Жената која го извршила нападот во централата на YouTube била лута на компанијата


Според првичните изјави, вчерашниот напад во централата на YouTube од страна на Nasim Najafi Aghdam бил поради политички причини, но информациите испаднаа грешни... Во нивната потрага при мотив за пукањето, при кое беа повредени три лица, по што Aghdam си го одзеде својот живот, властите откриле дека 39 годишнатата жена не била во добри односи со YouTube, што довело до инцидентот. На посебна веб-страна, полицијата открила неколку натписи напишани од Nasim Najafi Aghdam кои се однесувале на цензурата на нејзините видеа од страна на YouTube. Aghdam, која била вегански бодибилдер и активист за правата на животните, имала четири различни YouTube страни на различни јазици. Еден бил на англиски, а друг на турски. На Instagram, нејзината страна била посветена на веганскиот стил на живеење. Но, најважниот натпис кој го има оставено открил сериозен конфликт со YouTube. Имено, Aghdam се жалела дека некое од нејзините видеа, кое имало над 300 000 прегледи, и заработило само 10 центи. Таткото на Aghdam изјавил дека ја ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во последните неколку години, постојано се појавуваат приказни во медиумите за многу млади и многу успешни Јутјуб ѕвезди кои добро заработуваат, снимајќи видеа за своите бројни следбеници, но постои и друга страна на медалот. Покрај успешните Јутјубери, постојат и илјадници кои не успеале да се пробијат, а некои во потрага по интернет слава отишле предалеку и ги уништиле своите животи. Многумина од нив објавиле екстремни, па дури и вознемирувачки снимки поради кои имале проблеми со законот. Насим Агдам и нападот во зградата на Јутјуб Најнеодамнешниот и еден од најекстремните примери на лица чиј живот бил уништен од Јутјуб е Насим Агдам, жената која отвори оган во седиштето на компанијата. Таа ранила три лица, а на крајот си го одзела животот. 38-годишната Агдам била активистка за правата на животните, а на својот канал објавувала прилично бизарни пародии. Имено, Насим тврдела дека Јутјуб ѝ ги филтрира видеата, го ограничува нејзиното право на изнесување на мислење и ја спречува во објавување на видеата. ...
| | веќе видена | слични

Началникот на полицијата на Сан Бруно,  изјави дека осомничената била пронајдена мртва, со прострелна рана од огнено оружје, што укажува на самоубиство. Според информациите кои ги пренесоа американските медиуми, напаѓачката е идентификувана како 39-годишната, Насим Агдам, жителка на Сан Диего. Податоците покажуваат дека таа била активист и учествувала во протести за правата на животните. „За мене, правата на животните се еднакви на човековите права“, ја пренесуваат медиумите нејзината изјава од 2009 година. Исмаил Агдам, татко на жената осомничена за вооружениот напад, изјавил оти таа била лута бидејќи компанијата престанала да плаќа за видеата што ги објавувала на интернет-платформата. Тој додал дека ја предупредил полицијата дека неговата ќерка можеби ќе отиде во зградата на „Јутјуб“, бидејќи, едноставно ја мразела компанијата. Навел дека ќерката ја пријавил за исчезната во понеделникот бидејќи таа не одговорила на неговите телефонски повици претходните два дена.
| | веќе видена | слични

Началникот на полицијата во Сан Бруно, Ед Барберини пред новинарите изјавил дека осомничената за нападот била пронајдена мртва со повреди од огнено оружје, кои укажуваат дека најверојатно извршила самоубиство. Полицијата информираше и дека четворица се сериозно повредени и веднаш  биле хоспитализирани. Претходно, полицијата во американскиот град Сан Бруно потврди за пукање во седиштето на Јутјуб откако била алармирана по серија повици. При првичните превентивни мерки полицијата веднаш  ги предупреди жителите на Сан Бруно, град што се наоѓа јужно од Сан Франциско, да го избегнуваат подрачјето околу седиштето на компанијата.
| | веќе видена | слични

Жената која вчера го изврши вооружениот напад во седиштето на Јутјуб во Калифорнија, наводно, била гневна што компанијата ги менувала нејзините видео-материјали, јавуваат американски медиуми. Полицијата ја идентификуваше осомничената како 39-годишната Насим Агдам и додаде дека се истражуваат нејзините мотиви. Според медиумите, Агдам била лута што Јутјуб ги филтрирал видеата што таа ги постирала, со што ѝ се намалувала можната заработка. Три лица беа повредени со огнено оружје во нападот, по што Агдам се самоубила. Полицијата на Сан Бруно соопшти дека нема докази дека напаѓачката ги познавала повредените, од кои 36-годишен маж е во критична состојба. Полицијата објави малку податоци за Агдам, која живеела во Сан Диего, но медиумите открија дека таа водела сајт и неколку канали на Јутјуб, на коишто постирала видеа со различни содржини, најчесто против злоставување животни. Каналите сега се згаснати. Агдам е опишана како веганка, бодибилдерка, уметница и раперка. Таа првпат јавно се пожалила на Јутјуб во ...
| | веќе видена | слични

Полицијата на Северна Калифорнија потврди дека имало вооружен напад во седиштето на Јутјуб во Сан Бруно, јужно од Сан Франциско. На местото на пукањето дошле амбулантни возила и Си-Ен-Ен објави дека четири или пет пациенти се примени во локална болница, но нивната состојба не е позната. Полицијата првично соопшти дека напаѓачот не е фатен, а според некои непотврдени информации, станува збор за жена. Таа подоцна била пронајдена мртва во зградата, откако, најверојатно, извршила самоубиство. Гугл, во чија сопственост е Јутјуб, објави дека се истражува можен вооружен инцидент. Во седиштето на Јутјуб има околу 1.700 вработени. Некои вработени напишаа на Твитер дека напаѓачот е во зградата и дека луѓе се забарикадирани во канцеларии.
| | веќе видена | слични

Останато

На прашањето: дали очекува да почнат лични дисквалификации врз неа и врз дел од обвинителите во тимот како тоа дека против Катица Јанева се водела судска ...
сите 447 | | | веќе видена

„Јас од месец септември 2018 година до некаде 10 април 2019-та сум постојано уценуван од група на луѓе кои од мене изнудија голема сума на парични средства“, ...
сите 548 | | | веќе видена

1 Си била една земја во која премиерот решава со 700 милиони евра да гради барок и антички споменици и фонтани во главниот град. Шефот на тајната полиција, кој ...
сите 241 | | | веќе видена

Поранешниот член на групата „Нокаут“ и нов заменик-министер за економија Кирил Колемишевски, воскресна во политиката преку шарените трибини пред Владата за ...
сите 188 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Жената која го извршила нападот во централата на YouTube била лута на компанијата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: