Нова Македонија

Познатиот африкански саксофонист и перкуционист Сеун Кути, син на покојниот култен мултиинструменталист Фела Кути, познат и како активист за човекови права и ...
сите 11 | | | веќе видена

Белата куќа го извести Конгресот за плановите за продажба на ловци „Ф-16“ и воена опрема во вредност од околу 4,9 милијарди долари. Освен ловци, Бахреин ќе ...
сите 7 | | | веќе видена

Полицијата на Атина спроведува масовна операција против криминална банда која издава дозволи за престој и за работа на жени од источна Европа преку лажни ...
сите 11 | | | веќе видена

Пешак и возач на автомобил се тешко повредени, а осум лица се здобиле со полесни повреди во седум сообраќајки што се случиле вчера во Скопје. Евидентирани се и ...
сите 94 | | | веќе видена

Турскиот премиер Бинали Јилдирим прогласи крај на воената операција „Еуфратски штит“ на турската војска во Сирија, јави ТАСС. Во интервјуто за телевизијата ...
сите 52 | | | веќе видена

Конгресот на локалните и регионалните власти на Советот на Европа усвои препорака и резолуција за состојбата на градоначалници и советниците во Турција, а ...
сите 105 | | | веќе видена

Заменикот американски државен секретар Хојт Брајан Ји ги повика косовските претставници да ја прекинат иницијативата за трансформација на Безбедносните сили на ...
сите 26 | | | веќе видена

Дванаесет лица загинаа, а тројца се повредени во директен судар меѓу минибус и камион на автопат во јужната американска држава Тексас, пренесоа американските ...
сите 36 | | | веќе видена

Американскиот федерален судија Дерек Вотсон, од Хонолулу, главниот град на островската држава Хаваи, на неопределено време го продолжи дејството на неговата ...
сите 38 | | | веќе видена

Рускиот претседател Владимир Путин од Министерството за одбрана на Русија и од Федералната служба за безбедност побара да ги заштитат националните интереси на ...
сите 102 | | | веќе видена

Спасувачите и крајбрежната стража на Велика Британија трагаат по приватниот хеликоптер „Тјун Свкрл“, кој полета вчера од англискиот град Милтон Кинс за Даблин, ...
сите 35 | | | веќе видена

На патниот правец Мелнички Мост -Дебар поради изведување градежни работи на пат (асфалтирање), денеска и утре сообраќајот ќе биде во прекин од 13:00 до 16:00 ...
сите 122 | | | веќе видена

Иванка Трамп, ќерката на американскиот претседател на САД Доналд Трамп, потврди дека ќе работи во Белата куќа во улога на неплатен, неформален советник на ...
сите 31 | | | веќе видена

next