Убиен дилер со девизи во Куманово

Кумановецот Заре Трендафиловски (56) бил усмртен со удар од тврд предмет по главата. Веста го вознемири Куманово КУМАНОВО – Уличен препродавач на девизи е убиен во Куманово од страна на непознати лица. Смртта првично настапила од удар со тврд предмет по главата на шеесет и шестгодишниот кумановец Заре Трендафиловски (56), чие тело завчера по полноќ било пронајдено во населбата „Перо Чичо“. Првично се претпоставува дека мотив за убиството се пари, но полицијата се уште нема индиции кој стои зад грозоморниот чин. Според кумановската полиција, случајот бил пријавен завчеравечер околу еден часот по полноќ. Телото на починатиот е пронајдено од случајни минувачи на железничката пруга во месноста Багрем Бања на околу 500 метри од неговата куќа. Полициска екипа, истражен судија и јавен обвинител извршиле увид и утврдиле дека станува збор за Заре Трендафиловски (56), жител на истата населба. Трендафиловски се занимавал со препродавање девизи на дивиот девизен пазар во Куманово. Според информации од судска медицина, ...
| | веќе видена | слични

Истрагата на обдукционистите дали младата Кимета Селими, која завчера беше најдена мртва на падините на Водно, е убиена или се самоубила ќе се знае денес, откако целиот протоколарен извештај ќе му биде составен на истражниот судија, кој недвосмислено ќе укаже што е вистината. Во првичниот истражен дел тие констатирале дека околу вратот на Селими имало колан, силно затегнат, телото било во фаза на распаѓање, легната на нејзината десна страна, а во близина на телото немало никакво оружје, освен два лични документи, здравствена книшка и легитимација за јавниот градски превоз. Селими исчезна лани на 3 декември, откако заедно со роднината со кој била во љубовна врска, 20-годишниот Шакир Таири, сакале да се фрлат под воз на пругата зад фабриката „Охис“ во скопската населба Долно Лисиче. Младите се одлучиле на ваков чекор бидејќи, како што дознаваме од истрагата, против нивната љубов биле двете семејства. Таири се фрлил под воз, а Селими се спасила од смртта и избегала во непознат правец. - Ако се открие дека е ...
| | веќе видена | слични

Продолжуваат истрагите за убиството на кумановскиот дилер со девизи, односно за смртта на 20-годишната скопјанка, која пред три дена беше пронајдена мртва на падините на Водно. Кумановската полиција приведе неколку лица на информативен разговор поради убиството на Заре Трендафиловски (56), чие тело во средата околу полноќ беше пронајдено во населбата Перо Чичо во Куманово. Уличниот дилер со девизи бил усмртен со удар од тврд предмет по главата, а првичните претпоставки се дека мотив за злосторството биле пари.Во скопската полиција го чекаат извештајот од обдукцијата што треба да утврди дали 20-годишната Кимета Селими, која беше пронајдена задавена со шал на Водно, сама си го одзела животот или, пак, станува збор за убиство. Девојката се водеше како исчезната од 3 декември минатата година, односно од денот кога нејзиното момче се самоуби, фрлајќи се под воз на пругата кај скопско Лисиче. Медиумите пишуваа дека станувало збор за забранета љубов, бидејќи момчето и девојката биле братучеди. (Г.А.)
| | веќе видена | слични

Причината за самоубиство на млада девојка, но и на нејзиното момче, кое легна под воз пред еден месец, била недозволена љубовна врска меѓу братучеди Деветнаесетгодишната Кимета Селими, која четириесетина дена се водеше како исчезната, решила да си го одземе животот поради забранетата љубовна врска со нејзиниот роднина Шакир Н. (20), велат извори во МВР. Нејзиното безживотно тело, кое веќе се распаѓало, го нашол случаен минувач на падините на Водно. Тој веднаш ја повикал полицијата, која го обезбедила местото, а вчера увид извршил и истражен судија, кој потврдил дека Кимета се самоубила. Како што дознаваме, таа се обесила на гранка од дрво, која по извесно време попуштила, се скршила и паднала на земја заедно со телото на починатото девојче. Токму затоа трупот останал незабележан четириесетина дена. Според полициските информации, телото на Кимета било најдено околу 16.30 часот, кај местото Голема Курија, кое се наоѓа зад Институтот за белодробни заболување во скопската населба Козле. Идентификацијата ја ...
| | веќе видена | слични

Кимета Селими (20) од скопската населба Шуто Оризари, која пред еден месец од нејзините родители беше пријавена во полиција за исчезната, завчера попладнето е пронајдена мртва во грмушка на местото Голема Курија, во близина на скопската населба Козле. Мртвото тело го пронашол минувач, кој веднаш повикал полиција. Од увидот било констатирано дека телото на девојката било во фаза на распаѓање. На вратот имала ремен, а покрај неа имало расфрлано документи. Подоцна нејзиното тело било препознаено и од нејзините родители. Засега сe уште не е познато како настапила смртта кај девојката, дали таа самата или, пак, некој друг $ го одзел животот. Кимета беше пријавена за исчезната на 3 декември од нејзините родители.Таа беше ученичка во средното училиште "Лазар Танески". Подолго време била во љубовна врска со Шакир Туркан (20), нејзин братучед. Трагичната љубов за Кимета и Шакир , која потсетува на приказната за Ромео и Јулија, започна на почетокот на минатиот месец кога Туркан, со фрлање под воз на железничката пруга ...
| | веќе видена | слични

Јулијана ИвановскаМладата скопјанка Кимета Селими, која пред еден месец исчезна и до средата наутро не се знаеше каде е, пред два дена е најдена мртва на падина на скопската планина Водно, зад болницата за белодробни заболувања „Козле“. Селими исчезна на 3 декември лани, откако заедно со саканиот, 20-годишниот Шакир Таири, сакале да се фрлат под воз на пругата зад фабриката ОХИС во скопската населба Долно Лисиче. Младите се одлучиле на ваков чекор бидејќи, како што дознаваме од истрагата, против нивната љубов биле двете семејства. Таири се фрлил под воз, а Селими се спасила од смртта и избегала во непознат правец. За кобната љубов нејзините соседи во Долно Лисиче велеа дека имале епилог како познатите Ромео и Јулија. По железничката несреќа во која загина нејзиниот сакан, на неа и се губи секоја трага. Вечерта не се вратила во татковата куќа, а следниот ден не ни отишла во средното училиште „Лазар Таневски“, каде што учела. Откако родителите увиделе дека и следниот ден ја нема ќерка им, ја известиле ...
| | веќе видена | слични

Педесет и шест годишен кумановец во среда бил пронајден мртов, а на неговата глава се забележани повреди од удар со тврд предмет, соопштуваат од МВР. Според полицијата, станува збор за Заре К. чие тело било пронајдено вчера околу 13.40 часот на улицата Ѓуро Пуцар во Куманово. Увидна екипа од СВР куманово при прегледот на телото во пределот на главата ги констатирала повредите нанесени со тврд предмет. Истражен судија наредил обдукција на телото, а полицијата презема мерки за расчистување на случајот. Во среда на падините на Водно во Скопје, беше пронајден и труп на девојка за која подоцна беше откриено дека станува збор за 20-годишната Кимета Селими. За овој случај од МВР информираа дека таа била пријавена за исчезната на 3 декември, од страна на нејзините родители кои во четврток го идентификуваа телото на починатата. Селими исчезна откако нејзиното момче си го одзеде животот легнувајќи на железничката станица во Скопје, пред речиси еден месец.
| | веќе видена | слични

Матурантката Кимета Салими (20) од Скопје, која повеќе од еден месец се водеше како исчезната откако нејзиното момче се самоуби поради забранета љубов, е пронајдена мртва завчера на планината Водно. Нејзиното тело, кое било во поодмината фаза на распаѓање, било откриено зад Институтот за белодробни заболувања во скопската населба Козле. Според првичните информации од истрагата, се претпоставува дека таа се самоубила. На 3 декември Кимета и нејзиното момче, држејќи се за раце, одлучиле да си го одземат животот фрлајќи се под воз на пругата во скопско Лисиче. Момчето се фрлило под возот и загинало, но Кимета, според очевидци, во последен миг се тргнала од шините и се спасила. Оттогаш и' се губи секаква трага. Причината поради која младиот пар одлучил да се самоубие била забранетата љубов. Семејството не дозволувало тие да се венчаат оти наводно двајцата биле во роднинска врска. Роднините на Кимета се' до завчера не знаеја дали таа е жива или мртва. Тие живееја во надеж дека младата Кимета ќе си дојде дома ...
| | веќе видена | слични

Кимета Селими (19), девојката која исчезна во декември откако нејзиното момче Шакир си го одзеде животот на пругата кај Горно Лисиче, е најдена мртва на Водно. Го исполнила ветувањето кон Шакир, зашто родителите им ја забранувале љубовта Љубовната приказна на Шакир и Кимета заврши. По еден месец потрага пронајдена е 19-годишната девојка која побегна од смртта на пругите во Горно Лисиче. Нејзиниот труп во распаѓање го пронашол случаен минувач на падините на Водно. На ридот викан Голема Курија, зад Институтот за белодробни заболувања, на улицата Загрепска", вчера, околу 16,20 часот, минувачот го забележал безживотното тело. Здравствената книшка без фотографија и автобуската карта од ЈСП го потврдиле нејзиниот идентитет. Нејзините роднини ја идентификувале во Судска медицина. Сите податоци говорат дека сама си го одзела животот. Полицијата извршила увид. Не биле забележани траги на насилство, а на вратот на девојката имало каиш. Причината за смртта се утврдува, но се претпоставува дека таа подолго време била ...
| | веќе видена | слични

Кимета Селими (19) починала од давење со шал. Обдукцијата ќе покаже дали е убиство Горан АдамовскиДеветнаесетгодишната Кимета Селими од Скопје, која беше исчезната повеќе од еден месец, е пронајдена задавена со шал на падините на Водно. Девојката се водеше како исчезната по трагичната смрт на нејзиното момче, кое се фрли под воз поради забранета љубов. Случаен минувач го пронашол телото на Семили, кое било во распаѓање. Според првичните податоци од обдукцијата, таа најмалку еден месец е мртва. На нејзиниот врат бил пронајден шал, силно стегнат и заврзан, што се претпоставува дека е причина за смртта. Дали девојката сама си го одзела животот или ја убил некој друг, допрва ќе утврдуваат патолозите. Трупот на ученичката во средното училиште „Лазар Танески“ во Скопје бил пронајден завчера попладне на ридот Голема Курија на падините на Водно. Полицијата излегла на терен и кај девојката пронашла здравствена книшка и автобуска карта за градски превоз. Жителите од околните куќи велат дека изминатиов период не ...
| | веќе видена | слични

Останато

Еден од најтиражните италијански весници „Ла стампа“ во своето онлајн издание објави репортажа од денешното одбележување на Богојавление од македонските ...
сите 330 | | | веќе видена

Триесет и тригодишен жител на селото Моноспитово вчера загинал откако автомобилот во кој бил сопатник изгубил контрола и излетал од коловозот, во близина на ...
сите 210 | | | веќе видена

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел в петок ќе престојува во Македонија, што е негова прва посета на земјава откако е на оваа функција.Шарл Мишел ќе ...
сите 390 | | | веќе видена

Македонија не успеа да ги оправда очекувањата, не успеа на ова ЕП 2020 да се пласира во втората фаза. Зошто? Кои беа причините? Еве сега кога минаа три дена од ...
сите 220 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 83 | | | веќе видена

Познатата холивудска актерка Џејми Ли Кертис на своите профили на Инстаграм и на Твитер објави дека „Медена земја“ е зачудувачки филм. „Колку совршен момент за ...
сите 156 | | | веќе видена

Град Скопје ја превзеде депонијата „Дрисла“ од италијанскиот оператор ФЦЛ Амбиенте. Денеска Централниот регистар објави дека Град Скопје влегува со влог од ...
сите 80 | | | веќе видена

Членовите на ДИК утре на седница ќе расправаат по барањето на министерот за внатрешни работи Наќе Чулев за мислење за тоа дали врзаните потписи се однесуваат ...
сите 203 | | | веќе видена

Во таа насока се и измените во Законот за извршување усовоени од Собранието со кои покрај што се намалува делот за извршување, целосно се иззема извршувањето ...
сите 43 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Убиен дилер со девизи во Куманово

Од:
До кого (е-маил):
Порака: