Цана не го заборави ривалот: Србите ќе пијат пиво и ќе не гледаат на телевизија!


Капитенот на селекцијата на Албанија, Лорик Цана по историскиот пласман на Европското првенство во Франција испрати и порака до големиот ривал Србија, репрезентација со која имаа две незаборавни средби во овие квалификации. - Целта беше да се квалификуваме и успеавме во тоа. Комплетно ги заборавивме поразите од Србија и Португалија. Србите ќе си пијат пиво и ќе нѐ гледаат на телевизија. Јас одам пешки до Франција, -истакнал Цана. Албанија иако важеше за аутсајдер во групата И на крајот дојде до втората позиција со 14 бода оставајќи ги зад себе Данска со 12, Србија со 4 и Ерменија која собра само два бода. Првото место и припадна на Португалија која овој циклус го заврши со седум победи и еден пораз, или вкупно 21 поен.
| | веќе видена | слични
2 копии

Ние сме мала земја но успеавме да се пласираме поради што сме пресреќни, изјави одличниот играч за врска. Репрезентативците на Велс сосема заслужено обезбедија директен пласман на престојното Европско првенство во Франција. Освен најскапо купениот фудбалер на денешницата, Герет Бејл, најзаслужен за историскиот успех е и стандардниот првотимец во дресот на лондонскиот премиерлигаш Арсенал, Арон Рамзи кој изјави дека најпосле е реализираниот големиот сон на оваа генерација. Ова е голем момент за цел Велс и воопшто за фудбалот. Запишавме историја и конечно ќе играме на големо натпреварување. Овој тим е посебен, навистина сум горд на сите момци. Ова беше сон мој и на целиот тим. Ние сме мала земја но успеавме да се пласираме поради што сме пресреќни, изјави одличниот играч за врска.
| | веќе видена | слични
2 копии

За време на прославата во Тирана, албанските навивачи го запалија знамето на Србија, а постојано се скандираше и "Уби, заколи, да Србинот не постои". Репрезентативците на Албанија обезбедија пласман на престојното Европско првенство во Франција, но најверните фанови претераа со прославата на овој историски успех. За време на прославата во Тирана, албанските навивачи го запалија знамето на Србија, а постојано се скандираше и "Уби, заколи, да Србинот не постои".
| | веќе видена | слични
2 копии

Горд сум на успехот на оваа генерација, потајно се надевав дека еден ден ќе играм со својата репрезентација на едно Европско првенство, изјави дефанзивецот на Нант. Веднаш по историскиот пласман на Европското првенство во Франција, капитенот на Албанија, Лорик Цана ги пецна репрезентативците и фановите на Србија со изјавата дека истите ќе пијат пиво и пред ТВ ќе гледаат како Албанија игра на ЕП 2016. Целта беше да се квалификуваме и успеавме во тоа. Заборавивме на поразите од Србија и Португалија. Србите ќе пијат пиво додека не гледаат на ТВ како играме на ЕП 2016. Јас ќе одам и пешки во Франција. Горд сум на успехот на оваа генерација, потајно се надевав дека еден ден ќе играм со својата репрезентација на едно Европско првенство, денеска таа желба ми се исполни, изјави дефанзивецот на Нант.
| | веќе видена | слични

Албанците славеа во Ерменија со 3:0, а виза за шампионатот в година во Франција обезбедија и Германија, Романија и Полска Албанија се пласира на Европското првенство 2016 во Франција, нејзино прво големо фудбалско натпреварување, откако со победата од 3:0 на гостувањето во Ерменија го освои второто место во првата квалификациска група. Албанците завршија зад победникот во групата Португалија, а пред Данска, која ќе има уште една шанса во баражот. Португалците, кои во последното коло славеа во Србија со 2:1, имаат 21 бод, Албанија 14, два повеќе од Данска, која не играше минатиов викенд бидејќи претходно ги заврши квалификациите. Албанија поведе по девет минути игра со автоголот на Камо Ховханисјан, а другите два погодока ги постигнаа дефанзивецот Берат Џимшити и резервистот Армандо Садику. По завршувањето на средбата во Ереван илјадници луѓе излегоа на улиците во албанските градови и во Косово, од каде што потекнуваат некои од репрезентативците, за да го прослават подвигот. „Не беше лесно по поразот од ...
| | веќе видена | слични

Останато

По повод патрониот празник на ООУ „Климент Охридски“, делегација од Општина Прилеп предводена од градоначалникот Илија Јованоски и од училиштето викендов ...
сите 162 | | | веќе видена

Пред три дена заврши во притвор а заедно со останатите обвинети за 27 април беше на сослушување . Од затворот во Шутка Владимир Атанасовски екс директорот на ...
сите 80 | | | веќе видена

Во врска со објавената колумна „Кој му ги сокри папучите на Иванов” на Сашо Орданоски, во која авторот тврди дека претседателот на Република Македонија, д-р ...
сите 206 | | | веќе видена

„Некој знаел дека ќе се случи она што се случи на 27 април и не беше присутен. Немаше друга причина одредени претседатели на политички партии да не бидат ...
сите 144 | | | веќе видена

Времето утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Претпладне на места ќе провејува слаб снег. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец. В ...
сите 210 | | | веќе видена

Градоначалникот Шилегов да внимава што зборува, му порачаа здравствените работници кои во моментов му се премногу бесни на скопскиот градоначалник. Во изјавите ...
сите 89 | | | веќе видена

И покрај помирувачкиот тон на францускиот претседател Емануел Макрон и ветувањата за поголема минимална плата за 100 евра и намалени даноци за пензионерите и ...
сите 205 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Цана не го заборави ривалот: Србите ќе пијат пиво и ќе не гледаат на телевизија!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: