Осетени земјотреси во близина на Скопје

Серија земјотреси регистрирани се вчера рано изутрината со епицентар на 60 километри северозападно од Скопје, соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. Земјотресите потекнуваат од призренското епицентрално подрачје и биле со интензитет од 3 до 4 степени според Европската макросеизмичка скала. Серијата земјотреси биле регистрирани во интервал од 02 часот и 15 минути до 07 часот и 45 минути, а шест од нив биле почувствувани од страна на жителите во населените места во северозападниот дел на Македонија.
| | веќе видена | слични
2 копии

Во 17 минути по полноќ и 9 часот и 58 минути утрово регистрирани се два земјотреса со епицентри на оддалеченост од 20 километри северозападно од Скопје, кои потекнуваат од скопското епицентрално подрачје. Земјотресите беа почувствувани од жителите на селата Радуша и Рашче и околината со интензитет од три степени според Европската макросеизмичка скала - 1998.
| | веќе видена | слични
2 копии

Два поблаги земјотреси регистрирани се ноќеска и изутрина во скопското епицентрално подрачје, соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно математичкиот факултет во Скопје. Земјотресите потекнуваат на 20 километри северозападно од Скопје и биле со интензитет од три степени според Европската макросеизмичка скала. Земјотресите се случиле во 0 часот и 17 минути и 9 часот и 58 минути, а биле почувствувани од жителите на селата Радуша и Рашче и околината, се наведува во соопштението. Вчера изутрината беа регистрирани серија послаби земјотреси, кои потекнуваа од призренското епицентрално подрачје.
| | веќе видена | слични

Апаратите на Сеизмолошката опсерваторија при Природно математичкиот факултет во Скопје, регистрираа два земјотреса со епицентри на оддалеченост од 20 километри северозападно од Скопје, од скопското епицентрално подрачје. Овие земјотресите се случија во 00:17 и 09:58 часот, а беа почувствувани од жителите на селата Радуша и Рашче и околината со интензитет од 3 степени според Европската макросеизмичка скала - 1998. (Крај)
| | веќе видена | слични

Два земјотреса со магнитуда од три степени спроед Европската макорсеизмичка скала го стресоа тлото во скопските села Радуша и Рашче, информираат од Сеизмолошката опсерваторија при Природно математичкиот факултет. Жителите на двете села ги почувствувале овие земјотрес 17 минути по полноќ и во 9,58 часот. Според сеизмолозите, епицентрите на земјотресите се регистрирани на 20 километри северозападно од Скопје кои потекнуваат од скопското епицентрално подрачје. Пред два дена серија земјотреси беа почувствувани и во северозападниот дел на Македонија, а кои потекнуваат од призренското епицентрално подрачје.
| | веќе видена | слични

Останато

Како што веќе најавивме, од утре па во текот на следниот период територијата на нашата држава ќе биде пов влијание на возок воздушен притисок (антициклон) кој ...
сите 203 | | | веќе видена

Само претседателот на државата Ѓорге Иванов не го испочитува рокот за промена на името на дигитални записи, логoа, меморандуми, електронски комуникации, ...
сите 278 | | | веќе видена

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за ...
сите 153 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 239 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) ќе донираат средства во висина од 1.200.000 денари како помош за семејствата на настраданите во ...
сите 251 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 122 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп вечерва прогласи вонредна состојба за да добие пристап до милијарди долари за изградба на ѕид долж границата меѓу САД и ...
сите 90 | | | веќе видена

Десерт кој ќе го обожавате! 2 јајца 1 чаша шеќер 1 чаша млеко 1 чаша мелени бисквити 50 гр чоколадо 60 гр путер 1 кесичка прашок за печиво 1 чаша брашно 1 чаша ...
сите 96 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Осетени земјотреси во близина на Скопје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: