Анализа: Колку мерките за вработување даваат резултат?

Власта се фали дека мерките за вработување даваат резултат, бизнисмените се жалат дека тешко доаѓаат до квалификуван кадар, а експертите велат дека е тешко да се процени колкав ефект навистина имаат субвенциите, обуките, доквалификациите кои ги спроведува Агенцијата за вработување. Многу невработени луѓе, малку квалификуван кадар Бизнисмените велат дека пазарот на труд има сериозни дисбаланси – вишок на правници и економисти, недостаток на работници и продавачи. „Постои јаз меѓу она што е потреба на работниот процес и тоа што системот го произведува како кадар. Имаме разлика и недостаток на практична работа која што треба да ги подготви учениците особено во средното стручно образование за кога ќе го завршат образованието да бидат подготвени да влезат во производствените процеси“, вели Татјана Штерјова од Стопанската комора на Македонија. И инсистирањето да се заврши факултет односно да се добие диплома предизвикува проблеми на пазарот. „Ние се соочуваме во ситуација кога имаме премногу кадар со високо ...
| | веќе видена | слични

[freetext] Македонските компании најдолго чекаат да си го наплатат сработеното Едно побарување во Македонија се наплатува во просек за 109 дена, а просечното време на наплата на фактурите лани е скратено за шест дена во споредба со годината претходно, покажува Извештајот за финансиска стабилност за 2017 година што го објави Народната банка. По одделни сектори, најкратки рокови за наплата има во дејностите трговија, транспорт, складирање и угостителство каде компаниите наплатуваат просечно за 83 дена, во индустријата рокот е исто колку и просекот во земјата, 109 дена, 112 дена се чека за наплата во секторот информации и комуникации, 123 дена во секторот земјоделство, и дури 254 дена во градежништвото. Во јавниот сектор, пак, наплатата доаѓа по 200 дена. Во споредба со европските просеци, Македонија е земја каде што компаниите убедливо најдолго чекаат да ги наплатат побарувањата и од приватниот и од јавниот сектор. [/freetext] Едно побарување во Македонија се наплатува во просек за 109 дена, покажува ...
| | веќе видена | слични

Можноста за наоѓање трајна работа се намалува. Уделот на привремени вработувања во Европската Унија се зголеми од 11 отсто во 2002 година на 13 отсто во 2017 година. Во Македонија, исто така, има голем интерес за привремени вработувања Расте бројот на привремени вработувања низ Европската Унија, покажуваат последните податоци на „Евростат“. Ова, според експертите, е очекувана промена со оглед на движењата на пазарот на трудот и на разликите во професиите. Во Македонија, исто така, се забележува раст на привремените вработувања. Работодавците сѐ повеќе ја избираат оваа форма на пријавување особено кога станува збор за прво вработување. – Можноста за наоѓање трајна работа се намали малку помеѓу 2002 и 2017 година, бидејќи уделот на привремени вработени во Европската Унија се зголеми од 11 отсто во 2002 година на 13 отсто во 2017 година – се наведува во извештајот на „Евростат“. Притоа, процентот на жени што се привремено вработени во ЕУ во 2017 година достигнал 14 отсто, што е речиси ист како процентот на ...
| | веќе видена | слични

Оваа анализа дава детален осврт на движењата на пазарот на труд во Република Македонија, динамички и споредбено со избрани земји од ЕУ. Анализирани се движењата на основните показатели за пазарот на труд, вработеноста и платите по одделни дејности, а посебен осврт е даден на видот и примената на активните мерки на пазарот на труд. Анализата покажува подобрување на основните показатели на пазарот на труд во последната деценија, иако показателите за невработеноста кај младите и долгорочната невработеност и натаму се релативно високи. Умерено подобрување во последните години се бележи и кај јазот меѓу понудата и побарувачката на работа сила. Позитивните промени на пазарот на труд се должат на: активните мерки на пазарот на труд, отворањето нови работни места во компаниите со странски капитал, постепеното намалување на неформалната економија, како и придонесот од економскиот циклус. Активните мерки имаат предност во однос на пасивните мерки со оглед на тоа што треба да придонесат за трајно подобрување на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Бидејќи новиот коронавирус се шири низ Кина и низ целиот свет, луѓето се прашуваат колку е навистина опасно. Затоа, пак е интересна една симулација која кон ...
сите 526 | | | веќе видена

„Она што е неопходно, не заради Брисел, е носење на нов закон за јавно обвинителство, но ќе подвлечам, квалитетен и издржан закон, а не решенија кои ќе бидат ...
сите 431 | | | веќе видена

Чествувањето на големиот православен празник Богојавление-Водици и годинава во Радовиш беше масовно, а започна со света литургија во двата храма – „Св. Пророк ...
сите 270 | | | веќе видена

Македонските ракометари ги дели само еден бараж двомеч за пласман на Светското првенство во Египет во 2021 година. Европската ракометна федерација (ЕХФ) ...
сите 246 | | | веќе видена

Во еден од најиензивесните мечеви во историјата на ракометните европски првенства, Хрватска дури по 80 минути борба ја победи Норвешка со 29:28. Жељко Муса го ...
сите 117 | | | веќе видена

Гостиварц пријавил во полиција дека бил измамен од женско лице на кое ѝ дал пари за да помогне при вработување во државна институција. Според СВР Тетово, Ј.М. ...
сите 166 | | | веќе видена

Од една третина до една петтина од плата и пензија се ограничувањата за извршување за лицата приматели на просечна плата и пензија, предвидуваат измените од ...
сите 43 | | | веќе видена

Преспанскиот договор е завршена работа и неосновани и нереални се најавите за негова ревизија или поништување по предвремените парламентарни избори закажани на ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Анализа: Колку мерките за вработување даваат резултат?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: