Нова Македонија

Врховниот командант на САД за азиско-пацифичкиот регион, адмирал Хари Харис најави денеска дека американскиот систем за ракетна одбрана ТААД, што се поставува ...
сите 231 | | | веќе видена

Претседателот на Грција, Прокопис Павлопулос се обрати во Парламентарното собрание на Советот на Европа, и притоа на Советот на Европа му подари биста на ...
сите 8 | | | веќе видена

Германската владина коaлиција составена од ЦДУ/ЦСУ и Социјалдемократите имаат ист став за конфликтот што настана откако израелскиот премиер Бенџамин Нетанјаху ...
сите 46 | | | веќе видена

Наградниот фонд на овогодишниот Ролан Гарос ќе биде зголемен за 12 отсто на 36 милиони евра, со што победниците во машка и женска конкуренција ќе добијат по ...
сите 28 | | | веќе видена

Демократската унија за интеграција попладнево соопшти дека нема промена во одлуката да се создаде новото парламентарно мнозинство кое ќе го избере Талат Џафери ...
сите 18 | | | веќе видена

Министерот за животна средина и просторно планирање Башким Амети одржа консултативна средба со претставници на граѓанските здруженија и иницијативи за предлог ...
сите 27 | | | веќе видена

Евроамбасадорот Самуел Жбогар денеска беше во посета на општина Штип, каде на средба со градоначалникот на Општината Илчо Захариев се информираше за проектите ...
сите 30 | | | прочитана: 181 | веќе видена

Комисиите за проценка на штетите на земјоделските култури во Општина Пробиштип од денеска излегуваат на терен за да направат увид на штетите од пролетниот мраз ...
сите 34 | | | веќе видена

На 4 мај во Македонската опреа и балет ќе настапи словенечкиот културен амбасадор и виолинист со светско реноме, Миха Погачник како дел од проектот “Европа – ...
сите 18 | | | веќе видена

Државите од Западен Балкан не треба да бидат заборавени во создавањето на „нова Европа“ изјави членот на управниот совет на Центарот за демократија и ...
сите 56 | | | веќе видена

Интензивирање на меѓусебната соработка на регионалните комори на Прилеп и Кавадарци и на општините, како и дискусија околу бенефитите од изградбата на ...
сите 30 | | | веќе видена

Европскиот парламент почна со процедура што може да предизвика одземање на имунитетот на Марин Ле Пен, европратеничка и кандидат за претседател на Франција, ...
сите 141 | | | веќе видена

Интензивното градење на системот за отпрашување во фабриката Југохром Алзар кое се одвива деновиве во тетовско Јегуновце е надежта на 700 работници дека ќе се ...
сите 28 | | | веќе видена

Уставниот суд треба да одлучи дали министерот за финансии, Кирил Миноски според законот има можност да ги исплаќа субвенциите. За медиумите, од Уставниот суд ...
сите 110 | | | веќе видена

По двочасовна расправа, Врховниот суд ја прекина денешната седница на која требаше да се гласа за двете барања на претседателот Јово Вангеловски. Судиите ги ...
сите 152 | | | прочитана: 1363 | веќе видена

next