Ставрески: Ќе ја осигураме цената на грозјето!

Вицепремиерот Зоран Ставрески посочи дека Владата ќе помогне преку законски решенија да се регулираат односите меѓу откупувачите и лозарите, односно однапред да се утврдат откупните цени со цел да има поголема сигурност во исплатата Владата и натаму ќе остане силен поддржувач на лозарството. Ова го изјави вицепремиерот и министер за финансии, Зоран Ставрески кој присуствуваше на традиционалното закројување на лозјата во чест на св. Трифун, заштитникот на лозарите и винарите во Неготино. -Преку Програмата за субвенции и оваа година ќе има исплата на високи износи на средства за лозовите насади, како за постоечките, така и за обнова на нови и за исплата на субвенции по килограм грозје - истакна Ставрески, посочувајќи дека светската економска криза и презаситеноста на пазарот со вино негативно се одразија на лозарството. Тој посочи дека Владата ќе помогне преку законски решенија да се регулираат односите меѓу откупувачите и лозарите, односно однапред да се утврдат откупните цени со цел да има поголема сигурност ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на државата, како и повеќе министри од Владата, со закројување на лозјата, вчера, на Свети Трифун, им посакаа бериќет на лозарите. Производителите на грозје, во јавноста често излегуваа со поплаки дека родот им остана неоткупен и неплатен. - Им посакуваме на лозарите бериќетна година, а на винарниците квалитетна - изјави претседателот Ѓорги Иванов, по свечената црковна церемонија што ја изведоа локални свештеници на плантажата „Пирава“ на винарницата „Визба“ во Валандово. Претседателот го придружуваше министерот за земјоделство Љупчо Димовски и претставници на дипломатскиот кор, посакувајќи добар род, благо грозје и симболичното закројување на младите лозови фиданки. Вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески вчера присуствуваше на традиционалното закројување на лозјата во Неготино. - Владата и натаму ќе остане силен поддржувач на лозарството. Преку Програмата за субвенции и оваа година ќе има исплата на високи износи на средства за лозовите насади, како за постојните така и за обнова ...
| | веќе видена | слични

Цената на грозјето ќе ја осигура владата. Министерот за финансии Зоран Ставрески најави дека владата преку законски решенија ќе ги регулира односите меѓу откупувачите и лозарите, односно однапред ќе се утврдуваат откупните цени со цел да има поголема сигурност во исплатата. -Предвидено е со закон и правилник да биде регулирано, производителите и откупувачите, пред да биде предадено грозјето да потпишат договори во кои ќе се наведе и откупната цена. На овој начин и едните и другите да бидат обезбедени, а ќе се избегнат и незадоволството и тензиите, истакна заменик претседателот на владата и министер за финансии. И министерот за земјоделство рече дека ќе се иницира соработка со сите лозари за планско производство на грозје, за да не се случува преполнетост на капацитетите поради застој на пласманот. Во Македонија годишно се произведуваат 250.000 тони грозје од кои голем дел се, покрај трпезните, и вински сорти. - Мора да работиме на интензивирање на производството, што значи планско редуцирање на ...
| | веќе видена | слични

НЕГОТИНО - Лозарите и винарите вчера го одбележаа празникот Свети Трифун, со традиционално закројување на првите винови лози. За добар род лозјата се попрскуваат со светена вода, а гранчињата се поткаструваат. Лозарите веруваат дека со овој чин светецот ќе им го заштити родот од болести, штетници и невреме, дека грозјето ќе биде благо, а бочвите полни со вино. И на празникот лозарите не заборавија да се пожалат за неисплатеното грозје од неколку години. Велат дека тешко преживуваат. Тие имаат се' поголема желба да ги уништат насадите отколку да веруваат дека набрзо ќе се реши хаосот во лозарството. Вчера најмасовно се славеше во Неготино. Таму за ножица се фати министерот за финансии, посакувајќи бериќетна година. Зоран Ставрески вети дека Владата и во наредниот период останува на лозарска страна, ќе помага со субвенции и со поволни кредити. Тој најави дека најдоцна за три недели почнува исплата на субвенциите од два денара за килограм предадено грозје, помош што беше ветена на лозарите за време на ...
| | веќе видена | слични

Лозарите го одбележаа својот патрон Свети Трифун Со молитви и желби за добар род и полни бочви со вино, вчера се закроија првите лозови прачки. Празникот Свети Трифун се одбележа во сите краишта каде што има лозови насади и на големи и мали плантажи. Со обредното закројување што се изврши вчера, а почна од раните утрински часови почнува новата лозарска година, по што лозарите масовно ќе почнат со кроење на насадите бидејќи тоа е многу важно за плодноста на лозјата.Лозарите се надеваат дека оваа година нема да ја доживеат истата судбина од лани, кога голем дел од родот остана неоткупен и се скапа по плантажите, а винариите се жалеа дека се полни со залихи. ,,2010-та година во однос на 2009-та година беше многу тешка година за лозарството генерално во Македонија можеби и пошироко на Балканот- е мислење на мнозинството лозари. Претседателот во родниот крај Претседателот на Република Македонија Ѓорги Иванов, придружуван од министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Димовски и претставници ...
| | веќе видена | слични

Останато

Го поздравувам усвојувањето на повеќе реформски закони, вклучително и Законот за јавно обвинителство. Нивната имплементација треба да го зајакне владеењето на ...
сите 806 | | | веќе видена

Разрешувањето на министерката за труд и социјала Рашела Мизрахи покажува дека моделот на Пржинска влада не функционира и треба да се размислува за негово ...
сите 372 | | | веќе видена

Пратеникот од редовите на ВМРО ДПМНЕ, Трајко Вељановски денеска од собраниската говорница запраша како може заменик министер за локална самоуправа да го брани ...
сите 260 | | | веќе видена

Нема развиена економија без добра инфракструктура, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ промовирајќи 12 проекти од областа на транспортот и инфраструктурата. Мицкоски ...
сите 190 | | | веќе видена

Последните докази обвинителката Вилма Русковска реши да не и ги открие на јавноста. Побара снимките кои тајно ги снимал осудениот Зоран Милевски Кичеец да се ...
сите 137 | | | веќе видена

Пред седиштето на НАТО се прават последните подготовки за подигнување на знамето на Северна Македонија како 30. членка на Алијансата. Во неделата Собранието го ...
сите 300 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ставрески: Ќе ја осигураме цената на грозјето!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: