Користете велосипеди за да имаме почиста средина

Од Градскиот парк до плоштадот "Македонија" со дефиле на велосипеди и пешаци во Скопје се одбележа Меѓународниот ден без автомобили - 22 септември. Министерот за животна среди и просторно планирање, Абдилаким Адеми, на присутните им порача дека користејќи го алтернативниот превоз, истовремено се грижиме за намалување на загадувањето на амбиенталниот воздух, за своето здравје и постигнуваме економски бенефити. - Со менување на животните навики стануваме дел од европското семејство и трајно и континуирано даваме придонес во борбата со климатските промени. Не само што е подигната свеста за користењето на алтернативни превозни средства во секојдневниот живот туку и со низа инвестиции и зафати на државните и градските власти се обезбедија инфраструктурни услови за едноставно, безбедно и ефикасно користењето на алтернативните превозни средства, односно велосипед, јавен транспорт и пешачење, рече министерот Адеми. Тој истакна дека се поголема е употребата на велосипедите како превозно и рекреативно средство, па ...
| | веќе видена | слични

Останато

Моншалан рече дека не е дојдена да стави вето на одлуката на министрите ,туку дека е потребно да се реформира процесот на почеток на преговори за идните земји ...
сите 889 | | | веќе видена

Поранешниот заменик генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ и еден од предводниците на внатрепартиската иницијатива за реформи, Петар Богојески, вели дека актуелниот ...
сите 218 | | | веќе видена

Заменик министерот за здравство се повлече од функцијата. Оставката на Асим Муса доаѓа откако албански новинари објавија видео во кое тврдат дека заменикот ...
сите 113 | | | веќе видена

Елиф Елмас полека прераснува во лидер на македонската фудбалска репрезентација заедно со неуништливиот Горан Пандев, а добрите настапи кои ги имаше во ...
сите 182 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска оцени дека објавениот аудио разговор на социјалната мрежа „Фејсбук“ на министерката за одбрана Радмила Шекеринска со поранешниот ...
сите 56 | | | веќе видена

Шансите за пласман на ЕП 2020 низ квалификациите се теоретски, но Македонија има обезбедено место во полуфиналето на Лигата на нациите, лига Д, од каде што ...
сите 250 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Користете велосипеди за да имаме почиста средина

Од:
До кого (е-маил):
Порака: