( Видео) Перковска и Ампева се судрија за текстилните работнички: Да или не половина час платена пауза


Јавноста деновиве беше шокирана од барањето на сопствениците на текстилните фабрики работниците да работат по 8 и пол часа, за да може паузата од половина час ...
| | веќе видена | слични

Невладината организација Гласен текстилец најави протест за поддршка на текстилните работници, кој би требало да се одржи на во недела, на 10 ноември, во Штип. ...
| | веќе видена | слични

Написите по медиумите за третманот на текстилните работници и работнички, односно дека во фабрики се држат заклучени однадвор, но и барањата на газдите за ...
| | веќе видена | слични

Во Штип, кој важи за македонски Манчестер, и во сите останати градови во државата каде што има текстилни фабрики и конфекции секојдневни се пријавите до ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Секој граѓанин заслужува достоинствена работа и почитување на законите и на работничките права кои произлегуваат од нив. Во услови кога во светски рамки се ...
| | веќе видена | слични

Истражувањето на „Фактор“ покажа дека највисоко и ретко постигнато достигнување во нашата текстилна индустрија е профитна маргина која надминува 5 отсто и ја ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Откако деновиве во македонските медиуми излезе сведоштво на една текстилна работничка, која раскажува за бруталното однесување на работодавците кон ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Премиерот Зоран Заев го повика текстилниот Кластер да го почитува Законот за работни односи и да не се бара, како што рече изнасилено решение за работниците во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Согласно Законот и актите на Адвокатската комора на РСМ, за покренување на било каква постапка од страна на Комората, потребно е да има пријава, односно судска ...
сите 451 | | | веќе видена

Од друга страна, вицепремиерот Бујар Османи вели дека ќе се почитуваат препораките преку создавање на капацитети со цел имплементирањето на двојазичноста да не ...
сите 116 | | | веќе видена

Полицијата на Нов Зеланд денеска соопшти дека уште две лица починале од здобиените повреди при ерупцијата на вулканот на Белиот Остров, со што бројот на жртви ...
сите 95 | | | веќе видена

Соработката на полициите на Република Македонија и Република Словенија е на извонредно високо ниво, а во наредниот период продолжуваме во ист правец, изјави ...
сите 72 | | | веќе видена

По денешното рочиште на случајот „Рекет” од однесување на судијката и обвинителката за организиран криминал при испитувањето на сведоците и обвинетите, станува ...
сите 129 | | | веќе видена

Во пресрет на претстојните предвремени избори партиите влегоа во уште еден клинч. Овој пат тема финансирањето на претходната претседателска изборна кампања. ...
сите 123 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

( Видео) Перковска и Ампева се судрија за текстилните работнички: Да или не половина час платена пауза

Од:
До кого (е-маил):
Порака: