Мицкоски: Целта на опозицијата е рушење на оваа ненародна, анационална власт

ВМРО-ДПМНЕ е поцврста од било кога, на нозе сме, рамо до рамо заедно со народот и цврсто чекориме кон својата цел изјави вечерва претседателот на партијата Христијан Мицкоски во своето гостување на телевизија Сонце во емисијата „Јади Бурек“, додавајќи дека целта на опозицијата е рушење на оваа ненародна, анационална власт. -Јасно ја гледам таа крајна цел. Тоа го покажуваат и анкетите. Тоа го покажуваат и средбите со граѓаните на терен, дека ВМРО-ДПМНЕ цврсто стои на нозе повторно и дека ВМРО-ДПМНЕ граби кон вистинската траекторија и тоа е до конечно рушење на оваа ненародна и анационална власт која што во моментов за жал на Македонија и на граѓаните на Македонија ја води владата. Но, тој пат повторно ќе кажам ниту ќе биде лесен, ниту брз, ниту едноставен, вели Мицкоски. На прашањето- зошто ВМРО-ДПМНЕ не делува порадикално во овие тешки моменти за државата, лидерот на опозицијата потенцира дека по патот треба да се чекори мудро, анализирајќи го секој чекор. Според Мицкоски, радикализацијата на опозицијата оди ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во своето гостување во емисијата „Јади Бурек" на телевизија Сонце, истакна дека Зоран Заев не знае како да ја води државата и единствено нешто што прави е предавство на се што е македонско и се моли од небо да му падне решението на сите проблеми.Мицкоски подвлече дека за да се води државата мора да се биде иновативен и да се има визија, проекти, а воедно го напомена фактот дека токму во 2018 година, Македонија бележи катастрофален пад од 27 места на скалата за иновативност, на светската организација за мерење на иновативност во светот.-Вие треба да имате визија, треба да имате проекти, вие треба да сте иновативен. Еве денеска читам дека во 2018 година за 27 места сме паднале на скалата на светската организација за мерење иновативност на државите, и последни сме во регионот. Албанија е пред нас на 83 место ние сме 84 место, 27 места сме паднале за една година. Вие ако не сте инвентивни и иновативни вие не можете да водите и да се занимавате со политика. Вие не ...
| | веќе видена | слични
2 копии

СДСМ нема направено ниту една мерка од корист за граѓаните. Повеќе од една година економијата тоне, а бизнисите преживуваат. Македонија за 2018 година бележи пад од катастрофални 27 места на скалата за иновативност, според Светската организација за мерење на иновативност. Ова е уште еден показател за неспособноста на владата на СДСМ. Ниту Заев, ниту СДСМ немаат визија за тоа како да ја водат државата, тие немаат ронка инвентивност и иновативност, ниту пак проекти и план како Македонија да ја движат напред. Во очајнички обид чекајќи решенијата на проблемите со кои се соочуваат граѓаните да им паднат од небо, вршат предавства на сопствената држава на сите страни. Во најмала рака за владата на СДСМ е срамно да говори за иновации кога под нивно водство државата е последна во регионот и по падот од 27 места за една година сега се најде на 84 место во светот, а Македонија ја поминаа сите нејзини соседи. Државата не може да напредува и да се води со наместени тендери, за роднини, пријатели и партиски послушници, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

СДСМ секогаш кога победува на парламентарните избори победува со голема лага. Така беше и на тој 15 септември кога ветуваа чуда дека ќе се случуваат во Република Македонија. Се сеќавате на тие спектакуларни говори, со многу убави зборови, со многу убави метафори, со ветувања кои што македонскиот граѓанин тогаш ги очекуваше од таа гарнитура на СДСМ. Дел од таа гарнитура можам да заклучам дека се уште постои, со што јас можам да заклучам дека се уште оние транзициони политичари не завршиле во Македонија. Се надевам дека многу скоро, со крајот на оваа влада и тие транзициони политичари ќе заминат во историјата вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во гостување на телевизија Сонце во емисијата на „Јади бурек“ . Според Мицкоски, СДСМ секогаш ги користи истите лаги и празни ветувања за да ја добие власта, но граѓаните гледаат дека од кога СДСМ е на власт нема ништо од ветувањата. -Ветуваа по еден вработен од секое семејство, ветуваа поголеми плати, пензии, здравство достапно за сите итн. И тогаш победија ...
| | веќе видена | слични

За да се води државата мора да се биде иновативен и да се има визија, проекти, а во 2018 година Македонија бележи катастрофален пад од 27 места на скалата за иновативност, на светската организација за мерење на иновативност во светот. Ова во своето гостување во емисијата „Јади Бурек“ на телевизија Сонце вечерва го истакна претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој додаде дека Зоран Заев не знае како да ја води државата и единствено нешто што прави е предавство на се што е македонско и се моли од небо да му падне решението на сите проблеми. -Вие треба да имате визија, треба да имате проекти, вие треба да сте иновативен. Еве денеска читам дека во 2018 година за 27 места сме паднале на скалата на светската организација за мерење иновативност на државите, и последни сме во регионот. Албанија е пред нас на 83 место ние сме 84 место, 27 места сме паднале за една година. Вие ако не сте инвентивни и иновативни вие не можете да водите и да се занимавате со политика. Вие не можете со гранапче да се ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во вечерашното гостување во емисијата „Јади бурек“ рече дека според нивните анкети ВМРО-ДПМНЕ води пред СДСМ кај граѓаните. -Анкетите ќе ги објавиме во јули, имаме сериозна предност пред СДСМ – изјави Мицкоски. Мицкоски потсети дека ВМРО-ДПМНЕ е на терен со граѓаните, односно дека се формирани околу 1500 тимови чија задача е да се запознаат со реалните проблеми на граѓаните. Појаснува дека сите тие реални проблеми ќе бидат во новата програма на ВМРО-ДПМНЕ. Опозицискиот лидер додаде дека суштината која ВМРО-ДПМНЕ како современа десна партија треба да ја продолжи е и понатаму да ги брани националните и државните интереси.
| | веќе видена | слични

Јас сум свесен дека сега доаѓа период кога ќе се измислуваат работи за мене, кога ќе се прават конструкции, ќе има разно разни притисоци, мешетарења, лево, десно, врз ВМРО-ДПМНЕ и врз Христијан Мицкоски. Но, ние мораме да сфатиме некои работи, дека не може нештата на сила да се тераат. Не може нешто што ветувал Зоран Заев, а што не може да го исполни, два милиона луѓе да ги носат последиците од тоа, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, кој гостуваше во емисијата „Јади Бурек“ на ТВ Сонце. Мицкоски додаде дека нема притисоци, туку реални односи со меѓународната заедница и различни аргументирања, истакнувајќи дека се командува од мотивот и чиста цел. -Никој не може да притиска кога станува збор за ваше внатрешно прашање кое што вие треба самите да си го решите, рече тој. Мицкоски потенцираше дека во наредниот период ќе бидат објавени анкетите за рејтингот на ВМРО-ДПМНЕ, посочувајќи дека ВМРО-ДПМНЕ има сериозна предност пред СДСМ.
| | веќе видена | слични

До каде е клиничкиот центар што СДСМ го запре, а вооедно ветуваа дека ќе го градат, запраша претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во гостувањето во емисијата „Јади бурек“ која се емитува на ТВ Сонце. Истакна и дека граѓаните се тие кои ги плаќаат штетите од ваквото неодговорно работење. -За изграбда на нов Клинички центар, СДСМ немаа проект. За тој проект се обезбеди финансирање, се потпиша договор, дојде нова влада им требаше една година да мислат што да прават, како да прават, како да го поништат и го поништија. За тоа сега државата ќе плаќа пенали и тие пенали ќе ги плаќаат граѓаните, потенцираше Мицкоски. Тој во своето гостување истакна дека СДСМ, Клинички центар сакаше да го премести во Бардовци, но, јавноста веќе неколку месеци нема слушнато што се случува со тој проект. Мицкоски истакна дека тој се засрамил кога прочитал за статијата дека Холандски средношколци го чистеле Клинички центар од ѓубре.
| | веќе видена | слични

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во гостувањето во емисијата „Јади бурек“ на телевизија Сонце, истакна дека во моментот младите се иселуваат се помасовно од Македонија, а како причина ја наведе лошата економска состојба која владата на СДСМ ја спроведува од самиот почеток на нивното управување со државата. -Ако дискутираме за иселувањето, сега никогаш не било по интензивно тоа иселување. Сега можам да ви кажам дека имаме и статистички и фактографски најмасовно иселување на младите и тоа го докажуваат сите оние автобуси кои секој ден тргнуваат од Република Македонија кон другите земји, кон побогатите земји во Европа. Проблемот со лошата социо -економска ситуација не е договорот и не е НАТО или нешто друго туку криминалната транзиција која се случуваше во Македонија, континуираното осиромашување на овој народ, немањето реална државничка политика, вели Мицкоски. Според него, Македонија можела да издејствува многу подобар договор од овој кој што го направил Зоран Заев, се со цел да се зачува ...
| | веќе видена | слични

Секој мирен протест, секој израз на револт на секој граѓанин на Република Македонија, без разлика на темата, јас знам дека сега е инсензибилизирана ситуацијата во државата. Сепак луѓето имаат чувство како нешто да им се одзема на сила како нешто да се трга да се двои од нив, ние ги подржуваме и тука немаме никаква дилема, рече Христијан Мицкоски во неговото интервју на телевизија Сонце во емисијата „Јади бурек“. Тој додаде дека одредена група блиска до институциите и блиски до владата на Заев имале за цел да предизвика инцидент на еден мирен протест каде што народот излегол да го искаже својот револт од погрешните политики на владата на СДСМ и Заев, со цел ВМРО-ДПМНЕ да биде преставено како насилна партија и радикален елемент. Мицкоски потенцираше дека полицијата се однесувала насилно кон протестирачите кои мирно излегле да протестираат против договорот со Грција, нарекувајќи го капитулантско дело на владата на Заев. Тој истакна дека МВР се бранела со изјава дека го спречиле народот повторно да влезат во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Од Синдикатот на културата велат дека го чекаат владиното образложение за нејзиното разрешување. Одлуката според нив е изненадувачка, како и тоа дека таа доаѓа ...
сите 88 | | | веќе видена

Катица Јанева го отворила боледувањето на 16 јуни, а известување за истото пристигнало денеска во Специјалното јавно обвинителство, тврдат од таму.и велат дека ...
сите 238 | | | веќе видена

Турските научници предупредуваат за опасноста од нови силни земјотреси што го загрозуваат Истанбул и реонот на Мраморно море, пишува денеска турскиот весник ...
сите 156 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 78 | | | веќе видена

Градоначалникот на Општина Охрид, Константин Георгиевски е уверен дека до следната сесија во февруари Охридскиот регион ќе ја надмине опасноста да биде ставен ...
сите 61 | | | веќе видена

Вкусен сос со кој ќе го подобрите вкусот на многу јадења. 100 гр кафеав шеќер 1 лажица сол 1 лажица чили во прав 1 лажица лук во прав 1 лажичка каенски бибер ...
сите 109 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мицкоски: Целта на опозицијата е рушење на оваа ненародна, анационална власт

Од:
До кого (е-маил):
Порака: