Во Македонија не може ни да се помисли за забрана на дизел возилата, а тие се едни од најголемите загадувачи

Во време кога во одделни земји на Европската унија се покренуваат дебати за постепена забрана на дизел- моторите, кај нас се забележува зголемен увоз на половни автомобили со ваков тип на погон. Најобична прошетка по авто- плацовите за продажба на увезени користени автомобили покажува дека најголем дел, ако не и сите, се со дизел- мотор, односно се модели кои не смеаат да се возат во централните градски подрачја на многу европски метрополи. Анализата на статистичките бројки покажува загрижувачки нагорен тренд на бројот на дизел- автомобили, од кои најголем дел се половни возила донесени од странство. Јасно е дека слабата економска моќ на населенението е главна причина за поголемиот интерес за купување половен автомобил наместо нов од авто- салон. На тоа, посебно влијаеше спуштањето на еколошките критеруми за увоз на стари автомобили во 2010 година, што според едни придонесе за обнова на возниот парк во земјава, а според други да се претворивме во депонија за стари возила на Европа. Но, треба да не замисли ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Германскиот произведувач BMW поради фабричка грешка повлече 139.450 автомобили од пазарот во Кина. Канцеларијата за пазарна контрола и инспекција во Кина соопшти дека автомобилите биле повлечени поради неисправност на еден дел во внатрешната на климата. Во соопштението се наведува дека повлечените модели биле произведени во 2005 и 2011 година. Компанијата без надоместок ќе ја отстрани грешката на возилата на купувачите кои набавиле од моделите кај кои е утврден проблем со системот за ладење. Текстот BMW повлече околу 140 000 возила од кинескиот пазар е превземен од USB.mk .
| | веќе видена | слични
5 копии

Германското Министерство за транспорт денеска претстави план чија цел е преку измени на дизел возилата да се намали загадувањето на воздухот. - Мораме да размислуваме за тоа како веќе постоечките возила да ги направиме почисти. За таа цел ќе ни треба соработка од производителите на автомобили, изјави германскиот министер за транспорт Андреас Шојер. Прашањето на дизел возилата, кои испуштаат високи нивоа на азот оксид, станува се поактуелно во Германија, а неколку германски градови веќе го забранија движењето на дизел возила по нивните улици. Хамбург затвори две улици за дизел возилата, додека Штутгарт планира вакви мерки во 2019 година. Меѓу техничките решенија кои се разгледуваат се додатоци на ауспухот на автомобилот, како и софтверски решенија кои веќе се применуваат на најновите дизел возила. Германското Министерство за екологија бара од автомобилските компании бргу да ги спроведат овие измени и тоа да биде на нивен трошок, додека компаниите бараат државна помош за таа цел.
| | веќе видена | слични

Еколошки чистите автомобили, минибуси и такси возила наскоро ќе добијат зелени регистарски таблички во Велика Британија. Ова во прв план ќе треба да ја подигне свеста за возилата со ултра-ниски емисии, но исто така полека да го спроведува планот за префрлање на алтернативни превозни средства. Посебни знаци, како што се оние кои веќе се користат во земји како Норвешка, Канада и Кина, може да се стават на еколошките возила како што се електрични автомобили и водородни автомобили. Се верува дека ова го поттикнува користењето на таквите возила меѓу возачите. Покрај промоцијата на возилата со нулта емисија, зелените броеви на табличките може да ги поддржат локалните стимулации за електрични возила. Ова ги вклучува мерките како обезбедување пристап до автобуските ленти за возила со ниски емисии, право за паркирање во сина, зелена и други специјални области, слободно движење во урбаните центри и области со ниски емисии Текстот Еко-автомобилите со зелени регистерски таблички е превземен од USB.mk .
| | веќе видена | слични
4 копии

Такси компанија „Таксивеј“ од Солун, во соработка со Институтот за одржлива мобилност и транспорт, планира во текот на 2019 година да почне да користи електрични такси возила. Засега главен предизвик за воведувањето на електричен такси превоз во Солун е изградбата на постројки за брзо полнење на возилата, кои ќе мора да бидат наполнети најмалку еднаш во текот на денот. Се очекува грчката Влада да ја финансира првата фаза од овој проект, а веќе во октомври Институтот ќе излезе со студија за тоа кои се најдобри локации за станиците за полнење.
| | веќе видена | слични

Останато

Осветениот крст, што вчера во водите на реката Луда Мара го фати 26-годишниот Александар Ристески од Прилеп, денеска е поставен на плоштадот во Кавадарци, при ...
сите 288 | | | веќе видена

Побрза интеграција на Западен Балкан во ЕУ или лажни надежи за датум оваа пролет? Пред доаѓањето на претседателот на Европскиот Совет Шарл Мишел во Скопје овој ...
сите 463 | | | веќе видена

Словенците не ја губат надежта и се уште можат во полуфиналето на Европското првенство. Денес Словенија ја победи Португалија со 29:24 и ги задржа шансите за ...
сите 193 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 83 | | | веќе видена

Франција долго време ќе го паметат ова Европско првенство. „Триколорите“ не успеаја да ја минат групната фаза, заедно со Данска се двете најнепријатни ...
сите 225 | | | веќе видена

Со најава за нови предлози и забелешки на владиниот предло-закон стартува новата серија на средби меѓу власта и опозицијата за Законот за јавно обвинителство.  ...
сите 157 | | | веќе видена

Атиџе Муратова, главната хероина од македонскиот документарен филм „Медена земја“ ќе биде работно ангажирана во општината Лозово и нејзината куќа ќе добие нов ...
сите 99 | | | веќе видена

Ако сакате љубезни луѓе кои ќе ве примат во својот дом, ако сакате добра храна и пијачка, одете во Македонија и нема да зажалите, порачува хрватскиот ракометен ...
сите 34 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во Македонија не може ни да се помисли за забрана на дизел возилата, а тие се едни од најголемите загадувачи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: