ЕУ подготвува санкции против македонски политичари и одземање на препораката

2 копии

Санкции за водечки политичари и одземање на препораката за почеток на преговорите со ЕУ. Тоа се следните чекори на ЕУ по откажувањето на преговорите во Виена, дознава Дојче веле од свои извори во Брисел. Во Брисел сериозно се размислува за воведување санкции против водечки македонски политичари, потврдија за Дојче Веле извори во Европската Унија. Планот е подготвен и најверојатно постапката која ќе предвидува серија мерки против поединци, но и кон државата наскоро ќе влезе во процедура преку Европската комисија. ЕУ политичар кој инсистирал на анонимност попладнево за ДВ потврдил дека откако претседателот Ѓорге Иванов прогласил амнестија и се откажале разговорите во Виена, тоа е следниот чекор. - Точно е. Се размислува за сериозни санкции. Прв чекор ќе биде одземањето на препораката за почеток на преговорите - вели изворот. Според изворот на Дојче веле, паралелно со одземањето на препораката, однапред ќе биде најавено дека нема да бидат признаени резултатите од изборите на 5 јуни. Последните чекори ќе бидат ...
| | веќе видена | слични

Висок извор од Унијата најави дека можна е т.н. „црна листа“ на која, наводно, би се нашле претставници од македонскиот политички врв Европската Унија не сака да шпекулира, иако неофицијално високи извори од Европската комисија потврдуваат дека во рамки на Европската служба за надворешни работи
| | веќе видена | слични

Како што јавува дописникот на МИА од Брисел, портпаролката на Еврокомисијата, Маја Коцијанчич во изјава за МИА ги нарече „шпекулации“ таквите информации, иако потврди дека по неуспехот да се одржат политичките преговори во Виена минатата недела, ЕУ планира „некаков вид акции“ против одговорните.            - Ние кажавме многу јасно каде стоиме во однос на последниот развој на настаните во БЈР Македонија минатата недела. Ситуацијата останува многу загрижувачка за нас. Пред се, кажавме дека е потребна одговорност за да се реши сегашната политичка криза во земјата и таа лежи во рацете на политичките лидери во самата земја. Ние ја изразивме нашата загриженост и во изјава од мината недела ние, исто така, рековме дека сме принудени да размислуваме за акции да ги пресретнеме барањата од Европскиот совет, Комисијата и Парламентот. Но, веќе реков минатата недела и посторувам и денеска дека нема да шпекулирам над тоа, истакна Коцијанчиќ. Сепак, висок извор од ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Европската унија не сака да шпекулира, иако неофицијално високи извори од Европската комисија потврдуваат дека во рамки на Европската служба за надворешни работи (ЕЕАС) се подготвува т.н. листа за санкции кон индивидуални лица од Република Македонија со забрана за нивно влегување во некоја од земјите-членки на Унијата поради влошената политичка ситуација во земјата. Како што јавува дописникот на МИА од Брисел, портпаролката на Еврокомисијата, Маја Коцијанчич во изјава за МИА ги нарече „шпекулации“ таквите информации, иако потврди дека по неуспехот да се одржат политичките преговори во Виена минатата недела, ЕУ планира „некаков вид акции“ против одговорните. – Ние кажавме многу јасно каде стоиме во однос на последниот развој на настаните во БЈР Македонија минатата недела. Ситуацијата останува многу загрижувачка за нас. Пред се, кажавме дека е потребна одговорност за да се реши сегашната политичка криза во земјата и таа лежи во рацете на политичките лидери во самата земја. Ние ја изразивме нашата загриженост и ...
| | веќе видена | слични

Од Брисел засега не откриваат кои би биле чекорите што ќе ги преземат поради аболицијата која ја даде претседателот Ѓорге Иванов и прекршувањето на Договорот од Пржино. – Во изјавата што ја објавивме минатата недела, рековме дека сме принудени да преземеме дејства за да се исполнат барањата што ги истакнаа Европската комисија, Европскиот совет и Европскиот парламент. Минатата недела реков, а и сега ќе повторам, дека нема да шпекулирам повеќе од тоа – рече портпаролката Маја Коцијанчич на денешната прес-конференција во Брисел. Портпаролката рече дека Брисел јасно ги истакнал своите ставови во однос на последните случувања во Македонија. – Ситуацијата, за нас, е сè уште на ниво на загриженост. Остануваме достапни, но, како што рековме, одговорноста за решавање на политичката криза во земјата останува во рацете на политичките лидери. Ја изразивме нашата загриженост – рече Коцијанчич. Минатата недела пропадна обидот на еврокомесарот Јоханес Хан и на тројцата европратеници, Едвард Кукан, Иво Вајгл и Ричард Ховид, ...
| | веќе видена | слични

Од Европската комисија на прашањата на „Нова Македонија“ какви мерки или санкции може да се воведат кон Македонија и дали тие би биле персонални или институционални имаат краток, дециден и јасен одговор дека прашањата поврзани со санкциите засега се во сферата на шпекулациите Какви мерки или, пак, санкции може да очекува Македонија од Европската Унија ако кризата продолжи или се продлабочи или ако домашните политичари не најдат итни решенија за актуелните проблеми? За евентуалните зафати, чекори или еднострани мерки на меѓународната заедница во јавноста се зборува веќе со денови. Главниот повод за ваквите дебати во јавноста беше најавената, па потоа откажана лидерска средба меѓу првите луѓе на четирите најголеми политички партии што требаше да се одржи во Виена, со посредство на европратениците и на комесарот Јоханес Хан. По откажувањето, и самиот Хан нагласи дека постојано било повторувано дека пропаѓањето на договорот од Пржино ќе има многу сериозни последици за земјата. Меѓутоа, причините за дискусии, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Политичките лидери „ќе решат“ дали евентуални санкции ќе станат крајна нужност, ако се откажат од дијалогот и мерките за излез од кризата, велат извори упатени во инструментите за санкции за Дојче веле . Намерата е да се се избегнат санкции, а не да се изречат, велат за Дојче веле извори добро упатени во сетот инструменти што можат да бидат употребени од меѓународната заедница, доколку лидерите во Македонија не најдат сили да ги запрат процесите кои земјата ја оддалечуваат од внатрешна стабилност и владеење на правото. Според нив, ова е т.н „фаза на рано предупредување“, но ако ситуацијата галопира кон натамошно влошување, таа фаза може многу брзо да премине во друга, особено ако одговорните во земјата не преземат мерки за справување со причините кои кризата ја водат кон кулминација. Првиот чекор за тоа, без дилеми, е поништување на одлуката за аболиција донесена од страна на претседателот Иванов. „Јазикот на дијалог, соработка и разбирање е главниот инструмент за кој се залага и на кој се потпира ЕУ. ...
| | веќе видена | слични

Дописникот на МИА од Брисел, Бобан Нонковиќ, повторно се огласи на својот ФБ профил., со ексклузивни информации за своите ФБ пријатели. Нонковиќ нагласува дека не дозволува, но и дека не може да спречи лиферување на неговите информации во медиумите. Со оглед дека станува збор за официјален дописник на македонската државна новинска агенција, сметаме дека е потребно македонсската јавност да се запознае со информациите до кои дошол тој. Така, според Нонковиќ, Европската служба за надворешни работи (ЕЕАС) на Европската Унија, која ја раководи Федерика Могерини („чадорот“), заедно со американскиот Стејт департмент, веќе наголемо подготвувале листа на санкции со забрана за патување во некоја ЕУ-земја и во САД. Таа забрана ќе се однесувала на претседателот Ѓорге Иванов и на неколкумина од листата со 56-те лица помилувани од него. Се подготвувале само таков вид санкции, а не замрзнување на имоти и сметки и друг вид на санкции по примерот на Русите. Дописникот на МИА вели дека Зоран Заев и останатите што се под ...
| | веќе видена | слични

Препораката за членство во ЕУ земјава веќе ја има изгубено, само прашање е кога тоа ќе биде соопштено, брифираат дипломатски извори. Ова е една од санкциите што ќе ја погодат земјава, а што индиректно ги најавува ЕУ преку неофицијални изјави дадени за странски медиуми. Официјално пак е молк, ниту од делагацијата на ЕУ во Скопје ниту од амбасадата на САД не даваат никаков одговори на прашањата поврзани со евентуалните санкции за земјава, како последица на непочитувањето на Договорот од Пржино. Покрај губење на препораката , голем дел од политичарите ќе бидат на црни листи, а граѓаните ќе се соочат со укинување на визната либерализација и големи проблеми поради финансискиот колапс на земјава. Aндреја Стојковски од Македонскиот центар за европско образование вели дека можеби повлекувањето на препораката би можела да се случи со објавувањето на извештајот во октомври, или пак со некаков полугодишен извештај на Советот на Европа, но она што може многу скоро да се очекува се директни мерки врз политички личности ...
| | веќе видена | слични

Пораките и ставовите на ЕУ и САД за политичката криза, кои патем никогаш не биле толку сирови и незавиени во дипломатски речник, откриваат дека Западот отворено бара да се повлече одлуката за аболиција, дава поддршка за работата на специјалното јавно обвинителство и за граѓанскиот сектор Не престануваат реакциите по одлуката за аболиција на 56 лица, што освен разгорување на домашната политичка сцена, предизвика бурни реакции и барање за повлекување кај нашите партнери од Западот, односно САД и ЕУ, како и загриженост и апели за мирно решавање на политичката криза наместо „украинско сценарио“ кај партнерите од Истокот, односно Русија. Пораките и ставовите на ЕУ и САД за политичката криза, кои патем никогаш не биле толку сирови и незавиени во дипломатски речник, откриваат дека Западот отворено бара претседателот Ѓорге Иванов да најде начин да ја повлече својата одлука, дава поддршка за работата на специјалното јавно обвинителство и за граѓанскиот сектор. Наедно, од САД предупредија дека доколку се спроведе ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Најмалку 217 лица загинаа, а десетици се водат за исчезнати во катастрофалниот земјотрес што го погоди Мексико. Првично беше соопштено дека во земјотресот, кој ...
сите 155 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ не може да се помири со тоа што Владата предводена од СДСМ обезбедува повеќе пари за граѓаните, велат од владејачката партија. „Очигледно е дека ...
сите 136 | | | веќе видена

ВМРО е душата на овој народ! Сила која обединува за заедничко добро. Нема ништо посилно од здружени Македонци. А оваа победничка атмосфера гарантира ...
сите 101 | | | веќе видена

 Човечкото тело е комплициран механизам кој е под влијание и на надворешни, и на внатрешни фактори. Многу психолози се согласни дека телото праќа сигнали кои ...
сите 38 | | | веќе видена

Тврдењата дека постои таен договор меѓу Беса и ВМРО-ДПМНЕ за локалните избори на 15 октомври се само шпекулации и невистини, вели генералниот секретар на ...
сите 101 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЕУ подготвува санкции против македонски политичари и одземање на препораката

Од:
До кого (е-маил):
Порака: