„Црвено-црните“ ќе играат за 3. место: Барселона му се реваншираше на Вардар


2 копии

Ракометарите на Барселона постигнаа победа од 32-29 во полуфиналето од „Супер Глоуб“ над европскиот првак Вардар и со тоа му се реваншираа за поразот во Келн од Лигата на шампионите. По овој пораз европскиот шампион Вардар во понеделник во дуелот за 3.место ќе игра со поразениот од второто полуфинале меѓу Ал Сад (Катар) и Фуксе Берлин (Германија). По водството на Вардар од 1-0, Барселона направи серија од 10-2 и „црвено-црните“ во тој период (до 22.минута) имаа десет минути без постигнат гол. Сепак, избраниците на Раул Гонзалез се вратија резултатски и на полувреме Барселона водеше 15:12. Во вториот дел Вардар успеа да изедначи на 24-24 во 48.минута, до 55.минута Барселона водеше со гол предност кога беше и последното изедначување 28-28. Во финишот „каталонците“ стигнаа до победата од 32-29. Најефикасни кај Вардар беа Лука Циндриќ со 7 голови и Вуко Борозан со 6. Кај Барселона најпрецизен беше Дика Мем со 6 голови, а голманот Перез де Варгас имаше 16 одбрани.
| | веќе видена | слични

Македонскиот репрезентативец Борко Ристовски освои уште еден трофеј откако со Барселона триумфираше во Супер купот на Шпанија. Во денешното финале Барса ја совлада Ла Риоха со 31-25 и со тоа ја продолжи серијата на 159 победи во сите шпански официјални натпреварувања. Титулата во Супер купот беше 18 последователен за каталонскиот гигант во шпанскиот ракомет. Најзаслужен за победата на Барса беше Нгесан кој постигна шест гола, а Ривера и Мем додадоа по четири. Ристовски го заврши натпреварот без ефект.
| | веќе видена | слични

Репрезентативниот голман Борко Ристовски продолжува со освојување на трофеи со каталонскиот гигант Барселона. Една седмица откако го освои Супер Глоуб, тимот на Барселона стана победник и на Суперкупот на Шпанија. Каталонците беа подобри од Натурхаус Ла Риоха, совладувајќи ја со 31-25. Барселона по првото полувреме обезбеди предност од шест гола (17-11), а во вториот дел рутински ја одработи задачата за освојување на нов пехар. Најдобар стрелец во редовите на Барселона беше Нгесан со седум постигнати гола.
| | веќе видена | слични

Македонскиот голман, Борко Ристовски со неговата Барселона дојде и до вториот значаен трофеј во оваа натпреварувачка сезона. По освојувањето на неофицијалното светско првенство во Катар, популарниот „Супер Глоуб“ избраниците на Пасква денеска триумфираа во шпанскиот Суперкуп, откако со 31-25 го совладаа составот на Ла Риоха. Во првиот дел фавориотот се одлепи на плус шест (17-11), па вторите 30 минути беа рутина за гигантот од „Палау Благуграна“. За најкорисен играч беше прогласен Раул Ентрериос, најдобар стрелец беше Тимоти Н Гесан, додека признанието за голман број еден му припадна на Перез де Варгас
| | веќе видена | слични

Барселона сосема очекувано е победникот на шпанскиот Суперкуп. Каталонскиот тим за кого настапува Борко Ристовски во финалето ја совладаа Ла Риоха со 31-25 и го подигнаа вториот пехар пред стартот на новата сезона. Претходно Барселона го освои неофицијалното светско клупско натпреварување Супер Глоуб. Дека ова ќе биде уште еден лесен меч за Каталонците беше познато по првото полувреме во кое „набилдаа“ позитива од 17-11, до крајот беше само рутина.
| | веќе видена | слични

Вардар со триумф над Металург ја започна сезоната во која покрај останатите, ја брани и титулата во СЕХА лигата, а тренерот Раул Гонзалес е задоволен од резултатот, но не толку и од играта на „црвено-црните“. – Секогаш првиот натпревар е тежок, а Металург и овојпат беше добар противник. Ние ја искористивме нашата добра одбрана за да направиме разлика и дадовме неколку голови во низа за да се одвоиме и да ја осигураме победата, – изјави тренерот на Вардар. Голманот Страхиња Милиќ потенцираше дека неговиот тим допрва ќе ја подигнува формата. – Имавме добар пристап, игравме 60 минути, не се опуштивме во ниту еден момент. Нашата форма не е на ниво на кое посакуваме, а му посакувам среќа на Металург во сите натпреварувања во кои ќе настапува, – коректно истакна Милиќ.
| | веќе видена | слични

Вардарци триумфално ја отворија новата сезона во регионалната СЕХА лига. Убедливата победа со девет гола разлика (23-32) против Металург, на вардарци им ги донесе првите бодови во одбраната на титулата. За тренерот Раул Гонзалес клучот за победата е во добрата одбрана на „црвено-црните“ „Беше тежок натпревар без разлика на резулатот, бидејќи е прв меч во оваа сезона во СЕХА лигата. Сметам дека одбраната денеска ги обезбеди бодовите, откако спречивме неколку нивни напади, врзавме неколку гола во низа и тука ја направивме разликата. Добро е што останавме концентрирани до крајот, и ја задржавме разликата“ – истакна тренерот на Вардар по триумфот против Металург. Следен предизвик за вардарци ќе биде дуелот против Горење на 5 април пред домашната публика во СЦ „Јане Сандански“.
| | веќе видена | слични
2 копии

Трнерот на македонскиот ракометен вицешампион Металург, Лино Червар, изрази задоволство од играта на своите избраници во мечот со европскиот шампион Вардар, но истакна и дека допрва треба да се воигруваат за преостанатито дел од сезоната. Вардр беше подобр тим, ние во одреден момент се држевме, а во одреден момент дојде до израз нивниот квалитет. Халил Јагањац се уште не е подготвен колку што треба, бидејќи пред да дојде тука играше за Хрватска. Се надевам дека ќе игра подобро во следите натпревари и ќе погодува од надворешните позиции. Оваа игра може да се попрви во иднина, но не е добро уште на стартот да им вршиме пртисок на ракометарите. Сепак, се согласувм дека со подобра игра, поголеми ни се шансите да победиме, изјави Червар. Уште позадоволен од играта и победата беше тренерот на Вардар, Раул Гонзалез. Првиот натпревар секогаше е тежок, Металург одигра добар меч но ние ја искористивме нашата квалитетната одбрана и врзавме неколку гола во низа, направивме поголема разлика и успешно ја одржавме до ...
| | веќе видена | слични

Вардар доминиираше на првата пресметка против Металург сезонава. Избраниците на Раул Гонзлалез не му дозволија на младиот состав на тимот од Автокоманда да приреди сензација, славеа со 32-23. „Првиот натпревар е секогаш тежок. Металург одигра добар меч, но ние ја искористивме квалитетната наша одбрана и врзавме неколку напади во низа со кои направивме разлика, која ја одржувавме до крајот и која ни донесе победа“, истакна стратегот на „црвено-црните“ Раул Гонзалез. Голманот на Вардар, Страхиња Милиќ кој имаше шест одбрани, смета дека го одработиле она што Раул го барал од нив. „Добар пристап, во текот на 60 минути, го одработивме она што се бараше од нас, без опуштање. Му посакувам на Металург среќа“.
| | веќе видена | слични

Бранителот на титулата, Вардар, во македонското регионално дерби против Металург влегува без двајцата повредени ракометари, Лука Циндриќ и Рожерио Мораес. Раул Гонзалез на располагање сепак ќе го има Игор Карачиќ, чија повреда не е сериозна. Средниот бек на еден од претпослените тренинзи почуствувал болка во ногата, па поради тоа шпанскиот стратег не беше сигурен дали ќе може да смета на него. Сепак лекарските прегледи потврдија дека не станува збор за повреда, туку само за замор на мускулите и тој е во комбинација за големото дерби. Во комбинација кај шампионот за овој натпревар не ниту подолго повредниот Владо Недановски, како и младиот среден бек Тоше Ончев.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Давањето исказ на осомничено лице не е процесно дејствие, што подразбира дека одбрана, односно исказ, може да се даде и во законскиот утврдениот рок кога се ...
сите 293 | | | веќе видена

Со овластување на државниот јавен обвинител Љубомир Јовески, обвинителката Лиле Стефанова и понатаму останува надлежна за предметите што го водеше СЈО, ...
сите 253 | | | веќе видена

Најмногу гледачи во првата рунда по групи на ЕП во одбојка имало на натпреварите во Љубљана, во арената „Стожице“, во групата Ц, во која беше и Македонија, ...
сите 306 | | | веќе видена

Овен (21.03 – 20.04) РАБОТА: Можно е да бидете соочени со некои правни проблеми или потешкотии кои ќе ви ја отежнат работата.ЉУБОВ: На љубовното поле ве ...
сите 149 | | | веќе видена

Никакви понови факти не понудија бомбите за случајот за Мартин Нешковски, Смилковското езеро и смртта на Никола Младенов, трите клучни бомби со кои серијата ...
сите 164 | | | веќе видена

Работните групи во врска со законот за Јавно обвинителство денеска одржаа куса средба на која не беше постигнат договор.Како што посочија министерката за ...
сите 384 | | | веќе видена

Цените на нафтата на светските пазари пораснале минатата недела околу 6 отсто, што е последица на нападите со дронови на најголемото нафтено построение во ...
сите 430 | | | веќе видена

 Сите Швеѓани се восхитуваат на ABBA, Германците никогаш не доцнат, а во Куба се возат само ретро автомобили – верувате ли и вие во овие стереотипи за ...
сите 4 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Црвено-црните“ ќе играат за 3. место: Барселона му се реваншираше на Вардар

Од:
До кого (е-маил):
Порака: