Ќе ја поддржуваме, но и ќе ја критикуваме Владата

Лидерот на ГРОМ, Стевчо Јакимовски, е задоволен од постигнатиот резултат на предвремените парламентарни избори и најави дека за сите добри работи ќе ја поддржува Владата, но и дека ќе се спротивстави и ќе предлага конструктивни решенија за прашања за кои сметаат дека не се во интерес на граѓаните. - ГРОМ водеше позитивна кампања во која сите недостатоци во државата ги ословуваше со вистинските зборови, секогаш говорејќи ја вистината. Истовремено понудивме решенија за проблемите и понудивме одлична изборна програма. Задоволни сме од сработеното, од медиумската презентација, со работата на терен од нашите членови и симпатизери, од поддршката на коалиционите партнери. Сметам дека ГРОМ заслужува многу повеќе, но како нова сила на политичката сцена треба малку повеќе време. Ќе ги поддржуваме сите добри работи кои ќе ги спроведува Владата, но во исто време на сето она што нема да биде во интерес на граѓаните, одговорно тврдиме дека нашата партија ќе се спротивстави и ќе предлага конструктивни решенија за тековните ...
| | веќе видена | слични

СДСМ ги има документирно сите неправилности на изборниот процес но, неизвесно е дали ќе поднесат приговори до ДИК. Одлуката ќе ја донесат пред истекот на законскиот рок. До ДИК најмногу приговори се пристигнати од партијата ГРОМ. Забелешките претежно се однесуваат на четвртата изборна единица . Со евентуалното усвојување на дел од приговорите, ГРОМ се надева дека ќе добие уште еден пратеник, Панчо Минов. Партијата која веднаш по затворањето на избирачките места ги оцени изборите за фер, слободни и демократски, денеска достави најмногу документи за изборни неправилности. ДУИ има поднесено два приговора кои се однесуваат на седмата изборна единица, односно европа. Рокот з аподнесување на приговори истекува на полноќ. Јулијана Пешевска Политика
| | веќе видена | слични
2 копии

Лидерот на Граѓанската опција за Македонија (ГРОМ) Стевче Јакимовски денеска изрази задоволство од освоениот мандат во Собранието на Република Македонија, посочувајќи дека партијата заслужува многу повеќе, но како нова сила на политичката сцена треба многу повеќе време. - Коалицијата ГРОМ го освои својот прв пратеник, во релативно кус рок од формирањето на партијата, пред шест месеци. Тоа е Чедомир Саздовски во ИЕ 1. Со овој чин, ГРОМ станува парламентарна партија, што значи дека имаме нова сила во Парламентот на Република Макединија која ќе има можност да учествува во креирањето на државната политика – рече Јакимовски. Имајќи предвид дека ВМРО-ДПМНЕ освои 61 мандат во Парламентот, објективно, како што рече Јакимовски одговарајќи на новинарски прашања, специфична тежина на партијата е многу поголема. - И овој еден пратеник е најверојатно таа „златна акција’’ што ја има ГРОМ. Но оваа предност во секој случај ќе се користи за конструктивност во работата на парламентот – изјави Јакимовски. Партијата на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров не дели исто мислење со Заев и СДСМ во однос на тоа како треба да се движи Македонија, после недобивањето на ...
сите 903 | | | веќе видена

Реномираниот BBC пишува за најавените предвремени парламентарни избори, цитирајќи го Заев дека „Ние сме жртви на историската грешка на ЕУ“. Во написот на ...
сите 544 | | | веќе видена

Доколку на денешната лидерска средба кај претседателот на државата се постигне договор за предвремени парламентарни избори, тие не треба да се одржат пред ...
сите 405 | | | веќе видена

Треба сите да се промениме, сите да се реформираме. За да немаме загадување, треба да престанеме да загадуваме. за да немаме корупција, треба да престанеме да ...
сите 124 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ќе ја поддржуваме, но и ќе ја критикуваме Владата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: