Трамп нестрплив за средба со Папата, Ватикан изненаден

Контроверзниот американски претседател Доналд Трамп изјави дека ќе му биде голема чест да се сретне со папата Фрaнсис, во текот на претстојната посета на Италија. Сепак, Ватикан е изненаден од ова барање кое не е однапред договорено, ниту пак е закажано со цел и папата Франциск да биде подготвен. „Многу сум среќен за средбата со папата,“ рекол Трамп на заедничката конференција за новинари со ...

⇐ DailyФактор ⇒