Пендаровски за „Еуростандард“: Да се овозможи обесштетување во корист на депонентите


Претседателот Стево Пендаровски денеска оствари средба со гувернерката на Народната банка на Република Северна Македонија, Анита Ангеловска-Бежоска, за ...
| | веќе видена | слични

Јасно им укажувавме на сопствениците на сериозноста на состојбата во која се наоѓаше банката и инсистиравме на итна докапитализација, потенцирајќи дека ако не ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Народната банка е една од институциите со најсилен капацитет. За банкарскиот систем не може да се даваат паушални и субјективни оценки, бидејќи за таа цел ...
| | веќе видена | слични

Супервизијата е системот на активности преку кои Народната банка ја оценува сигурноста на банките, нивото на ризиците кои тие ги имаат преземено и секако, во ...
| | веќе видена | слични

 Во процесот секогаш е вклучен тим на високопрофесионални и посветени кадри, кои стојат зад секоја одлука, вклучително и за „Еуростандард банка". Ова во ...
| | веќе видена | слични
3 копии

На преземањето на која било супервизорска мерка и на носењето на која било супервизорска одлука на Народната банка претходи темелен и сеопфатен процес на ...
| | веќе видена | слични

До нашата редакција во текот на денешниот ден пристигна емаил во кој оштетените штедачи од Еуростандард банка АД Скопје го обвинуваат системот кој како што ...
| | веќе видена | слични

Граѓаните во земјава продолжија да им веруваат на домашните банки. Нема никакви повлекувања на депозити, и покрај пропаѓањето на Еуростандард банка, на која ...
| | веќе видена | слични

Изминативе денови од црната за нас среда се изнаслушавме како банкарскиот систем е стабилен и како сите процедури се во функција на заштита на капиталот на ...
| | веќе видена | слични

Меѓу банките, Капитал банка е таа која има највисока стапка на адвекатност на капиталот. Во време кога банкарскиот сектор во земјава се соочи со затворање на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Мафијата на Зоран Заев ја урна економијата во Република Македонија. Поради неспособноста на владата предводена од СДСМ останаа над 40 илјади граѓани на улица ...
сите 324 | | | веќе видена

Владата ги разгледа и прифати општите препораки за организирање на настани кои беа предложени од Комисијата за заразни болести при Министерството за здравство ...
сите 306 | | | веќе видена

Колку ќе траат часовите и која ќе биде дозволената максималната бројка на ученици во паралелките во основното и во средното образование ќе одлучува Владата, ...
сите 252 | | | веќе видена

Не се знае колку јавни објекти имаат неисправна инсталација за противпожарна заштита, па затоа приоритет во годинашниот план на Дирекцијата за заштита и ...
сите 132 | | | веќе видена

Основното јавно обвинителство Гостивар донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило кривично ...
сите 83 | | | веќе видена

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски преку Фејсбук го обвини претседателот на Собранието, Талат Џафери дека ги штити министрите од пратенички прашања. ...
сите 43 | | | веќе видена

Германската влада ја поздрави веста денес дека состојбата на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални дополнително се подобри и потврди дека Москва испратила ...
сите 148 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пендаровски за „Еуростандард“: Да се овозможи обесштетување во корист на депонентите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: