Самуил Малчевски

  во

  Можна е мини реконструкција во Владата на премиерот Никола Груевски уште во август, пишува неделникот Форум во својот најнов број. Според информациите до кои доаѓа Форум кон крајот на август ќе бидат реконструирани министерот за образование Никола Тодоров, за правосудство Михајло Маневски и за внатрешни работи Гордана Јанкулоска. Неделникот констатира дека најмногу забелешки и аргументи зошто треба да замине од министерската фотеља одат на конто на министерот Маневски, пред се поради бројните афери со кои се поврзува неговото име, а за негов наследник на функцијата министер за правда се спомнува актуелната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, во која премиерот Груевски има огромна доверба. Според Форум на нејзино место би дошол началникот на СВР Штип Каширски, професионалец кој и претходно бил на високи позиции во МВР, а за тоа кој ќе го замени, а министерот за образование и наука Никола Тодоров за сега нема детали. Се шпекулира дека би можел да биде и поранешниот студентски лидер Самуил ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Можна е мини реконструкција во Владата на премиерот Никола Груевски уште во август, пишува неделникот „Форум“ во својот најнов број. Информациите до кои доаѓа „Форум“, а кои владејачката ВМРО-ДПМНЕ ги демантира, говорат за тоа дека овој пат ќе бидат реконструирани министерот за образование Никола Тодоров, за правосудство Михајло Маневски и за внатрешни работи Гордана Јанкулоска. Неделникот констатира дека најмногу забелешки и аргументи зошто треба да замине од министерската фотеља одат на конто на министерот Маневски, пред сè поради бројните афери со кои се поврзува неговото име, како случајот „и плата и пензија“, но и шпекулациите дека тој стои зад разрешувањето на судијката Виолета Дума. Како негов наследник на функцијата министер за правда се спомнува актуелната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, во која премиерот Груевски има огромна доверба. „Форум“ открива дека на нејзино место би дошол началникот на СВР Штип Ѕвонко Каширски, професионалец кој и претходно бил на високи позиции во ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Скопје Можна е мини реконструкција во Владата на премиерот Никола Груевски уште во август, пишува неделникот „Форум“ во својот најнов број. Информациите до кои доаѓа „Форум“, а кои владејачката ВМРО-ДПМНЕ ги демантира, говорат за тоа дека овој пат ќе бидат реконструирани министерот за образование Никола Тодоров, за правосудство Михајло Маневски и за внатрешни работи Гордана Јанкулоска. Неделникот констатира дека најмногу забелешки и аргументи зошто треба да замине од министерската фотеља одат на конто на министерот Маневски, пред сè поради бројните афери со кои се поврзува неговото име, како случајот „и плата и пензија“, но и шпекулациите дека тој стои зад разрешувањето на судијката Виолета Дума. Како негов наследник на функцијата министер за правда се спомнува актуелната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, во која премиерот Груевски има огромна доверба. „Форум“ открива дека на нејзино место би дошол началникот на СВР Штип Ѕвонко Каширски, професионалец кој и претходно бил на високи ...
  | | веќе видена

  Кој ќе го замени Самуил Малчевски.За претседателската функција на студентскиот парламент се борат Иван Живковски од правниот факултет и Иван Саздовски од економскиот. Едно е сигурно кој и да победи ќе има многу работа. Лошите  услови, мизерните студентски домови, корупцијата се секојдневие на студентите. Малчевски уверува дека во двегодишниот мандат направил многу за своите колеги. Плакатите се веќе залепени по сите студентски домови и факултети. И двајцата кандидати уверуваат дека за кампањата се финансираат од свој џеб. Во среда студентите на УКИМ ќе го изберат новиот претседател.Дали и колку тие му веруваат на својот избраник ќе покаже гласањето.Само за потсетување сите студентскиу избори поминуваат со низа нерегуларности, полнење на кутии, инциденти, закани. Зошто интересот за претседател на студентскиот сојуз е толку голем  кога тие тврдат дека се финансираат само од проекти, а не и од студентските пари.
  | | веќе видена | слични

  Партиските вработувања на наставниците и професорите, лошо изработените наставни програми, воопшто образовен систем кој е далеку од она кон што се стремиме Овие недостатоци доведоа и до последниот неуспех - катастрофалните резултати од државната матура. Речиси 50 проценти од сите средни училишта во земјава имаа просечна оценка меѓу 1 и 2-ка, а само 3 беа солидни со оценка над 4. За учениците и студентите, ова е поразително. Категорично порачуваат, образованието има стратешки проблем, и не му требаат парцијални решенија туку темелни зафати. „Сакам да видам компаративен приказ со другите земји кога Македонија ќе има квалитет во образованието, којшто го има една Норвешка и го има една Шведска, може да разговараме“, вели Ана Бојаџиевска, Младински образовен форум. „Македонија на Пиза истражувањето последен пат учествуваше во 2000 година, резултатите беа поразителни, немавме ниту едно дете коешто достигна највисоко ниво на читање со разбирање, тоа е поразително“, додаде Бојаџиевска. Велат за произведување ...
  | | веќе видена | слични

  Треба да провериме дали знамето е наше, па потоа да се оградиме - ваква е реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ за лидерот на Македонската студентска унија, кој во античко-комитска атмосфера се фотографираше со ножеви, пиштоли и панцири.

  Од ВМРО велат не поддржуваат промоција на насилство, но не ја осудија злоупотребата оти тие имале 50.000 знамиња, па ова би можело да е фалсификат.

  Од Социјалдемократскиот сојуз го осудуваат чинот и бараат ВМРО-ДПМНЕ да понесе одговорност.

  Се јави и лидерот на Студентскиот парламент. Вели осудувал промоција на насилство, но не можел да знае што се прават студентите во слободно време.

  „Секој студент има право во рамките на своето слободно време да сака да прави што сака, но ние нема да поддржиме никаков облик на насилство којшто е промовиран од страна на поединци или некоја организација“, вели Самуил Малчевски ССУКМ

  Од Управата на студентските домови, каде овие фотографии се направени, никој не одговара кој ги контролира студентите и дали ...
  | | веќе видена | слични

  Треба да провериме дали знамето е наше, па потоа да понесеме одговорност - ваква е реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ за лидерот на Македонската студентска унија, кој во античко-комитска атмосфера се фотографираше со ножеви, пиштоли и панцири. Од ВМРО велат не поддржуваат промоција на насилство, велат ова не може да се поврзува со партијата, оти тие имале 50.000 знамиња, па ова би можело да е фалсификат или злоупотребено. Од Социјалдемократскиот сојуз го осудуваат чинот и бараат ВМРО-ДПМНЕ да понесе одговорност. Се јави и лидерот на Студентскиот парламент. Вели осудувал промоција на насилство, но не можел да знае што се прават студентите во слободно време. „Секој студент има право во рамките на своето слободно време да сака да прави што сака, но ние нема да поддржиме никаков облик на насилство којшто е промовиран од страна на поединци или некоја организација“, вели Самуил Малчевски ССУКМ Од Управата на студентските домови, каде овие фотографии се направени, никој не одговара кој ги контролира студентите и дали тие ...
  | | веќе видена | слични

  По вчерашните протести на плоштадот во Скопје помеѓу студенти од Архитектонскиот факултет и поддржувачите на изградба на црква на плоштадот, во кој подебелиот крај пред очите на полицијата го извлекоа студентите, денеска студентскиот лидер Самуил Малчевски изјави дека не се чувствува повикан да коментира и осудува. Тврди дека вчера на протестите не препознал студенти од архитектура..Во вчерашните инциденти на плоштадот во Скопје се појави и свештеникот од скопската епархија прота Стојко и уште неколкумина свештени лица. И по ден од инцидентот од синодот на МПЦ молк. Владиката Тимотеј портпарол на МПЦ  вели дека не сака да  коментира нешто што се случило надвор од неговата епархија.Студентите на Архитектонскиот факултет кои го организираа вчерашниот протест денеска изјавија дека ќе се состанат за да одлучат како ќе реагираат понатаму по вчерашниот настан. Неофицијално дознаваме дека  ќе побараат реакција од Универзитетскиот сенат, да ги земе во заштита како студенти на Универзитетот Свети Кирил и Методиј и да ...
  | | веќе видена | слични

  Зградата во која е сместен Ректоратот има само еден влез , со реакција се јави претседателот Малчевски ние како сериозна студентска организација правиме напори што побрзо да почне да се емитува Студент ФМ и тие напори не се состојат од правење циркус пред седиштето на универзитетот , стои во соопштението на претседателот на студентскиот парламент Самуил Малчевски.
  | | веќе видена | слични

  Зградата во која е сместен Ректоратот има само еден влез , со реакција се јави претседателот Малчевски ние како сериозна студентска организација правиме напори што побрзо да почне да се емитува Студент ФМ и тие напори не се состојат од правење циркус пред седиштето на универзитетот , стои во соопштението на претседателот на студентскиот парламент Самуил Малчевски.
  | | веќе видена | слични

  Зградата во која е сместен Ректоратот има само еден влез , со реакција се јави претседателот Малчевски ние како сериозна студентска организација правиме напори што побрзо да почне да се емитува Студент ФМ и тие напори не се состојат од правење циркус пред седиштето на универзитетот , стои во соопштението на претседателот на студентскиот парламент Самуил Малчевски.
  | | веќе видена | слични

  Зградата во која е сместен Ректоратот има само еден влез , со реакција се јави претседателот Малчевски ние како сериозна студентска организација правиме напори што побрзо да почне да се емитува Студент ФМ и тие напори не се состојат од правење циркус пред седиштето на универзитетот , стои во соопштението на претседателот на студентскиот парламент Самуил Малчевски.
  | | веќе видена | слични

  Зградата во која е сместен Ректоратот има само еден влез , со реакција се јави претседателот Малчевски ние како сериозна студентска организација правиме напори што побрзо да почне да се емитува Студент ФМ и тие напори не се состојат од правење циркус пред седиштето на универзитетот , стои во соопштението на претседателот на студентскиот парламент Самуил Малчевски.
  | | веќе видена | слични

  Зградата во која е сместен Ректоратот има само еден влез , со реакција се јави претседателот Малчевски ние како сериозна студентска организација правиме напори што побрзо да почне да се емитува Студент ФМ и тие напори не се состојат од правење циркус пред седиштето на универзитетот , стои во соопштението на претседателот на студентскиот парламент Самуил Малчевски.
  | | веќе видена | слични

  Зградата во која е сместен Ректоратот има само еден влез , со реакција се јави претседателот Малчевски ние како сериозна студентска организација правиме напори што побрзо да почне да се емитува Студент ФМ и тие напори не се состојат од правење циркус пред седиштето на универзитетот , стои во соопштението на претседателот на студентскиот парламент Самуил Малчевски.
  | | веќе видена | слични

  Зградата во која е сместен Ректоратот има само еден влез , со реакција се јави претседателот Малчевски ние како сериозна студентска организација правиме напори што побрзо да почне да се емитува Студент ФМ и тие напори не се состојат од правење циркус пред седиштето на универзитетот , стои во соопштението на претседателот на студентскиот парламент Самуил Малчевски.
  | | веќе видена | слични

  Зградата во која е сместен Ректоратот има само еден влез , со реакција се јави претседателот Малчевски ние како сериозна студентска организација правиме напори што побрзо да почне да се емитува Студент ФМ и тие напори не се состојат од правење циркус пред седиштето на универзитетот , стои во соопштението на претседателот на студентскиот парламент Самуил Малчевски.
  | | веќе видена | слични

  Зградата во која е сместен Ректоратот има само еден влез , со реакција се јави претседателот Малчевски ние како сериозна студентска организација правиме напори што побрзо да почне да се емитува Студент ФМ и тие напори не се состојат од правење циркус пред седиштето на универзитетот , стои во соопштението на претседателот на студентскиот парламент Самуил Малчевски.
  | | веќе видена | слични

  Зградата во која е сместен Ректоратот има само еден влез , со реакција се јави претседателот Малчевски ние како сериозна студентска организација правиме напори што побрзо да почне да се емитува Студент ФМ и тие напори не се состојат од правење циркус пред седиштето на универзитетот , стои во соопштението на претседателот на студентскиот парламент Самуил Малчевски.
  | | веќе видена | слични

  Зградата во која е сместен Ректоратот има само еден влез , со реакција се јави претседателот Малчевски ние како сериозна студентска организација правиме напори што побрзо да почне да се емитува Студент ФМ и тие напори не се состојат од правење циркус пред седиштето на универзитетот , стои во соопштението на претседателот на студентскиот парламент Самуил Малчевски.
  | | веќе видена | слични