Нова Македонија

Најкусата средба во последните десетина години на лидерите на земјите-членки на НАТО се одржа вчера во Брисел. На неа, практично без дискусија, беа донесени ...
сите 157 | | | веќе видена

Народната банка во априлската проекција прогнозира пораст од 2,5 отсто на македонската економија за годинава, по што би следувало забрзување на 3,2 отсто во ...
сите 54 | | | веќе видена

Кастрење и сечење на дрвја на улица „Јордан Хаџи Константинов – Џинот“ во Скопје ќе извршат денеска екипи од одделението „Дрвореди“ на ЈП „Паркови и ...
сите 10 | | | веќе видена

Пешак и двајца возачи се потешко повредени, во две од вкупно осум сообраќајни несреќи, што се случиле во изминатите 24 часа на подрачјето на СВР Скопје. Во пет ...
сите 23 | | | веќе видена

Лидерот на шампионот Кливленд, Леброн Џејмс стана најдобриот поентер во плејофот во историјата на НБА-лигата.Леброн синоќешниот петти меч против Бостон го ...
сите 110 | | | веќе видена

Во изминатите 24 часа во Струмица наврнале 71 литар воден талог на квадратен метар, соопшти УХМР.Врнежите достигнале осум литри во Крива Паланка, 14 во Штип, ...
сите 403 | | | прочитана: 213 | веќе видена

Поглаварот на исламската верска заедница реис ул улема Сулејман Реџепи упати порака до верниците од исламска вероисповест по повод почетокот на светиот месец ...
сите 73 | | | веќе видена

Ангеле Михајловски, пијанист од Музичката академија при универзитетот „Гоце Делчев“-Штип, и Драган Ристов со своите цртежи, викендов ќе се претстават пред ...
сите 93 | | | веќе видена

Подрачјето на Македонија до сабота претпладне ќе биде под влијание на циклонска циркулација од Медитеранот. Ќе преовладува претежно облачно и свежо време со ...
сите 403 | | | прочитана: 505 | веќе видена

Поранешниот командант на ОВК и сегашен лидер на Алијансата за иднина на Косово, Рамуш Харадинај, кој е кандидат за премиер, изјави денеска дека „Србија нема да ...
сите 43 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп се договорил со претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск и со шефот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер да ...
сите 139 | | | веќе видена

Најмалку 20 граѓани се јавиле на дежурниот број за помош по невремето кое попладнево ја зафати Струмица при што поплавени беа улиците од ниските делови на ...
сите 39 | | | веќе видена

next