Kaнал 103: Згрозени сме од петочниот упад од страна на обезбедувањето

Канал 103 изреагира на упадот на обезбедувањето на телевизијата во просториите на радиото непосредно по поканата од страна на 103-ка кон лидерот на политичката партија Достоинство, Стојанче Ангелов , да гостува во емисија, што не беше дозволено од обезбедувањето. Канал 103 веќе 24 години е симбол на независната и слободна мисла и клучен промотор на прогресивната музика и култура воопшто, претставувајќи трн во око на сите политички номенклатури на власт во независна Македонија, без исклучок. Само благодарение на нашата бескомпромисна истрајност, ентузијазам (сите соработници на Канал 103 се волонтери) и со широка поддршка и солидарност од нашите слушатели и слободољубиви индивидуи од културно-општествениот живот успеваме да одолееме на сите политички и друг вид притисоци од нашето основање до денес. Во тој контекст, сакаме да ја искажеме нашата згрозеност од петочниот упад во програмата на радиото од страна службеното обезбедување на МРТ и притисокот на кој беше изложен нашиот соработник кој во дадениот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Денес во 12 часот протестот против начинот на информирање на Македонската радио-телевизија ќе стратува пред споменикот на бранителите. Организаторот Стојанче Ангелов ги повикува граѓаните заедно да маршираат во МРТВ. На својот Фејсбук профил тој вели: "Сакаме да ја искажеме нашата згрозеност од петочниот упад во програмата на радиото од страна службеното обезбедување на МРТ и притисокот на кој беше изложен нашиот соработник кој во дадениот момент ја реализираше својата емисија. Недвосмислено ја осудуваме постапката на истото тоа обезбедување кое спротивно на своите овластувања го спречи гостувањето на Стојанче Ангелов на програмата на Канал 103. Благодарност до Канал 103! Докажаа дека навистина се “искра светлина во мрачните лавиринти на македонската радио телевизија“! За жал, режимот се обидува да ја згасне и таа мала искра светлина! За да не пламне во силен оган! За среќа, безуспешно! За некој ден ќе бидам гостин на Канал 103! Овојпат, ќе им влезам! Ќе влезам, ако треба преку прозор!", пишува Ангелов. Тој ...
| | веќе видена | слични

Ја изразуваме нашата згрозеност од петочниот упад во програмата на радиото од страна на службеното обезбедување на МРТ и притисокот на кој беше изложен нашиот соработник кој во дадениот момент ја реализираше својата емисија. Недвосмислено ја осудуваме постапката на обезбедувањето кое спротивно на своите овластувања го спречи гостувањето на Стојанче Ангелов на програмата на Канал 103, соопштија од радиото.„Канал 103 веќе 24 години е симбол на независната и слободна мисла и клучен промотор на прогресивната музика и култура воопшто, претставувајќи трн во око на сите политички номенклатури на власт во независна Македонија, без исклучок. Само благодарение на нашата бескомпромисна истрајност, ентузијазам (сите соработници на Канал 103 се волонтери) и со широка поддршка и солидарност од нашите слушатели и слободољубиви индивидуи од културно-општествениот живот успеваме да одолееме на сите политички и друг вид притисоци од нашето основање до денес.Во исто време, категорично ги отфрламе сите обиди за поврзување на ...
| | веќе видена | слични

Скопје, 15. март 2015 (ИНПРЕС) – Канал 103 веќе 24 години е симбол на независната и слободна мисла и клучен промотор на прогресивната музика и култура воопшто, претставувајќи трн во око на сите политички номенклатури на власт во независна Македонија, без исклучок, стои во дописот до медиумите испратен од редакцијата. – Само благодарение на нашата бескомпромисна истрајност, ентузијазам (сите соработници на Канал 103 се волонтери) и со широка поддршка и солидарност од нашите слушатели и слободољубиви индивидуи од културно-општествениот живот успеваме да одолееме на сите политички и друг вид притисоци од нашето основање до денес. Во тој контекст, сакаме да ја искажеме нашата згрозеност од петочниот упад во програмата на радиото од страна службеното обезбедување на МРТ и притисокот на кој беше изложен нашиот соработник кој во дадениот момент ја реализираше својата емисија. Недвосмислено ја осудуваме и постапката на истото тоа обезбедување кое спротивно на своите овластувања го спречи гостувањето на Стојанче ...
| | веќе видена | слични

Останато

Гордана Силјановска-Давкова ги премолчи дваесетината прашања на вмровскиот реформатор. Одговорите на тие прашања ќе го разјаснеа нејзиното политичко кредо. Но ...
сите 145 | | | веќе видена

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска од Нови Сад порача дека властите повеќе нема да дозволат насилство на протестите, како она од минатата сабота, ...
сите 210 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска е во посета на Општина Битола каде што оствари средба со жителите на населбата Јени Мале и битолско ...
сите 208 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Kaнал 103: Згрозени сме од петочниот упад од страна на обезбедувањето

Од:
До кого (е-маил):
Порака: