Могерини утре на средби во Скопје


Високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на ЕУ, Федерика Могерини утре ќе престојува во Македонија каде се очекува да има средби со македонскиот државен врв и со лидерот на опозцијата Христијан Мицкоски. Како што информира попладнево владината прес-служба, Могерини утре ќе има средба со премиерот Зоран Заев, по што двајцата ќе дадат кратки изјави за медиумите во Турската Чаршија. Високата претставничка на ЕУ ќе има средба и со претседателот Ѓорге Иванов, како и со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски. Посетата е во пресрет на претстојниот референдум на кој граѓаните треба да се изјаснат за Договорот од Преспа.
| | веќе видена | слични

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини завчера беше во посета на Скопје, прошета низ старата скопска чаршија. Таму со владини функционери, освен што ги повика граѓаните да излезат на референдумот, на подарок добила брош и се напила чај. Таа во Скопје допатува авионски заедно со премиерот Заев кој се враќаше од Стразбур каде што имаше обраќање во Европскиот парламент. Могерини во друштво на претставници од владата и со премиерот се шеташе низ чаршијата каде се дружеше и разговараше со граѓаните. Могерини доби подарок брош во облик на пеперутка кој потоа го стави на својот бел блејзер.
| | веќе видена | слични

Федерика Могерини моментално е висока претставничка за надворешна и безбедносна политика на ЕУ. Таа е голем поддржувач на Македонија за членство во Европската унија и досега неколку пати доаѓаше во Скопје. Таа е италијанска политичарка родена во Рим, Италија на 16 јуни 1973 година. Во 2014-та, на самитот на земјите на Европската унија во Брисел, избрана е на функцијата висока претставничка на Унијата за надворешна и безбедносна политика. Оваа функција според Лисабонскиот договор е споена со функцијата потпретседателка на Европската комисија. Пред оваа фунцкија таа ја извршувала должноста министер за надворешни работи во владата на премиерот Матео Ренци. По образование е дипломиран политиколг. Била стипендистка на Маршаловиот фонд а е омажена за Матео Ребезани и е мајка на две деца. Противниците и замерувале дека е „премногу попустлива на политиката“ кон Москва, посебно и ја потенцираа изјавата дека гасоводот Јужен тек ќе биде изграден. Таа, според наведувањата на италијански меидуми, на тврдењата дека е ...
| | веќе видена | слични

Со политичко лидерство и водство, храброст и одговорност можете да одите напред, порача Федерика Могерини, високата претставничка на Европската Унија за надворешни работи и безбедносна политика и заменик-претседател на Европската комисија, според која, решавањето на отворените прашања и спроведување на европските вредности ја носи Македонија кон ЕУ. Могерини подвлече дека Македонија има огромни резултати кои биле незамисливи пред една и пол година, па поради тоа, отворен е патот во следиот јуни да се отворат претпристапни преговори со ЕУ. „Мојата порака до граѓаните на вашата земја, запамтете дека на 30 септември кога ќе гласате, вие сте клучот за ЕУ. Не молчете пред вашата иднина. Не можете да ја пропуштите оваа можност. Вие сте вашата иднина. Ова не се избори, ниту нешто поврзано со политика. Мора да бидете сигурни дека на 1 октомври сте направиле избор за вашата иднина, односно сте одлучиле за иднината на вашите деца”, рече Могерини. Могерини повтори дека вратите на ЕУ се отворени за нашата држава. Таа ...
| | веќе видена | слични

Одговарајки на новинарско прашање во врска со ставот на ВМРО-ДПМНЕ, шефицата на надворешната и безбедносна политика на ЕУ, Федерика Могерини, индиректоно им испрати порака дека референдумот не смее да се бојкотира, односно дека е важно граѓаните да излезат и да гласаат, а не е битно како ќе гласат. „Не е моја улога да навлегувам во внатрешната политика на вашата земја. Сепак, одговорност ми е да ги повикам сите да го искористат своето демократско право. Никому не сакам да кажувам дали да гласа ‘за’ или ‘против’, но морам да кажам дека демократијата е бесценета работа. Вие имате можност да дадете форма на вашата земја. Подоцна ќе биде многу тешко дека не сте направиле доволно. Јас се надевам дека вашите граѓани ќе излезат и ќе ја изразат својата волја. Нивна одлука е како. Премногу долги години вашата земја седеше надвор од ЕУ и имате многу фрустрации поради тоа. Сега имате можност да ги решите прашањата кои ви стојат на патот и тоа зависи од вас”, рече Могерини. Шефицата на ЕУ за надворешна и безбедносна ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Вратите на ЕУ останувааат отворени за вас. Вие сте оние кои ги имате клучевите во вашите раце. Немојте да дозволите да ја пропуштите оваа историска можност, порача денеска високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на ЕУ, Федерика Могерини, која попладнево престојува во Скопје.- Запомнете, на 30 септември кога ќе одите на гласачките места да гласате за референдумот дека Вие сте тие што ги држите клучевите на вашата иднина во вашите раце. Клучевите не се во рацете на никој друг, освен на Вас. Не дозволувајте некој друг да го стори тоа за Вас. Ве молам, не молчете пред вашата иднина, неможете да ја пропуштите оваа можност затоа што Вие сте одговорни за вашата иднина. Ова не се избори, ниту е нешто поврзано со политика. Мора да бидете сигурни и убедени дека кога ќе се разбудите следниот понеделник, односно на 1 октомври, дека сте направиле избор којшто ја засега вашата иднина, иднината на вашата земја и на вашите деца, изјави Могерини, која попладнево ја посети Старата скопска чаршија заедно со ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Зоран Заев и високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини од Стразбур заедно доаѓаат во Скопје. Вратите на ЕУ останувааат отворени за вас. Вие сте оние кои ги имате клучевите во вашите раце. Немојте да дозволите да ја пропуштите оваа историска можност, порача денеска високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на ЕУ, Федерика Могерини, кој попладнево престојува во Скопје. За време на денешната посета на Македонија, Могерини се сретна и со претседателот на државата Ѓорге Иванов и со лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ.
| | веќе видена | слични

Високата претставничка за надворешни политики на ЕУ, Федерика Могерини се прошета низ старата скопска чаршија заедно со премиерот Зоран Заев. Таа им порача на претставниците на власта дека ЕУ ги отвора вратите за Македонија, но според неа, граѓаните во свои раце ги имаат клучевите од својата иднина. Могерини рече дека ова не се избори на кои ќе се гласа за политичари, затоа порача сите на 30 септември да излезат и да одлучат за себе. Шефицата на Европската дипломатија побара за оваа цел да се заземат и претседателот Иванов и опозициските партии. Могерини ја продолжи посетата во Вила Водно со претседателот на државата а потоа се сретна и со претставникот на опозицијата, лидер на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски. Репортер: Аднан Ќаили
| | веќе видена | слични

“На 30-ти септември кога ќе одите да гласате, запаметете, вие сте тие што ги имаат клучевите за вашата иднина. Излезете гласајте, немојте да молчите, клучевите се кај вас и немојте да ја пропуштите ова историска можност, бидејќи вие сте одговорни за вашата иднина. Кога ќе се разбудите на први октомври, после референдумот, да бидете свесни дека сте направиле избор за вашите деца и за вашата иднина. Вратите на ЕУ остануваат отворени за Македонија. Само заедно со ЕУ може да се постигне многу за безбедноста, стабилноста и просперитетот на Македонија и на регионот.”
| | веќе видена | слични

По кусата прошетка и средба во старата скопска чаршија, премиерот Заев и Високата претставничка за безбедност и надворешна политика на ЕУ, Федерика Могерини им се обратија на присутните новинари. Изјавата на Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев ви ја пренесуваме во целост: Почитувана Висока Високата претставничка за безбедност и надворешна политика на ЕУ, Федерика Могерини, Дозволете ми во оваа прилика да ја изразам мојата лична благодарност, како и благодарноста на Владата и на граѓаните на нашата земја, што мадам Могерини, изрази желба и подготвеност и денеска да биде тука со нас. Тука е за да ја сподели уште еднаш нејзината силна лична поддршка на нашиот пат кон Европската Унија, и со тоа да ги потврди сите наши напори да го оствариме тоа. Силна е поддршката и на другите нејзини колеги од Европската Комисија, Претседателот Јункер, еврокомесарот Хан, и сите останати еврокомесари, кои за цело време беа со нас и до нас. Нивната одлука да ги остават отворени портите на европското ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Податоците за здравствената состојба на пациентите никако не смеаат да се коментираат јавно, а тоа ќе се случи во судницата, откако беше побарано на рочиштето ...
сите 238 | | | веќе видена

Македонија не успеа да ги оправда очекувањата, не успеа на ова ЕП 2020 да се пласира во втората фаза. Зошто? Кои беа причините? Еве сега кога минаа три дена од ...
сите 321 | | | веќе видена

Германската канцеларка Ангела Меркел кажа дека Северна Македонија и Албанија припаѓаат во иста група кога е во прашање почетокот на пристапни преговори со ЕУ и ...
сите 286 | | | веќе видена

Македонците кои живеат во Данска и оваа година го одбележаа големиот христијански празник Богојавление – Водици со фрлање на крстот во водите на Балтичкото ...
сите 269 | | | веќе видена

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев, преку ФБ одговори на нападите од дополнителната заменичка министерка Петровска.- Во однос на денешното интервју за ...
сите 174 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 88 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Могерини утре на средби во Скопје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: