Нова Македонија

Македонската репрезентација за ракометари до 21 година вечерва го игра важниот меч со Бразил за полесен противник во осминафиналето на Светското првенство во ...
сите 111 | | | веќе видена

Нема одмор за ѕвездите од американските професионални спортови, кои преку летото бараат нови начини да ги подобрат својата физичка состојба и игра, за да бидат ...
| | веќе видена

Утринско будење без кафе е речиси незамисливо за многумина, но постојат и други артикли што можат да ве разбудат дури и подобро од црната напивка, дури и да ве ...
сите 21 | | | веќе видена

Откако првпат пред четири години дојдоа во Кнежино, брачниот и уметнички пар Марат Бекејев и Акмарал Жиенгалиева од Казахстан, повеќе не можат да го замислат ...
сите 6 | | | веќе видена

Кумановските пожарникари од почетокот на месецов дневно интервенираат три до четири пати, гасејќи пожари во околината на Куманово и во соседните општини Старо ...
сите 11 | | | веќе видена

Министерството за внатрешни, покрај пазарната и комуналната инспекција, да се вклучи во решавањето на проблемот со дивите пазарџии кои на улица, од камиони, ...
сите 37 | | | веќе видена

Повеќе од сто години откога е напишан, комплетниот ракопис на „Процес“ од Франц Кафка е изложен во музејот „Мартин-Гропиус-Бау“ во Берлин.Романот е изложен ...
сите 6 | | | веќе видена

На малата сцена во Македонскиот народен театар се случи чудесен настан, премиера на претставата „Деветка“ во изведба на актерските мајстори Соња Младенов ...
сите 6 | | | веќе видена

На јужната граница на Киргистан, особено покрај границата со Таџикистан се појави тензична ситуација во сферата на безбедноста, откако Русија најави дека во ...
сите 29 | | | веќе видена

Кинеските инвестиции во инфраструктурата на Западен Балкан ја поттикнуваат и онака раширената корупција во регионот, се наведува во најновата анализа на ...
сите 15 | | | веќе видена

Полскиот претседател Анджеј Дуда соопшти денеска дека става вето врз двата закона за реформи на судскиот систем кои предизвикаа големи протести во ...
сите 37 | | | веќе видена

Врховниот суд утре треба да заседава по обжалените решенија од Апелација за притвор на тројца обвинети во случаите „Таргет“ и „Тврдина“, поточно Горан ...
сите 407 | | | веќе видена

next