Обичаи и верувања: Денеска е Василица - за многу години!


Иако сме на средината на јануари, празничната атмосфера се уште се чувствува, па во календарот се бележи по уште некој празник. Така, во овој период од ...
| | веќе видена | слични
3 копии
3 копии

Со мазник со паричка верниците го одбележуваат доаѓањето на Православна Нова година, но и празникот Св. Василиј Велики, познат меѓу народот како Василица. ...
| | веќе видена | слични

Денеска е Обрезание Господово и Св. Василиј Велики.Осмиот ден после раѓањето, Христос бил однесен во храмот и обрезан. Во Стариот завет со тоа се запечатувала ...
| | веќе видена | слични

Останато

Нивната имплементација треба да го зајакне владеењето на правото и ќе овозможат подобра професионализација и ефикасност на судството за добробит на граѓаните ...
сите 691 | | | веќе видена

По донесувањето на Законот за јавно обвинителство, што беше поздравено од претставниците на меѓународната заедница, во домашната јавност остануваат поделени ...
сите 788 | | | веќе видена

Разрешувањето на министерката за труд и социјала Рашела Мизрахи покажува дека моделот на Пржинска влада не функционира и треба да се размислува за негово ...
сите 366 | | | веќе видена

Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ на Фејсбук извести дека утре на негова иницијатива ќе се сретне со обвинителката Вилма Рускоска, за да и ги достави аудио ...
сите 181 | | | веќе видена

Јавноста да не биде присутна на рочиштето за „Рекет“, на кое треба да се лушнат аудиоснимките од преостанатите три фолдери кои ги достави на УСБ осудениот ...
сите 422 | | | веќе видена

Бројката на смртни случаи од коронавирус во континентална Кина порасна на 1868 лица, што е за 98 повеќе во однос на претходниот ден, објави Националната ...
сите 304 | | | веќе видена

Да се искористи овој момент, сите да се охрабрат. Судии, обвинители, поротници! Ослободете се, ниту ВМРО-ДПМНЕ, ниту Мицкоски, ниту нивните инсталации веќе не ...
сите 83 | | | веќе видена

Пред седиштето на НАТО се прават последните подготовки за подигнување на знамето на Северна Македонија како 30. членка на Алијансата. Во неделата Собранието го ...
сите 194 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Обичаи и верувања: Денеска е Василица - за многу години!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: