Светски ден на пчелите


Денеска е светски ден на пчелите. Се одбележува на 20 мај, денот кога во 1734 година во Брезница (денешна Словенија) е роден Антон Јанша, сликар и пионер на ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Пандемијата со Ковид-19 ги промени односите на луѓето со природните пејзажи на начини што може да бидат долготрајни. Еден од најдиректните ефекти врз ...
| | веќе видена | слични
16 копии

Скопје, 21. мај 2020 (Inpress) – Македонско еколошко друштво во соработка со Општина Ресен и Националниот парк „Галичица“, оваа година Меѓународниот ден на ...
| | веќе видена | слични

Со акцијата Македонското еколошко друштво го одбележува 22 Мај - Меѓународниот ден на биолошката разновидност Со пребројување на пеликаните од Преспанското ...
| | веќе видена | слични

Од МЕД информираат дека целта на одбележувањето е доближување на природните убавини на земјата. Посочуваат дека во текот на денот на социјалните мрежи ќе ...
| | веќе видена | слични

Целта на Стратегијата на ЕУ „Од фарма до вилушка“ е 25 проценти од земјоделското земјиште во ЕУ органски да се обработува до 2030 година, што е тројно ...
| | веќе видена | слични

-Се со цел доближување на природните убавини во нашата земја МЕД одлучи на 22 мај – петок, на своите социјални мрежи преку целиот ден да споделува слики и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Министерот за здравство Венко Филипче, на денешната прес-конференција информираше за најновата состојба со коронавирусот КОВИД - 19 во земјата. Тој, истакна ...
сите 471 | | | веќе видена

Додека на светско ниво бројот на заболени опаѓа, кај нас расте со брзина на светлината и достигнува рекорден број на заболени.Мерките се катастрофални, ...
сите 545 | | | веќе видена

И додека на некои раскрсници полицијата ги проверува дозволите за движење, на друга раскрсница во време на целосен карантин, се бараше по некој денар за леб! ...
сите 232 | | | веќе видена

Претседателот на Интегра Љупчо Ристовски вели дека избори мора да се одржат бидејќи не можеме повеќе со техничка влада која носи политички одлуки. „Се оди на ...
сите 526 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Светски ден на пчелите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: