Болката е жива како и пред десет години

ОДБЕЛЕЖАНА ГОДИШНИНАТА ОД ЉУБОТЕНСКИ БАЧИЛА Како може да ми биде, душо. Срцето ми се кине. Времето не може да ја излечи болката. Преголема е. Две деца остави зад себе, солзите на лицето на мајката на Томе Бадаровски, Гордана , се мешаа со крупните капки на поројниот дожд. Облаците се истурија врз селото Љуботен токму кога се чествуваше десетгодишнината од загинувањето на осум сина, татковци, браќа, на резервистите што загинаа од експлозија на противтенковска мина. Ја поставиле пред десет години, на вчерашниот ден, припадници на ОНА и ја активирале со далечински управувач кога камионот, во кој биле овие бранители на државата од 2001 година, поминувал на Љуботенски Пат кај месноста Љуботенски Бачила. Загинаа резервистите Томе Бадаровски, Гоце Чанкуловски, Бранко Јанев, Томислав Настевски, Марјанчо Бошковски, Ивица Златевски, Томе Димовски и Раде Јанковски. Министер за здравство наместо за одбрана Овој крвав настан беше и поводот за военополициската акција во селото Љуботен, случај кој беше единствениот што ...
| | веќе видена | слични

Пред спомен-обележјата во село Љубанци, во касарната Илинден и во Волково беа одбележани 10 години од загинувањето на осумте припадници на резервниот состав на Армијата на Република Македонија кај месноста Љуботенски бачила. Покрај членови на семејствата и колеги на загинатите бранители, цвеќе на спомен-обележјата положи и делегација на Владата составена од министерот за здравство Никола Тодоров, заменик-министерот за одбрана, Емил Димитриев и директорот на Агенцијата за спорт и млади, Диме Спасов, од Кабинетот на претседателот на Република Македонија, Генералштабот на АРМ, здруженија на граѓани и од ВМРО-ДПМНЕ. На 10 август 2001 година воено товарно возило на АРМ на патот кај месноста Љуботенски бачила нагази на две противтенковски мини. Притоа животот го загубија Томе Бадаровски, Гоце Чанкуловски, Бранко Јанев, Томислав Настевски, Марјанчо Бошковски, Ивица Златевски, Томе Димовски и Раде Јанковски, сите припадници на резервниот состав на АРМ од гарнизонот Скопје.
| | веќе видена | слични

Исти како и вчерашниот пороен дожд беа солзите на роднините на загинатите бранители, кои и по десет години тешко се соочуваат со вистината за трагедијата кај Љуботенски Бачила ДЕСЕТ ГОДИНИ ЉУБОТЕНСКИ БАЧИЛА - Тапкаме во место, нема никаква промена, а другата страна гледате што доби. Не можеме да останеме рамнодушни и ќе бараме правда без намера некого да навредиме - вели Латко Петровски од Здружението на бранители. Здруженијата на бранители очекуваат соработка со новиот министер Фатмир Бесими, иако тој ни вчера не дојде на одбележувањето на десетгодишнината од загинувањето на осумте војници од скопскиот гарнизон на АРМ. - Со Министерството имаме добра соработка. Сега, со новиот министер не сме се виделе, но имаме писмено барање за средба - вели Владо Стојановски. Освен членовите на семејствата и на колегите на загинатите бранители, цвеќе на спомен-обележјето положија и делегација на Владата, на кабинетот на претседателот, на Генералштабот на АРМ и на владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ. ...
| | веќе видена | слични

По десет години од загинувањето на осумтемина воени резервисти кај месноста Љуботенски Бачила вчера венци и свежи цвеќиња беа положени на спомен обележјата во селото Љубанци, Волково и касарната Илинден. На оддавањето почит покрај роднините на настраданите присуствуваа и делегации од кабинетот на претседателот на државава, делегација на Владата предводена од министерот за здравство Никола Тодоров, потоа заменик министерот за одбрана Емил Димитриев, Генералштабот на АРМ, делегација на ВМРО-ДПМНЕ предводена од Антонио Милошоски. Претставникот на здружението на воените резервисти Наско Петрески, упати апел до власта за остварување на правата на семејствата на загинатите во конфликтот од 2001 година. „И по десет години тапкаме во место, а бранителите не можат да ги остварат своите права, меѓутоа треба да се седне и да се разговара. Нормално е дека сме револтирани од тоа што досега ништо не е реализирано, но нема да заврши така. Ние преку нашето здружение и преку здружението 'Карпалак' ќе бидеме упорни и ќе ...
| | веќе видена | слични

Останато

Бизнисмените очекуваат да ги наплатат долговите од општините по ребалансот на буџетот откако министерот за финансии Драган Тевдовски најави дека 92 милиони ...
сите 183 | | | веќе видена

Денескана пладне додека десетмина лица кои ја блокираа улицата пред Собранието на Република Македонија во еден момент нападнаа еден млад дечко кој со велосипед ...
сите 34 | | | веќе видена

УФЦ шампионот Кабиб Нурмагомедов стана планетарна ѕвезда после победата над Конор Мекгрегор, а неодамна си доби и голем графит во еден дел од Инстанбул. ...
сите 145 | | | веќе видена

Фудбалерите кои отсуствуваа поради стомачен вирус добиваат шанса уште од првата минута, најмногу голови ќе се очекуваат од Пандев, нашите сениори се многу ...
сите 216 | | | веќе видена

Една од најголемите глумици во некогашна Југославија, Милена Дравиќ, само неколку дена откако наполни 78 години се збогува со животот и замина во вечноста. Ќе ...
сите 74 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Болката е жива како и пред десет години

Од:
До кого (е-маил):
Порака: