Пешаците и велосипедистите добија корзо од Претор за Сливница

Преспа доби свое корзо! Добро е што некој се сети со пешачка патека да ги поврзе тутистичките места крај Преспанското Езеро. Оддалечени се по два-три километри, а досега мораше да се патува само во возило. Вака коментираат посетителите што ги затекнавме викендов во Преспа како се корзираат по новата пешачко-велосипедска патека, која ги поврзува Претор и Сливница. Пред почетокот на туристичката сезона Преспа е збогатена со нова туристичка содржина. Деновиве беше довршена пешачко-велосипедската патека меѓу овие две туристички места во должина од околу два километра и намами повеќе посетители, кои шетаа, џогираа или уживаа возејќи велосипед. - Во Преспа доаѓаме дури од Скопје. Детството го поминавме во Преспа и ова ни побудува убави спомени. Добро е што местото по 20 години се враќа во живот и се создаваат нови летни содржини. Пред неколку години водата беше многу подолу, сега гледам вратена е. Убаво е да се види како езерото и местата се враќаат во живот – вели Анастас Маженковски, турист од Скопје. Дел од ...
| | веќе видена | слични

Иако Преспанското езеро ја нема актуелноста за туристите како некогаш, оние што живеат таму или редовно го посетуваат налето, добро знаат дека преспанската природа е како ниедна друга. Но, од година во година со уредувањето на дел од плажите, Преспанско езеро добива на актуелност, а исто така секоја година на преспанскиот песок налето уживаат нашинците кои од странство се враќаат во родниот крај. Преспа е уникатен дар од природата, па дури и тамошните животни имаат посебен нарав и однос кон луѓето. Па така, ако некогаш сте во потрага по дестинација за авантура низ Македонија не ја пропуштајте Преспа. Таму, односно на плажата Долно Дупени ќе го видите и ова семејство лебеди кои секогаш се расположени за комуникација со посетителите. Нивното однесување едноставно ќе ви ја стопли душата, а вие со полни гради чист воздух и љубов ќе посакате повторно да се вратите таму! фото:Фејсбук
| | веќе видена | слични

Секоја година летувате во Грција, Бугарија, Црна Гора само поради тоа што Македнија нема море и песочни плажи? Море можеби немаме, ама затоа имаме езеро со песочни плажи . Токму затоа годинава ви предлагаме да летувате во Преспа. Таму може да се разладувате во водите на истоименото езеро а да уживате на плажата со најситен песок во земјава. А факт е и дека ќе си поминете поевтино отколку кај соседите. Плажата Конект лани беше спектакуларно отворена а богами имаше и голем број на туристи кои решија одморот да го поминат токму таму. Па затоа доколку летово планирате да го поминете во Преспа сигурни сме дека ќе имате убав одмор на плажите Сливнца, Конект и Дупени.
| | веќе видена | слични

Плажата Конект во Сливница, на Преспанското Езеро на голема врата се враќа на македонската туристичка карта. Целосно реновирана со ситен песок е вистински магнет за туристите.
| | веќе видена | слични

Останато

Зградата во трговскиот центар Скопјанка во која вчера повеќе од 6 часа беа евакуирани станарите поради неподнослив мирис кој предизвикувал кашлање и печење на ...
сите 78 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска оствари средба со граѓаните и членовите на општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Свети Николе.Мицкоски пред ...
сите 202 | | | веќе видена

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Јохан Тарчуловски кој моментално е во домашен притвор, излезе со свој став околу референдумското прашање. Тој на својот ...
сите 51 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 10 | | | веќе видена

„Петре Шилегов наместо да гради во Скопје, гради во Маврово, но за свои приватни потреби. Додека во Скопје една година нема направено ниту еден проект, ...
сите 32 | | | веќе видена

„На само 10 дена од одржувањето на референдумот околу преименувањето на Република Македонија како и промената на македонскиот национален идентитет, Владата ...
сите 122 | | | веќе видена

Професорот Трајко Славески во гостувањето на ТВ 21 вечерва истакна дека и тој го дели мислењето со останатите дека договорот од Преспа е штетен. Тој вели дека ...
сите 81 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пешаците и велосипедистите добија корзо од Претор за Сливница

Од:
До кого (е-маил):
Порака: