Битола ќе добие јавно претпријатие за паркинзи


2 копии

Општината Битола наскоро ќе формира јавно претпријатие за стопанисување со паркинзите, решија општинските советници, откога во изминатите неколку години со паркинзите стопанисуваше приватниот концесионер „Стентон градба“. Со тоа новото градско раководство покажа дека не е задоволно од тоа како во Битола во изминатите неколку години функционираше зонското паркирање. Иако зад иницијативата за формирање јавно претпријатие што ќе стопанисува со паркинзите во Битола на почетокот застанаа сите советници од сите партии, сепак на последната седница на советот, кога точката беше ставена на дневен ред, се отвори жестока расправа за (не)решавањето на овој проблем, кој во изминатите години најмногу ги нервираше и иритираше битолчани. Советниците од опозицијата остро се спротивставија на ваквата иницијатива, бидејќи, според нив, таа била поведена од чисто популистички побуди, пред одржувањето на референдумот, за, како што рекоа, владејачкото мнозинство да им се додвори на битолчани, кои во најголем број ја поздравија. ...
| | веќе видена | слични

Овој текст е дел од серијалот “ ФИТР грантови ” во кои што ги контактиравме фирмите кои имаат ИТ решенија од 79-те добитници на последниот повик за грантови на ФИТР. Идејата зад серијалот е јавноста подобро да се запознае со компанијата, продуктот и очекувањата поврзани со грантовите. ИТ.МК се обиде да стапи во контакт со сите компании од ИТ секторот и нивните одговори ќе ги објавиме како што пристигнуваат. Мак Аларм е меѓу првите компании во Република Македонија кои што работат со техничко обезбедување. Основана е во 1991 година со 100% сопствен капитал и e фамилијарна компанија. Мак Аларм ја води индустријата со мултидисциплинарни, флексибилни безбедносни решенија кои се прилагодени на индивидуалните потреби на клиентите. Дизајнираме, инсталираме и одржуваме широк спектар на системи за безбедност кој вклучува и софтверски и хардверски решенија. Дел од нашата понуда: безбедносни аларми, CCTV, сензори, системи за противопожарна заштита, контрола на пристап, интерком системи, вклучувајќи ги и нивните ...
| | веќе видена | слични

Битолските советници донесоа одлука по истекот на договорот да не ја продолжат соработката со досегашниот концесионер и како во случајот со новиот градски пазар, и паркирањето да го организираат преку јавно претпријатие што ќе го формира општината. На тој начин не само што локалната самоуправа реши во иднина таа да стопанисува со паркинг-зоните, туку и да им стави крај на сите шпекулации околу (не)исплатливоста на стопанисувањето по пат на јавно-приватното партнерство што се покажа како исплатливо само за приватните концесионери Кога пред десетина години во Битола првпат беше промовиран проектот за јавно приватно партнерство и кога тогашната локална власт предводена од поранешниот градоначалник Владимир Талески го издаде под концесија новиот градски пазар, битолската јавност беше убедувана дека јавно-приватното партнерство е иднината за локалниот развој на Битола. Давањето под концесија на новиот градски пазар на фирмата „Полимер“ беше првиот проект што Талески се обиде да го реализира од „банката на идеи“ ...
| | веќе видена | слични

Управувањето со градските паркинзи во своја надлежност ќе го преземе Општина Битола. Советот веќе ја изгласа иницијативата за формирање на Јавно претпријатие за управување со градските паркинзи и јавниот превоз во Битола. Договорот на сегашниот концесионер истекува во јули 2019, а дотогаш претпријатието ќе биде формирано. Советниците од опозицијата ваквиот чекор го оценија како популизам на власта пред референдумот. „Без никаква подробна информација, анализа, студија, план, на последната седница на Совет пред референдумот од чисто популистички причини предлагаат иницијатива и тоа за многу важно јавно претпријатие. Мора нешто да се направи за да се подигне рејтингот пред референдумот. Кои проблеми се затекнати во сегашниот јавен превоз и што ќе се реши со ова немаме одговори“ , рече Николче Јанкуловски од „ПОДЕМ“. „Зошто чекавме десет месеци за да дојде ваква обична иницијатива на дневен ред, зошто ќе чекаме уште толку месеци за истата да биде реализирана и зошто кога има работи кои треба да се санкционираат, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Една година по почетокот на тестирањето во Мерцедес Бенз музејот во Штутгарт, Дајмлер и Бош го отворија својот прв Автоматски паркинг пилот во кинескиот главен град Пекинг. Автоматското паркирање на автомобилите им овозможува на возилата да минат одреден простор автономно, односно корисникот да го превземе автомобилот преку контрола од својот паметен телефон. Изборот не е случаен со оглед на тоа што Дајмлер од неодамна стана првиот странски производител кој доби лиценца за тестирање на автомобили со технологија за автономно возење во главниот град на Кина. Автоматскиот паркинг пилот е важен чекор во системот на автономното возење, базиран на интелигентна инфраструктура развиена од германската компанија Бош. Технологијата му овозможува на возачот преку наредба од паметниот телефон да го паркира автомобилот. Возачот мора да го паркира автомобилот на одредено место за оставање на возилото, а потоа да ја отвори апликацијата за да го испрати на одредено место. Сензорите инсталирани во самиот објект го следат ...
| | веќе видена | слични

Една година откако започнаа со тестирањата во музејот Mercedes-Benz во Штутгарт, германските гиганти Daimler и Bosch го отворија својот прв автоматски паркинг пилот во Пекинг. Автоматското паркирање на автомобилите, во мерка во која е тоа законски дозволено таму каде што се користи, им овозможува на возилата да преминат на одреден простор и корисникот да го преземе возилото преку својот паметен телефон. Изборот на градот исто така не е случаен, во однос на тоа дека Daimler неодамна стана првиот странски произведувач, кој доби лиценца за тестирање на возила со технологија за автономно возење во главниот град на Кина. Автоматскиот паркинг пилот е важен чекор во системот за автономно возење, а се базира на интелигентна инфраструктура која ја разви Bosch. Овој систем му овозможува на возачот да го заобиколи процесот на мануелно паркирање, односно да го паркира возилото преку сопствена команда на автомобилот, бидејќи сега со помош на паметниот телефон автомобилот може сам да се паркира. Возачот мора да го доведе ...
| | веќе видена | слични

Иако казните се големи за несовесно паркирање, се чини дека е потребна построга контрола и од полицијата и од оние што управуваат со трговските центри. Сообраќајна некултура што се казнува со 200 евра. Недостигот од место за паркирање и несовесноста на возачите се најчестите причини поради кои паркинг-просторот наменет за лицата со инвалидитет се узурпира, па лицата со инвалидност мака мачат при пронаоѓање паркинг-место. Апелите да не се узурпираат местата што се предвидени за нив сѐ почесто не наоѓаат почит кај многу сограѓани, на кои секое слободно паркинг-место им е добредојдено за нивниот автомобил, па било тоа да е и место наменето за автомобил со кој се превезува лице со инвалидитет.
| | веќе видена | слични

По неколку месеци во Гостивар повторно се воведува зонско паркирање и наплаќањето за користење на јавните површини. Општина Гостивар соопшти дека е потпишан договор за јавно-приватно партнерство со цел да регулира зонското паркирање кое треба да започне по две недели. Наплаќањето на зонското паркирање беше прекинато во февруари. – Според претходниот договор склучен помеѓу поранешното општинското раководство и тогашниот приватен партнер, 62 отсто од средствата што се собираат од наплатата за паркирање одеа за јавното претпријатие а за приватниот партнер 38 проценти. Договорот кој го потпишавме денеска е многу поповолен во однос на претходниот, затоа што дури 90 проценти од средствата ќе одат за општината односно за јавното претпријатие, а само 10 проценти за приватниот партер. Очекуваме зонското паркирање да започне со работа во рок од две недели, а новитет ќе биде воведувањето на сензори и светлосна сигнализација со што возачите ќе можат да се информираат во секое време, каде има слободно паркинг- место, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Експертски тим на ВМРО-ДПМНЕ ја анализира ситуацијата со носењето на законите за јавно обвинителство и за Советот за јавни обвинители по што ќе излезе со ...
сите 880 | | | веќе видена

До изборите министерското место за труд и социјална политика во техничката Влада ќе остане празно откако ВМРО-ДПМНЕ до вчерашното распуштање на Собранието не ...
сите 420 | | | веќе видена

Пратениците упатија пораки до граѓаните за кого да ја дадат довербата на 12 април. Пратеникот Никола Мицевски од ВМРО-ДПМНЕ изјави дека граѓаните не треба да ...
сите 275 | | | веќе видена

Обвинителката Вилма Русковска за да не остави сомнеж дека Обвинителството сака да сокрие какви било докази рече дека се согласува да се изведат и доказите од ...
сите 355 | | | веќе видена

Кинеските здравствени власти денеска апелираа до лицата кои се излекувани од новиот коронавирус да дадат крв заради лекување други пациенти. Крвната плазма на ...
сите 153 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Битола ќе добие јавно претпријатие за паркинзи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: