Време е да кажеме стоп за убиствата на патиштата!

Над 20 лица годинава го загубија животот во сообраќајни незгоди. Оваа бројка е еднаква на нивото и динамиката во последните две години, но со тенденција да расте со оглед на несовесното управување на возилата бидејќи една третина од сообраќајните незгоди со смртни последици се резултат токму на управување со недозволена и неприлагодена брзина, информираат од Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата. Оттаму ги повикуваат сите учесници во сообраќајот да кажат стоп за убиствата на патиштата во државава и вината за ваквата појава секој да ја побара во себе. Потсетуваат дека секој треба да се запраша како се однесува во сообраќајот, дали на некој начин го загрозува сопствениот и животот на другите учесници во сообраќајот- нечии деца, браќа, сестри, роднини и пријатели. - Страшни глетки од уништени возила, жртви со трагични последици и лица кои се борат за својот живот се безмалку секојдневната слика на нашите улици. Брзината од ден на ден носи се повеќе жртви на улиците, а возачите и понатаму ...
| | веќе видена | слични

Консумираат алкохолни пијалаци и веднаш седнуваат зад воланот Подигање на свеста кај лицата кои често возат во алкохолизирана состојба Ова е честа слика во македонското општество, но и најчеста причина за крвавиот епилог на сообраќајните несреќи на македонските патишта. Токму затоа, водејќи се од својата политика на отворени врати, Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата се обидува да ги вклучи сите општествени чинители во постигнувањето на оваа општествена цел, односно поголема безбедност на сообраќајот, а со тоа и намалување на бројот на загинати и повредени лица во сообраќајните несреќи. Како превентивна мерка, членовите на советот решија да одржат средба со производителите на алкохол во државава, каде што се разговараше за формите и начините преку кои ќе се реализира натамошната соработка и преку кои ќе се истакне потребата од одговорно консумирање алкохол при управување со моторно возило. - Засилувањето на меѓусебната соработка, зголемувањето на корпорациската одговорност во ...
| | веќе видена | слични

Лошите временски услови периодов, покрај тоа што се една од главните причини што донесоа голем број одрони по македонските патишта, тие заедно со непочитувањето на пропишаната дозволена брзина предизвикаа и десетици сообраќајки само во последните неколку дена, сметаат сообраќајните експерти Годинава во Македонија загинаа над 20 граѓани Имаше десетици повредени граѓани, но и несреќи што имаа фатални последици. И од Републичкиот совет за безбедност во сообраќајот на патиштата (РСБСП) констатираат дека влажните коловози во комбинација со неприспособената брзина на движење на возилата се помеѓу најчестите причини за зголемување на бројот на сообраќајни незгоди во изминатиот период. - Причина е намаленото триење на гумите со коловозната површина, односно лизгавоста на коловозот, со што сопирниот пат на возилото се продолжува, се нарушува траекторијата на движење, а со тоа самиот процес на управување со возилото бара поголемо внимание и концентрација и секако помали брзини - вели Ристо Манчев, секретар на РСБСП. ...
| | веќе видена | слични

Страшни глетки од уништени возила, жртви со трагични последици и лица кои се борат за својот живот се безмалку секојдневни призори на нашите улици. Брзината од ден на ден носи се повеќе жртви на улиците, а возачите и понатаму ја притискаат педалата за гас и дивеат по улиците. Управувањето со недозволена и неприлагодена брзина преставува најчеста причина за сообраќајни незгоди со фатални последици во Македонија. Најголем причинител за смртност кај младите лица во нашата држава се токму сообраќајните незгоди. Време е да се освестиме, време е секој поединец да ја превземе одговорноста за оваа погубна општествена појава. Вината за оваа појава треба секој да ја бара длабоко во себе и да се запраша како всушност се однесува во сообраќајот и дали на тој начин го загрозува сопствениот живот и животот на другите учесници во сообраќајот кои впрочем се нечии деца, браќа, сестри, роднини и пријатели. Време е да кажеме стоп за убиствата на патиштата во Република Македонија. Сообраќајниот трауматизам,односно повредите кои ...
| | веќе видена | слични

Останато

Премиерот Зоран Заев вечерва во Отворено на 24 ТВ изјави дека искрено се плаши дека може во Македонија да се појави национализам и радикализам. Според него, ...
сите 621 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во денешното интервју за порталот Слободен печат, нагласи дека барал од лидерите на останатите политички партии ...
сите 680 | | | веќе видена

Премиерот смета дека, како што ги нарече, постигнувањата на неговата влада во изминатите две години се доволен аргумент за пред граѓаните да бара нов мандат ...
сите 806 | | | веќе видена

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска на претседателот на Русија Владимир Путин му ги објасни целите на турската операција во Сирија. – Господинот ...
сите 620 | | | веќе видена

Германската канцеларка Ангела Меркел на крајот на Самитот во Брисел изрази дека немало консензус меѓу лидерите на ЕУ за отворање пристапни преговори со Северна ...
сите 147 | | | веќе видена

Отставката од општествената функција е личен чин. Ако бев јас на местото на пратеничката Фросина Ременски ќе се повлечев и ќе чекав да го докажам тоа и да се ...
сите 127 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Време е да кажеме стоп за убиствата на патиштата!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: