Нова Македонија

Во Минхен денеска почнува безбедносната конференција која до недела ќе ги собере главните актери во меѓународната безбедност, во време на неизвесната иднина на ...
сите 76 | | | веќе видена

Претставниците на водечките светски сили, на средбата на Г20 во Бон, повикаа на поголема соработка во решавање на актуелните конфликти и спречување на идните ...
сите 49 | | | веќе видена

Стопанската комора на Македонија денеска одбележува јубилеј, 95 години од коморското организирање и работење во Република Македонија. По тој повод, организира ...
сите 75 | | | веќе видена

Незадоволни родители на учениците од француското село Тернан во Ниевр, го нудат локалното училиште на „продажба“, по објавувањето на информациите дека од ...
сите 5 | | | веќе видена

Златан Ибрахимовиќ е најзаслужен за убедливата победа на Манчестер јунајтед над Сент Етјен од 3-0, постигнувајќи хет-трик во мечот од шеснаесеттинафиналето на ...
сите 74 | | | веќе видена

ДУИ го врати во СДСМ нацрт-законот за албанскиот јазик, додавајќи мислење за неколку значајни прашања кои се однесуваат на неговото спроведување, според ...
сите 54 | | | веќе видена

Единствената македонска партија во Албанија, Македонска Алијанса за Европска Интеграција(МАЕИ) на прес-конференција во Корча, во врска со Прогрес-Извештајот за ...
сите 16 | | | веќе видена

Позицијата на САД околу начините за решавање на израелско-палестинскиот конфликт е „многу збунувачка и загрижувачка“, изјави денеска во Бон францускиот ...
сите 12 | | | веќе видена

Тениската ѕвезда Ужени Бушар го одржа зборот и излезе на состанок со нејзин обожавател, откако загуби облог околу победникот на неодамнешниот Супербоул, во ...
сите 13 | | | веќе видена

Турскиот премиер Бинали Јилдирим испратил рачно напишани писма до 15 милиони млади избирачи во земјата, повикувајќи ги да гласаат со „да“ на референдумот на 16 ...
сите 27 | | | веќе видена

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека во, според него, денешниот прагматичен разговор со американскиот државен секретар Рекс Тилерсон ...
сите 45 | | | веќе видена

Американските разузнавачки агенции кријат доверливи информации за претседателот на САД, Доналд Трамп во страв дека би можеле да завршат во рацете на Русите, ...
сите 11 | | | веќе видена

САД и Турција ќе го продолжат „целиот спектар на билатералните воени активности и консултации“ и ќе бараат заеднички патишта за натамошно зајакнување на ...
сите 31 | | | веќе видена

next