Борко: Задоволни сме од победата, продолжуваме претпазливо


Борко Ристовски со 20 одбрани беше херој во победата над Јапонија, голманот е задоволен од денешниот меч, но не сака да се прави еуфорија на стартот. Борко имаше фантастичен меч на стартот од Светското првенство, македонскиот голман ги спречи Јапонците да се надеваат дека може да извлечат нешто повеќе од убедлив пораз.„Не беше лесно како што изгледа. Јапонија беше незгоден противник, селекција која игра доста брз ракомет и ни направи многу поблеми во одбраната. Половина од головите ги постигнаа од контри или брз ценар. Победата е потешка отколку што покажува резултатот, но мора да сме задоволни“, вели Борко Ристовски.„Се надевам дека со Бахреин ќе имаме добар резултат уште во првото полувреме и ќе можеме да одмориме во вториот дел. Но мора да играме претпазливо со нив. Целата јавност очекува убедлива победа, но не е така лесно“.„Сега треба малку да одмориме па да се фокусираме на следната цел“.
| | веќе видена | слични
6 копии

Голманот на ракометната репрезентација на Македонија, Борко Ристовски по поразот од Исланд вечерва (24-22) изјави дека ракометарите дале се од себе на овој натпревар, но дека треба да се признае дека противникот е поквалитетен и на крајот заслужено оствари победа. Тој изјави дека треба да помине денешниот ден и со мирна глава да се направи анализа за претставувањето на ова Светско првенство. – Се боревме, не се откажавме икога водевме, не престанавме да притискаме и кога губевме, не престанавме да се бориме и да даваме максимум. Меѓутоа треба да прифатиме дека Исланд е поквалитетен од нас и тоа не е страшно да се признае. Тие имаа и малку повеќе среќа, но на крајот заслужено победија, изјави Ристовски по мечот, додавајќи дека е премногу рано да се зборува за конечниот пласман на репрезентацијата. Македонија утре ќе одмара, а веќе во сабота игра со Русија од 13 часот во дуел од „Президент купот“, во кој ќе се разигрува за пласман од 13. до 16. место.
| | веќе видена | слични

Голманот Борко Ристовски го мина на клупа цел натпревар против Шпанија. Неговата замена Никола Митревски имаше брилијантно прво полувреме, но нервозата кај Борко беше очигледна во второто полувреме. По натпреварот, тој во изјава им се обрати на младите играчи, критикувајќи ги. -Видовме како одговорија младите играчи кои добија шанса во вториот дел. Секој може да направи грешка, ракометот е таква игра, но да не видите борба, жар и да не влезете во ниту еден дуел во второто полувреме е навистина разочарувачки. Ние градиме имиџ веќе десетина години наназад во репрезентацијата, затоа младите играчи треба да стават прст на чело и да размислат што во иднина. Ова е премалку за она што сме го граделе како репрезентација, ако вака настапуваат во иднина, не верувам дека ќе имаат некој поголем успех. Не треба да се гледа премногу трагично на овој пораз, стануваше збор за Шпанија, но тешкиот пораз пристигна поради грешките, поради тоа што не покажаа никаква желба за надигрување. Ова е поука за сите, за нас, за стручниот ...
| | веќе видена | слични

Македонската ракометна репрезентација по поразот од Исланд со 22:24 ги продолжува натпреварите во борба од 13-16.место т.н. „Президент куп“. По прес конференцијата селекторот на Македонија Раул Гонзалез изјави: - Одбраната на Исланд беше подобра во вториот дел. Нашата одбрана беше добра на чело со Борко Ристовски. Како и секогаш во првото полувреме бевме подобри, а во второ послабо игравме. Мислам дека во вториот дел бевме уморни. Игравме и „6на6“ и пак имавме шанса. Исланд одигра добро на деншениот дуел.
| | веќе видена | слични

Без сомнение, како играч на натпреварот од македонската репрезентација во поразот од Исланд од 22-24 дефинитивно се издвојува голманот Борко Ристовски. Имаше уште еден одличен натпревар на Мундијалот 2019 но очигледно недоволно за да ја извлече македонската репрезентација кон најдобрите на светскиот собир. Ристовски натпреварот против Исланѓаните го заврши со 13 одбрани, од кои и три седмерци. Сето тоа дополнето со одбранети неколку зицери и отворени шутеви на бековите на Исланд од девет метри. На крај и за 38% успешност на одбранети шутеви кон својот гол.
| | веќе видена | слични

Македонија денеска беше поразена од Исланд. - „Тешко е да се анализира сега кога нервозата уште е голема, треба тоа да го направиме со ладна глава. Ние дававме се од себе, но се чини дека Исланд е поквалитетна репрезентација од нас, не е срамота да се признае дека тие се подобар противник и заслужено победија. Ова е нашата реалност, толку ни е силата. Можеби и среќата не беше со нас, но Исланд е поквалитетна репрезентација“, вели Борко Ристовски.
| | веќе видена | слични

Спортмедиа во Минхен, Марија Ковачева Промената на генерацијата и младите репрезентативци во нашиот тим се оние на чија сметка одат забелешките по неуспешната мундијалска трка кон главната фаза. „Одигравме тежок натпревар, борба. Не е ништо лошо, ниту срамно да се признае дека Исланд е подобар од нас, а имаа и среќа, а среќата ја заслужуваат оние што се борат. Ние не одигравме тоа што требаше и на крај загубивме. Видовте дека цело првенство, барем првиот круг го одигравме со ист број на играчи. Борбата не изостана од тие што бевме на терен, но квалитет недостасува. И Исланд е со промена на генерација, но го видовте нивниот квалитет и нашиот. Тоа е реалноста, колку и да не боли. Нивните млади грешеа, но не правеа грешки како нашите... Можеби ова го кажувам со жешка глава, но впечатокот од ова првенство е тој. Треба да се одмориме и да видиме што и како понатаму“, вели Борко Ристовски.
| | веќе видена | слични

Македонската репрезентација не ја оствари мисијата, ќе оди во Келн но во битка за од 13. до 16. позиција, а не во втората фаза на Светското првенство. Борко Ристовски смета дека тоа е реалноста на нашата селекција.Одбраните на Борко Ристовски не беа доволни за да се победи Исланд денеска. Македонија го загуби клучниот меч на Светското првенство.„Тешко е да се анализира сега кога нервозата уште е голема, треба тоа да го направиме со ладна глава. Ние дававме се од себе, но се чини дека Исланд е поквалитетна репрезентација од нас, не е срамота да се признае дека тие се подобар противник и заслужено победија. Ова е нашата реалност, толку ни е силата. Можеби и среќата не беше со нас, но Исланд е поквалитетна репрезентација“, вели Борко Ристовски.
| | веќе видена | слични

ЕКИПА во Минхен, Стеван Цаневски Ракометната репрезентација на Македонија го загуби клучниот меч од Исланд (22-24) и ќе продолжи во „Президент куп“, групата на четвртопласираните селекции која ќе се игра во Келн. Борко Ристовски имаше добра партија на голот, но тоа не беше доволно за триумф. „Се трудевме, игравме до крај, но не успеавме да го остваривме посакуваниот триумф. Ќе треба да помине еден ден можеби за да можеме да анализираме подобро, но чесно е да се каже дека ни недостигаат многу работи. Исланд беше подобар и победи“, изјави Борко Ристовски.
| | веќе видена | слични

Нешто слично како и на дуелот против Шпанија, македонската ракометна репрезентација игра лошо второ полувреме против Исланд во одлучувачкиот натпревар за пласман во Топ 12 на СП 2019 во Германија и во Данска. Во, каков-таков живот не одржува голманот Борко Ристовски кој брани и зицери, и шутеви од девет метри и пенали на противникот. Првиот пенал го одбрани во првото полувреме…  А, во вториот дел Борко одбрани пенал за одржување на ритам за надеж за победа, и 20-20 на седум минути до крајот….
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев во дуелот на Канал 5 вечерва изјави дека „бомбата“ која ја емитуваше пратеникот Антонио Милошоски е од состаноците на кои ...
сите 260 | | | веќе видена

„Конечно СДСМ има коалиција во која има партии од сите етнички заедници и тоа е важно за општеството и граѓаните. Второто е дека носи пратеници плус по некои ...
сите 353 | | | веќе видена

Факти на денот: 1. ЈО една недела молчи и не покренува постапка против Заев за злоупотреба на службената положба и овластување. 2. СДСМ и БЕСА формираа ...
сите 254 | | | веќе видена

Вчера во 12,20 часот во СВР Охрид од ТППЕ Охрид, бил пријавен пожар во помошна просторија на ул.„Живко Чинго“. Од полициски службеници од СВР-Охрид излезено ...
сите 70 | | | веќе видена

На Клиниката за трауматологија, ортопедски болести, анестезија, реанимација и интензивно лекување и Ургентен центар (ТОАРИЛУЦ) почина 36-годишна жена, која ...
сите 222 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Борко: Задоволни сме од победата, продолжуваме претпазливо

Од:
До кого (е-маил):
Порака: