Објавени две ремек-дела за млади на познатиот кинески писател Шен Шиси

4 копии

Друштвото за издавачка дејност „Македоника литера“ од Скопје деновиве објави две книги за деца и млади од Шен Шиси, еден од најпознатите современи писатели за ...
| | веќе видена | слични

Деновиве во македонскиот литературен етер се појави романот „Кралеви од улиците“ од Александар Ковилоски. На речиси сто страници, приказната изобилува со ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Во рамките на едицијата „Магични приказни“ поддржана од програмата „Креативна Европа“ на Европската Унија, во издание на издавачки центар „Три“ излезе од печат ...
| | веќе видена | слични

Со збирката добиваме увид во децениите во кои Скопје имало свој автентичен мирис и вкус и кои во сеќавањата на скопјани се врежани како прекрасни години за ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Од печат денеска излезе збирката раскази „Скопски дамари“ од реномираниот македонски писател Благоја Иванов, со поднаслов „автентичен книжевен вкус на старо и ...
| | веќе видена | слични

Овој роман на забележителен начин ги обработува и семејните односи, особено тешката положба на жената во состав на патријархалното општество, во кое да се биде ...
| | веќе видена | слични

Останато

Националната координаторка за трансплантација д-р Маја Мојсова Мијовска од КАРИЛ и директорот на Универзитетската Клиника за Државна кардиохирургија Проф. д-р ...
сите 226 | | | веќе видена

Избори мора да има и ќе има, но не по цена на животот и здравјето на граѓаните. Дали ќе се случат во јули, август или септември, тоа треба да кажат бројките во ...
сите 627 | | | веќе видена

Руската информативна агенција РИА Новости ја коментира „желбата на Бугарија да ја приватизира историјата на кирилицата“, при што значајно место ѝ посветува и ...
сите 196 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Објавени две ремек-дела за млади на познатиот кинески писател Шен Шиси

Од:
До кого (е-маил):
Порака: