалните избори во октомври лани, експресно е вработен во Царинската Управа, на местото советник на директорот. Сопругата на Милев, Тања Милева пред само 6 месеци, иако беше трето рангирана ја именуваа за судија во скопска апелација. Милева стана судија, а прво и второ рангираните беа одбиени, изјави денеска на прес конференција Иван Јорданов, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ. Тој вели дека ова е кадровската политика на СДСМ, дека вака се заробува државата и институциите. -Според информациите кои кружат во Царина, Игор Милев добил одврзани раце да ги спроведува партиските задачи. Имено веднаш по вработувањето Игор Милев има овластување од страна на директорот на Царинската Управа да извршува задачи на Помошник Директор на Сектор ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Причина за испадот на третиот блок на РЕК Битола е експлодиран струен мерен трафо на 400-киловолтниот далновод кон Скопје во трафостаницата Битола – 2 на МЕПСО, информираат од АД ЕЛЕМ. aради тоа, во 1:33 часот е исфрлен бочниот прекинувач за заштита на блок 3, со што дојде до испад на блокот. Блокот е синхронизиран во 11:49 часот со електроенергетскиот систем и повторно е пуштен во функција, соопшти ЕЛЕМ. Во меѓувреме, како што посочуваат, електрична енергија за тарифните потрошувачи беше обезбедена од другите производни капацитетите и немаше прекин или недостаток во снабдувањето.
| | веќе видена | слични
8 копии

Неспособноста и неодговорноста на криминалниот картел на власт на чело со Зоран Заев излегува на површина. Повеќе од 10 часа РЕК Битола воопшто не е функционална, велат во соопштение од ВМРО-ДПМНЕ. „Единствениот активен, од трите блока во РЕК Битола ноќеска испадна од мрежа. Недозволиво е најголемиот производител на електрична енергија во државата да е вон употреба половина ден“, истакнуваат од опозициската партија. Оттаму велат дека незнаењето на картелот на власт во текот на вчерашниот ден предизвикал и прекин во дотурот со јаглен за термоцентралата. „Поради пожар на една од постројките во рудникот на РЕК Битола снабдувањето со јаглен било запрено. Криминалниот картел наречен СДСМ не знае да работи. Државата и граѓаните трпат директни загуби. Оваа ненародна власт мора да си замине. Граѓаните заслужуваат подобро“, стои во партиското соопштение.
| | веќе видена | слични

МЕПСО за испадот на блок во РЕК Битола информира дека дефектетот во РЕК Битоа е отстранет во рок од еден час. Блокот во РЕК Битола, согласно со процедурата за пуштање во погон на термоелектричната централа, е синхронизиран на преносната мрежа во 11,50 часот", информира МЕПСО.„Во ,1,34 часот денеска во Националниот диспечерски центар регистрирана е безнапонска состојба во 400/110 киловолтната трансформаторска станица „Битола 2". Станува збор за дефект на елемент од преносната мрежа (мерен струен трансформатор) во таа постројка. Согласно со протоколите за работа веднаш реаагирала релејната заштита и ја исклучила трансформаторската станица од преносната мрежа. Заради тоа е исклучен од мрежа и блокот во РЕК Битола. Дежурните екипи на МЕПСО веднаш реагирале и го санирале за еден час дефектот, по што постројката е вклучена под напон во 2,45 часот“, се вели во официјалното соопштение на МЕПСО.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

ДУИ нема да успее да обезбеди повеќе гласови во вториот круг од претседателските избори, а СДСМ ќе доживее фијаско на следните парламентарни избори, смета ...
сите 394 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп истакна денеска важност за вакцинирање во момент во кој епидемијата на сипаници ги зафати и САД. – Луѓето треба да се ...
сите 157 | | | веќе видена

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев и претседателскиот кандидат, Стево Пендаровски повикаа граѓаните на масовна излезност и поддршка на опцијата Заедно Напред во ...
сите 134 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Јанушев: Дали е на повидок нов голем скандал во АД ЕЛЕМ?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: