Република

Со еден симболиочен гест сакаме да им покажеме како се сака Македонија. Тие сакаат да ги раздвојат црвената и жолтата од македонското знаме. Ние не сакаме и ...
сите 76 | | | веќе видена

Третообвинетиот во случајот познат како „Дива населба“, Дем Шеху од Косово, рече дека дошол во Македонија за да помогне да се имплементира Охридскиот рамковен ...
сите 53 | | | веќе видена

Членот на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ и пратеник во Собранието, Илија Димовски по денешниот протестен марш на социалните мрежи порача дека македонскиот ...
сите 108 | | | веќе видена

Македонија има три Илиндени, 1903, 1944, 1991 година. Дојде време да го обзнаниме четвртиот Илинден. Во сите, Македонците јасно и недвосмислено ја искажаа ...
сите 52 | | | веќе видена

Го испраќам овој апел со надеж дека ќе допре барем до тој до кого е упатен, бидејќи Република Македонија е на раб од бездната, од која не ќе има повраток, ...
сите 18 | | | прочитана: 175 | веќе видена

Актерот Владо Јовановски повика на мирен протест и порача дека не може да се убие идејата за Македонија како и душата на граѓаните. – Јас сум овде затоа што ...
сите 13 | | | веќе видена

Актерката од Калифорнија се осигурала дека ќе се најде во сите медиуми по 89-тото доделување на Оскарите. Бланка Бланко на црвениот тепих се појавила во ...
сите 18 | | | веќе видена

Над 20 илјади граѓани маршираа попладнево од Владата на Република Македонија до Законоданиот дом. Маршот кој не беше поддржан од ниту една политичка партија, ...
сите 76 | | | веќе видена

Професорката Билјана Ванковска на својот Фејсбук профил подетално објанува што се случувало за време на договорите меѓу СДСМ и ДУИ и што е целта на ...
сите 7 | | | веќе видена

Околу десеттина илјади граѓани присуствуваат на маршот на граѓанската иницијатива за Заедничка Македонија. Собирот е масовен и по збирното место пред Владата, ...
сите 76 | | | веќе видена

Преку 20.000 граѓани кои имаат само една татковина – Македонија: Македонци, Роми, Бошѓњаци, Срби, Турци, Власи се собраа пред Владата на Република Македонија, ...
сите 65 | | | прочитана: 193 | веќе видена

Во Скопје се одржува протестен марш во организација на граѓанската иницијатива за заедничка Македонија. Оттаму објавија проглас, во кој велат дека дојде време ...
сите 52 | | | прочитана: 159 | веќе видена

Оперскиот пејач Игор Дурловски на социјалната мрежа Фејсбук покрена акција и ги предивизика пријателите да запеат за Македонија. Дурловски бара од неговите ...
сите 7 | | | веќе видена

Преку 20.000 граѓани собрани пред Владата на Република Македонија одговорија на повикот на граѓанската иницијатива за Заедничка Македонија која повика на мирен ...
сите 65 | | | веќе видена

Политичарите се залагаат дека Македонија е пред сè, но најчесто си ги гледаат своите внатрепартиски интереси. Во овој случај лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола ...
сите 28 | | | веќе видена

Откако Ворен Бити по грешка го додели Оскарот за најдобар филм на „La La Land“ наместо на „Moonlight“ сите се прашуваат како можеше да се случи еден ваков ...
сите 80 | | | веќе видена

Многу припаднички на понежниот пол уште од самиот старт станаа големи обожавателки на убавиот актер Бариш Ардук од турската романтична комедија „Вљубениот ...
сите 20 | | | веќе видена

next