Јакимовски: Еден пратеник како „златна акција“ на ГРОМ

Лидерот на Граѓанската опција за Македонија (ГРОМ) Стевче Јакимовски денеска изрази задоволство од освоениот мандат во Собранието на Република Македонија, посочувајќи дека партијата заслужува многу повеќе, но како нова сила на политичката сцена треба многу повеќе време. - Коалицијата ГРОМ го освои својот прв пратеник, во релативно кус рок од формирањето на партијата, пред шест месеци. Тоа е Чедомир Саздовски во ИЕ 1. Со овој чин, ГРОМ станува парламентарна партија, што значи дека имаме нова сила во Парламентот на Република Макединија која ќе има можност да учествува во креирањето на државната политика – рече Јакимовски. Имајќи предвид дека ВМРО-ДПМНЕ освои 61 мандат во Парламентот, објективно, како што рече Јакимовски одговарајќи на новинарски прашања, специфична тежина на партијата е многу поголема. - И овој еден пратеник е најверојатно таа „златна акција’’ што ја има ГРОМ. Но оваа предност во секој случај ќе се користи за конструктивност во работата на парламентот – изјави Јакимовски. Партијата на ...
| | веќе видена | слични

Комисијата ги соопшти конечните резултати од претседателските избори за коишто немаше доставено ниту еден приговор. „Сите 7 членови се изјаснија за прифаќање на предлог-заклучокот за објавување на конечните резултати за избор на претседател на РМ. ДИК ќе издаде уверение на господинот Ѓорге Иванов за претседател на РМ“, изјави Никола Рилковски, претседател на ДИК Отсуството на приговори и едногласно донесениот заклучок за резултатите е потврда, вели заменик претседателот – Јакупи, дека изборите според ДИК биле фер и демократски. Најдоцна до понеделеник ќе бидат соопштени и конечните резултати од парламентарните избори по што ќе следат и уверенијата за пратеничките мандати. ДИК подготвува извештај со кој уверенијата на избраните пратеници ќе ги достави до собранието на РМ за понатамошна постапка“, изјави Субхи Јакупи, заменик претседател на ДИК. Доколку партиите по одбиените приговори не поднесат тужба пред управниот суд, тогаш конечните резултати за изборот на новиот парламентарен состав, ДИК ќе ги ...
| | веќе видена | слични
16 копии

ДИК на седница ги соопшти конечните резултати од изборите за претседател. Кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ Ѓорге Иванов на вториот круг од изборите освоил 534.910 гласови, а кандидатот на СДСМ 398.077. На вториот круг од претседателските избори гласале 967.694 избирачи односно 54,38 отсто од вкупно 1.779.572 запишани во Избирачкиот список. ДИК во следните денови ќе издаде решение на Иванов за нов мандат. Комисијата на седница денеска разгледува и 12 приговори за парламентарните избори.
| | веќе видена | слични
5 копии

На денешната седница на ДИК не беше прифатен ниту еден од 12-те поднесени приговори за неделното гласање на предвремените парламентарни избори. Членовите на Комисијата се очекува на друга седница да утврдуваат индивидуална одговорност за учесници кои го прекршиле изборниот процес, а што би можело да произлезе од поднесените приговори. ДУИ имаше два приговори за гласањето во Тирана и воопшто за гласањето на дијаспората. Дел од членовите на Комисијата сметаа дека треба да се унапреди изборниот процес во дијаспората, за што треба да се изготват законски измени, но мнозинството од нив не го прифати барањето за поништување на гласањето. Потенцираа дека направиле се што е можно за да обезбедат нормални и фер избори во дијаспората. ГРОМ бараше поништување на гласањето во четири избирачки места поради прекршување на тајност на гласањето и гласање на едно лице за друго. Членовите на ДИК сметаа дека нема основи за поништување на гласањето бидејќи во приговорите нема доволно докази. ДИК исто така не ги прифати ниту ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Претседателот на Државната изборна комисија (ДИК) Никола Рилкоски во петок ќе му го врачи уверението на Ѓорге Иванов, избран за претседател на Република Македонија.За Иванов, кандидат на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“, ова ќе биде втор претседателски мандат.ДИК на денешната седница ги соопшти конечните резултати од гласањето на вториот круг од претседателските избори што се одржа во неделата на 27 април. Иванов го поддржаа 534.910 избирачи, додека неговиот противкандидат од СДСМ и коалицијата Стево Пендаровски освои 398.077 гласови. На вториот круг од претседателските избори гласале 967.694 избирачи односно 54,38 отсто од вкупно 1.779.572 запишани во Избирачкиот список.
| | веќе видена | слични

Сите членови на ДИК гласаа ЗА, за  конечните резултати од претседателските избори. Ѓорѓе Иванов е старо новиот претседател со 534.910 наспроти Стево Пендаровски со 398.077 гласови. До ДИК пристигнаа вкупно 12 приговори, 2 на ДУИ, 4 на ГРОМ и 6 на ДПА. ДУИ приговараше за нерегуларности на избирачко место во Тирана и за цела Европа, ГРОМ за повреда на тајноста на гласањето на избирачки места во Богданци, Росоман, Кавадарци. 6 членови на ДИК гласаа против приговорите, на ДУИ со образложение дека немаат докази. Само ДУИ  гласаше ЗА. Во случајот на ГРОМ беше предложено да се покренат постапки за утврдување на прекршокот. ДИК не ги прифати ниту приговорите на ДПА. Доколку партиите не се задоволни од одлуката имаат право да поднесат жалба до Управниот суд, кој треба да одговори за 48 часа.
| | веќе видена | слични

За Иванов, кандидат на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“, ова ќе биде втор претседателски мандат. ДИК на денешната седница ги соопшти конечните резултати од гласањето на вториот круг од претседателските избори што се одржа во неделата на 27 април. Иванов го поддржаа 534.910 избирачи, додека неговиот противкандидат од СДСМ и коалицијата  Стево  Пендаровски освои 398.077 гласови. На вториот круг од претседателските избори гласале 967.694 избирачи односно 54,38 отсто од вкупно 1.779.572 запишани во Избирачкиот список.
| | веќе видена | слични

СДСМ крена раце од приговорите. На синоќешната (29.04) седница на Извршниот одбор (ИО) на СДСМ била донесена одлука партијата да не поднесува приговори за нерегуларностите на гласањето. Причина за тоа е што сите досега поднесени, биле одбиени или занемарени. По ваквата одлука, ДИК нема да има многу работа. До Комисијата синоќа пристигнале 12 приговори за постапката на гласање, а до полноќ партиите можеа да поднесуваат и приговори и за сумирањето на резултатите од гласањето. Како што соопшти портпаролката на ДИК, Билјана Јовановска, до синоќа ДУИ поднесла два приговора, ГРОМ четири, а ДПА шест. Денеска ДИК треба да одлучува за нив, а за одлуките на Комисијата партиите можат да поднесат тужба до Управниот суд, кој за нив треба да се произнесе во рок од 48 часа. СДСМ денеска решава За СДСМ поважна од приговорите до ДИК е одлуката на партискиот Централен одбор (ЦО), кој денеска ќе заседава и треба да ги дефинира идните чекори, откако партијата соопшти дека не го признава изборниот процес. За тоа се ...
| | веќе видена | слични

На седницата се очекува да почне и дебата околу поднесените приговори. ДУИ поднесе два приговори, партијата ГРОМ четири, а ДПА шест приговори. Весна Велкова-Тодоровска ја следи седницата на ДИК.
| | веќе видена | слични

До Државната изборна комисија синоќа пристигнале 12 приговори за постапката на гласање – ДУИ поднела два приговора, ГРОМ четири, а ДПА шест. Денеска ДИК треба да одлучува за нив. Ако партиите не се задоволни од одговорот на ДИК имаат право да поднесат жалба и до Управниот суд, кој треба да одговори за 48 часа.На вечерашниот закажан состанок Централниот одбор на СДСМ треба да одговори на барањето на лидерот на партијата Зоран Заев за враќање на освоените 34 пратенички места на вонредните парламентарни избори.Се уште нема информации за тоа што решиле членовите на Извршниот одбор на СДСМ на синоќешната седница освен тоа дека партијата нема да поднесе приговори за нерегуларностите на гласањето.Засега не се знае кои други можни потези се пред социјалдемократите по изјавата за непризнавање на изборите. Дилемата е во тоа кои би биле инструментите за делување на СДСМ без и со 34 пратеници во Собранието или маргинализација и самоизолација или институционално дејствување.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров не дели исто мислење со Заев и СДСМ во однос на тоа како треба да се движи Македонија, после недобивањето на ...
сите 920 | | | веќе видена

Реномираниот BBC пишува за најавените предвремени парламентарни избори, цитирајќи го Заев дека „Ние сме жртви на историската грешка на ЕУ“. Во написот на ...
сите 544 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Јакимовски: Еден пратеник како „златна акција“ на ГРОМ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: