Бизнис 24

Топлификација си игра со граѓаните Како што своевремено на Градскиот стадион во Скопје, сега Арена „Филип Втори“, од северната трибина одекнуваше громогласното „јави се јужна“, така сега, на почетокот на грејната сезона, илјадници граѓани завиваат (навиваат) „јави се Хаџимишев“. Сликата се повторува секоја година, без оглед на тоа што се носат разни закони, подзаконски акти и правилници, што се вршат реорганизации и трансформации во фирмата и надвор од неа. И годинешниов почеток ни покажува дека „Топлификација“ не е способна навремено и истовремено да почне да ги грее радијаторите во Скопје. Инаку, „Топлификација“, за да ги избегне директните поплаки од граѓаните, воведе телефонски броеви при што преку СМС-пораки може да се пријави дефектот или немањето парно и воведе интернет-страница каде што може да се информирате каде има и каде нема греење. Сето тоа е само една фарса зашто може да се јавувате цела недела, да пишувате пораки секоја минута, да вртите на дежурните телефони со месеци, а одговор ...
| | веќе видена

Победници во битката за опстанок Агенцијата за вработување на Македонија, заклучно со годинешниов јули, регистрира речиси 20 илјади невработени лица - приматели на парична помош како стечајци, или технолошки вишоци во нивните поранешни претпријатија. Тоа е само дел од армијата од 303 илјади безработници, евидентирани заклучно со август 2011 година. Една од шансите, кои ги бараат и ги искористуваат некогашните индустриски работници за да си ја обезбедат повторно егзистенцијата и да не пропаднат во зоната на сиромаштија, се индивидуалните земјоделски стопанства. Истражувачкиот труд „Менаџмент на индивидуалните земјоделски стопанства“ на Тодор Галев, професор по агроекономика на Факултетот за земјоделски науки и храна на Државниот универзитет во Скопје, и на Јорде Јакимовски, директор на Институтот за социолошки и политичко-правни истражувања во Скопје, донесоа низа значајни согледувања во оваа област. Најголем интерес за трговијата, па за аграрот Јакимовски, како експерт за социологија на развојот на селата, ...
| | веќе видена

Од Европската комисија препорака за преговори – трета мајка Европската комисија по трет пат ја потврди препораката за старт на пристапните преговори на Македонија со Европската унија, но укажува и на спорот за името, чие решавање е клучно за нивно отпочнување, истакна еврокомесарот за проширување, Штефан Филе, пред Комитетот за надворешна политика на Европскиот парламент. „Остануваме на нашата препорака за почнување на пристапните преговори. Перспективите за интеграција во Европската унија се двигател за продолжување на реформскиот процес. Сепак, со продолжување на спорот за името, мотивираноста за реформи е намалена. Постигнат е мал прогрес во текот на изминатава година. Суштествените предизвици остануваат - независноста на судството, реформите во јавната администрација и борбата против корупцијата. Слободата на изразување и натаму останува сериозен предизвик. Затоа, клучно е да се постигне прогрес за прашањето за името. Решавањето премногу се оддолжува. Отворањето на пристапните преговори ќе биде корисно ...
сите 7 | | | веќе видена

Годинешните нобеловци за економија Ниту двајцата економисти Кристофер Симс и Томас Сарџент, овогодинешни добитници на Нобеловата награда за економија, немаат волшебно стапче за кризата во Европа. Двајцата економисти, кои на десетти октомври беа наградени за работата во областа на емпириската макроекономија, сметаат дека со јакнењето на фискалната унија може да се избегне колапсот на еврото. „Ако сакаме да преживи еврото, еврозоната ќе мора да пронајде начин да ги подели фискалните ризици“, рече Кристофер Симс на прес конференцијата на Принстон Универзитетот на кој работи како професор. На Европската централна банка (ЕЦБ) и е потребна некаква „централна фискална поддршка“ на членките на еврозоната, додаде Симс. Со тоа овие економисти застанаа на страната на оваа струја во ЕУ која се залага за посилна фискална дисциплина на членките и координација на фискалната политика во ЕУ. Без магични решенија за проблемите во САД Двајцата нобеловци рекоа дека немаат никакво магично решение за економските проблеми во ...
| | веќе видена

Светот загуби уште еден голем ум Стив Џобс, мозокот кој стоеше позади „Епл“, „ајфон“, „ајпед“, „ајпод“, „ајтјунс“ почина, објави „Епл“. Џобс имаше 56 години. Од „Епл“ не откриваат каде и од која причина, но на јавноста и беше познато дека тој се бореше со рак на панкреасот и имаше трансплантација на црниот дроб. На почетната страницата на сајтот на „Епл“ веќе се наоѓа голема фотографијата на која пишува „Стив Џобс 1955-2011“. Кога ќе се кликне на неа се појавува дополнителен текст: „Епл загуби голем визионер и креативен генијалец, а светот изгуби неверојатен човек. Оние кои имаа среќа да го запознаат и да работат со Стив загубија драг пријател и инспиративен ментор. Стив зад себе остави компанија каква што само тој можеше да изгради и неговиот дух секогаш ќе биде основата на „Епл“. Џобс ја основа „Епл компјутер“ во 1976 и заедно со неговиот пријател од детството Стив Возниак го пуштија на пазарот првиот персонален компјутер во светот „Епл II“.
сите 61 | | | веќе видена

Се’ поизвесно е воведувањето на данокот на трансакции, за кој политичарите десет години се смееја, а сега го поддржуваат. Ако тој се воведе во целиот свет, тогаш годишно ќе се собираат од 100 до 150 милијарди евра. Таканаречениот данок на трансакции долго време важеше за неостварлива идеја на левичарите, кои сакаат да го подобрат светот. Во меѓувреме и самите шефови на држави и влади и ЕУ се за тоа. Данок на трансакции - тоа навистина не е убав израз. Приврзаниците на оваа идеја затоа зборуваат со поголемо задоволство за „данок против сиромаштија“ или за „данок Робин Худ“. Тоа звучи почовечки и помалку технички. Повеќе од десет години критичарите на глобализацијата се борат за воведување на таков данок. Меѓу нив е и Петер Вал од невладината организација „Светска економија, екологија и развој“ (ВЕЕД). Банкарите и политичарите десет години му се смееја. Нивниот аргумент беше дека оданочувањето на купопродажбата на хартии од вредност, акции и обврзници е чиста утопија. Ако се воведе тој данок во Германија, но ...
| | веќе видена

Поголема афирмација на македонската винарска индустрија Н. Винарите го одбележуваат првиот јубилеј на фестивалот на виното. Пет години од „Виноскоп“, како единствена фестивалска манифестација од таков вид. Овојпат, со нови содржини за поголема афирмација на „слатката капка“. Со музика, со специјалитети, со правилна консумација и со многу други придружни активности за потврда на високите цивилизациски вредности на виното и на регионот. А промоцијата, пак, на секое ново вино е со нова ѕвезда во сите пет фестивалски денови. Рака на срце, вакви и други слични манифестации што веќе се организираат низ лозарските региони, се потребни. Сепак, виното не е само за песна и гитара, туку е многу повеќе од тоа. Можност за повисок рејтинг во светскиот бизнис, поцврста позиција во пласманот, остварување врвен квалитет, создавање нови креации со избрани сорти и реализација на правилна развојна стратегија. Токму тоа е постаментот на патот на виното кој почнува од квалитетната македонска почва, па се до витрините на ...
| | веќе видена

По изгласувањето и потпишувањето нови закони Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов и претседателот на Собранието Трајко Вељаноски потпишаа неколку укази и закони со кои Владата гарантира одредени странски кредити од или пак се задолжува за изградба на објекти. Вкупната сума на кредитите и задолжувањата изнесува 279 милиони евра, а се однесува на неколку клучни инвестиции во Македонија и на неколку чисто владини проекти. ЕЛЕМ ЌЕ ГО ГРАДИ БОШКОВ МОСТ Меѓу покрупните кредити за кои владата го гарантира намирувањето на обврските и исполнувањето на одредбите е Договорот за заем наменет за финансирање на хидроелектраната Бошков Мост кој ќе се склучи меѓу Европската банка за обнова и развој и АД ЕЛЕМ во износ од 65.000.000 евра, во рокови и услови предвидени во Договорот за заем, доколку АД ЕЛЕМ не ги исполнува и сервисира обврските од Договорот. Сите обврски кои произлегуваат од Договорот од овој закон, како и сервисирањето на заемот ќе го намирува АД ЕЛЕМ од приходите кои го ...
| | веќе видена

Финскиот гигант во слободен пад Поранешното финско економско чудо и некогашен водечки светски произведувач во секторот на мобилната комуникација сé уште се наоѓа во слободен пад. „Нокиа“ најави дека по неполни три години го затвори погонот во романскиот Клуј па тамошното производство го префрли во Кина. „Нокиа“ задоцни со смартфонот Н8. Покрај губитокот од 2.200 работни места во Романија, „Нокиа“ најави затворање на погонот и во германскиот Бон и американскиот Малверн. Изгледа дека финската фирма ја губи битката за пазарот на мобилните телефони и тоа пред сé поради задоцнетиот влез во пазарот на смартфон. Преселувачки капитализам За многу шокантното затворање на погонот во кој пред нецели три години беа инвестирани 60 милиони евра, од „Нокиа“ соопштија дека во Романија составуваат поедноставни мобилни за азискиот пазар. Со оглед на тоа дека компонентите на тие мобилни телефони се произведуваат на Далечниот исток, логичен е потегот составувањето да се префрли во Кина. Аналитичарите се ,прашуваат зошто ...
| | веќе видена

Од идеја до реализација: патот на минималецот Македонија веќе не е единствената земја која нема утврдена минимална плата, откако по повеќегодишни преговори Владата, Синдикатот и работодавачите го определија износот на минималецот. Според утврденета сума од 8.050 денари, по се изгледа дека е направен компромис меѓу првичниот предлог на синдикатите, кои бараа минималната плата да изнесува околу 9.000 денари. Во целиот тек на дебатите за минималната заработувачка, работодавачите истакнуваа дека оваа сума за нив е висока. Со изјавата на премиерот Никола Груевски, дека ќе се носи закон за минималната плата до крајот на годинава, се расчисти и дилемата - дали прашањето за минималецот ќе се затвори со закон, или ќе се решава низ колективните договори. Владата го одржа ставот, најниската плата да биде резултат на договор меѓу социјалните партнери и да е утврдена врз основа на направени детални анализи. Сојузот на синдикатите се залагаше минималната плата да биде утврдена врз основа на детална анализа и да се ...
сите 26 | | | веќе видена

Државата ги намири обврските Намирена е и последната рата од долгот наречен старо девзино штедење, во износ од 25,7 милиони евра. Вицепремиерот и министер за финансии, Зоран Ставреески, соопшти дека процесот на исплата на старите двизни заштеди заврши, и со тоа е заокружен еден процес во историјата на независна Република Македонија. „Со заокружувањето на овој процес, целосно се обештетија граѓаните и фирмите на еден транспарентен и ефикасен начин, со кој се докажа цврстата определба на државата за намирување на своите обврски. Дополнително, со оваа исплата ќе се подобри ликвидноста на стопанството за нови 1,5 милијарди денари“, истакна Ставрески. Тој потесети дека по појавата на проблемот, при распадот на СФРЈ државата се обиде да го реши, така што донесе два закони за обештетување на граѓаните во 1992 и 1993 година, со кои овозможи исплата на депонираните девизни влогови за одредени намени и под одредени услови. Сепак, додаде, со нив се исплати само дел од заробените девизи. Затоа, во 2000 година е ...
сите 2 | | | веќе видена

Нуриел Рубини: Професорот по економија и аналитичар Нуриел Рубини изјави дека преостануваат само три месеци за спасување на светскиот финансиски систем. Поради тоа, Рубини повикува на координирано сопирање на европската должничка криза. „Ако не смислиме стратегија со која ќе може да се надомести и да се врати растот во еврозоната во краток временски рок, тогаш потребно е да се осмисли квалитетна монетарна политика“, рече тој. Рубини смета дека е потребно да се реши проблемот со слабеењето на еврото со помош на фискална иницијатива од Германија и останатите држави за да се сопре кризата во Шпанија и Италија и да се направи сé што е возможно за да се поттикне растот на периферијата од Европската унија која денес се врти во рецесија. Тој потсетува дека светот во 30-тите години на минатиот век помина низ огромна криза, затоа што беа донесени погрешни политички одлуки. Поради тоа дојде до финансиска нестабилност, девалвација на валутите, популизам и настанување на еден од најсуровите режими во историјата на ...
| | веќе видена

Пет причини за пропаст на капитализмот Живееме во интересни времиња. Глобалната економија се распрснува во парчиња. Гласачите во САД ги мразат сите политичари и политичка вознемиреност владее во целиот свет. Главна причина за нашиот сегашен метеж е пропаста на доминантната економска парадигма – глобалниот корпоративен капитализам. Со современиот свет владејат мултинационални корпорации и управува капиталистичка идеологија, која верува во тоа дека корпорациите ги прават посебен сој луѓе, кои единствено ги мотивира сопствениот интерес. Корпорациите бараат да го добијат максимумот преку искористување на продуктивноста и давање на што помалку пари за даноци и плати. Корпоративните менаџменти се колнат на верност на директорите и акционерите. Доминантната корпоративна перспектива е краткорочна, тековно финансиско тримесечје, а доминантната корпоративна етика е алчноста, која ќе направи се да го максимализира профитот. Пет фактори се одговорни за пропаста на глобалниот корпоративен капитализам. Прво, глобалните ...
| | веќе видена

Велосипедистите му помагаат на бизнисот Најновата студија на престижниот Лондонски факултет за економија и политички науки (ЛСЕ) покажа дека речиси една четвртина од британската популација вози велосипеди. Студијата, која прв пат ја квантификува оваа економска вредност на велосипедскиот сектор, носи проценка дека оваа дејност генерира годишен промет од 2,9 милијарди фунти, или 230 фунти по глава на секој Британец кој вози велосипед. Проценето е дека во 2010 бројот на велосипедистите пораснал на околу 13 милиони луѓе, кои во текот на таа година направиле повеќе од 208 милиони велосипедистички возења. Новите велосипедисти, а се проценува дека лани биле 1,3 милиони, потрошиле 685 милиони фунти, така давајќи и замаец на британската економија. Александар Гроус, професор на ЛСЕ одделот за менаџмент, го пресмета „бруто велосипедскиот производ“ земајќи ги предвид факторите: производството на велосипеди, продажбата и опремата, како и бројот на работни места во оваа „стопанска гранка“. Минатата година е забележан раст ...
| | веќе видена

Компаниите неподготвени за имплементација на стандардите на трудот Компаниите не се подготвени за имплементација на стандардите на трудот во редовното работење. Иако на терен делуваат повеќе организации кои се грижат за правата на работниците и условите во кои работат, сепак, треба уште многу да се направи за да се добие соодветен третман при работа за секој вработен. Кај нас, дури потешко се спроведуваат и задолжителните стандарди и обврски кои ги имаат работодавачите, и кои треба да им ги обезбедат на работниците. Иако имаме солидна социјална регулатива преку Законот за работни односи, сепак, потребни се уште многу активности на ова поле. Подобрувањето на условите за работа отсекогаш претставувале предизвик на организациите и работниците. За таа цел, потребно е да се прави социјална ревизија во компаниите, фабриките, со цел да се измери социјалната одговорност на компанијата и да се делува на подобрување на условите за работа, преку почитување на меѓународните стандарди на трудот и локалните законодавни ...
| | веќе видена

Позитивните ефекти од заедничката валута Германија дефинитивно прифати да го плати спасувањето на економски послабите членки на еврозоната и со тоа да го спречи пропаѓањето на еврото и на самата Европска унија. Со тоа Германија своето учество во финансискиот пакет го зголеми од 123 на дури 211 милијарди евра, со што обезбеди скоро половина пари од целиот финансиски пакет тежок 440 милијарди евра. Канцеларката Ангела Меркел успеа да го убеди мнозинството на пратеници на Бундестагот да обезбедат поголема помош за државите на еврозоната кои имаат проблеми, иако и во нејзината партија постои жестоко спротивставување на предлогот, за кого велат дека е „фрлање на пари во дупка без дно“. Критичарите прашуваат што ќе прави Германија кога, по Грција, финансиска инекција ќе побараат другите членки на еврозоната. Меркел, од друга страна, тврди дека парите на даночните обврзници нема да бидат залудно потрошени, иако не ја исклучува можноста дел од долговите да бидат отпишани доколку банкротира Грција. Еврото ...
| | веќе видена

Нема во Европа со стари навики Над 160 килограм амбалажен отпад, генерирал секој европски граѓанин во 2008 година, покажуваат податоците на ЕУРОСТАТ. Овие количества се различни и се движеле меѓу 40 и 233 килограми по жител во Европа. Хартијата и картонот, стаклото, пластиката, дрвото и металите се најчестите видови отпад од пакување во европските земји. Развојот на амбалажниот отпад од 1998 до 2008 постојано се зголемувал, и тоа од 55 милиони тони во 1998 до 61 милион тони во 2008 година, што претставува пораст од 9,3 насто. Во текот на деценијата, хартијата и картонот станале главни материјали за пакување, потоа следува стаклото, додека кај металите има благо опаѓање. Така, на пример, за пакување во хартија, Европјаните трошат по 72 килограми по жител, а за стаклената амбалажа се трошат по 37 килограми. Според податоците, 2008-та била прва година на рекордно намалување на материјалите за пакување, што експертите го поврзуваат со економската криза. Рециклирањето одигра значајна улога во управувањето со ...
| | веќе видена

Скица на успехот на македонскиот фармацевтски џин Македонија како држава се уште нема светски препознатлив бренд, но со оглед на последните пробиви кои ги имаат направено производите на „Алкалоид“ на светскиот пазар несомнено тие ќе бидат нашиот препознатлив бренд. Почетоците на компанијата се од пред 75 години кога семејствотот Огнановиќ ги отвора првите производствени погони. На почетокот петнаесетина работници во два погона произведувале околу 350 килограми фармацевтски суровини. Основна дејност на фабриката во тоа време е преработката на афионот. Квалитетот на македонскиот афион, кој долго време на ова поднебје го има третманот на "црно злато", несомнено е пресуден за отворање на тој преработувачки капацитет. По завршувањето на Втората светска војна, летото 1945 година, со решение на владата на тогашната ФНРЈ и на НРМ, на 22 јуни е извршено поопштествување на фабриката, која тогаш имала 17 работници, од кои само еден со високо образование. Оттогаш почнува континуираниот растеж на „Алкалоид“. Трајче ...
| | веќе видена

Реакција на Меѓународната унија за патен транспорт Меѓународната унија за патен транспорт (ИРУ), со седиште во Женева, најголемата транспортна асоцијација во светот, изразува загриженост за случувањата на граничните премини на Грција, од кои најдиректно се оштетени Република Македонија и нејзината економија. Реагирајќи по дводневниот штрајкот на грчките цариници во почетокот на месецов, а кој деновиве добива своја реприза, притоа и тогаш и сега предизвикувајќи огромни штети за македонските компании, а особено за транспортните - првиот човек на ИРУ, Мартин Марми, нејзиниот генерален секретар вели дека ваквите случувања имаат негативно влијание врз меѓународната професионална транспортна заедница. Во своето писмо упатено до Стопанската интересна заедница за патен транспорт Македонија сообраќај АМЕРИТ, од каде до ИРУ се обратија по првата транспортна блокада на грчко-македонската граница, барајќи од него лична помош на повисоко ниво, Марми најавува дека ИРУ ќе продолжи со поднесување жалби до грчките ...
сите 2 | | | веќе видена

Раздор во еврозоната: Најмалку седум од вкупно 17 членки на евро зоната не сакаат повеќе со свои средства да ја спасуваат презадолжената Грција. Скоро половина од членовите во еврозоната сметаат дека поголемиот товар од грчката криза мора да го прифатат кредиторите. До овој нов раздор доаѓа по проценките според кои финансиските потреби на Грција се поголеми отколку што претходно се очекуваше. Иако не е точно утврдено сепак е повеќе од јасно дека на линија на отпорот се наоѓаат Германија и Холандија, чии лидери и досега во јавност праќале пораки приватниот сектор да поднесе дел од товарот и да помогне во спречување на кризата. На таквата идеја се противи Франција, но и Европската централна банка. Ставот на Европската централна банка е дека оптоварувањето на приватниот сектор со грчкиот долг би можело да предизвика нов пад на вредноста на акциите на европските банки, кои и онака не котираат најдобро. Многу аналитичари, предупредуваат дека на Европа и се заканува голема банкарска криза, која со голема ...
| | веќе видена

next