Груевски ги повика бизнисмените од Централна и од Источна Европа да инвестираат во Македонија

Фактот што Македонија директно ја посетуваат странски компании и тоа не во мал број туку над 20 кои ја разгледаа Слободната економска зона и имаа разговори со владини претставници, ја потврдува тезата дека Македонија станува атрактивна економска дестинација Македонија има добра бизнис-клима потврдена од меѓународните организации. Според Светска банка, односно Дуинг бизнис, ние сме на високо 25-то место од 180 држави, на Форбс листата скокнавме од 82 на 37 место. На Транспаренси интернешнал имаме скок од 38 места. Вака премиерот Никола Груевски ги повика повеќе од 40 бизнисмени да инвестираат во Македонија коишто присуствуваа на бизнис-форумот којшто го организираше министерот за привлекување странски инвестиции Бил Павлевски и Европската стопанска комора на Централна и Источна Европа. Според премиерот, Македонија е стигната до овој степен преку крупните реформи кои што се направени изминативе неколку години, што резултираше со привлекување на значајни инвеститори од светот. - Македонија е позната по ...
| | веќе видена | слични

Македонија нуди одлични можности за инвестирање, конкурентна е не само според ниските трошоци туку и според образованата работна сила Ова го истакна премиерот Никола Груевски обраќајќи се на вчерашниот бизнис-форум во Скопје, на кој беа присутни претставници на 40 компании од Југоисточна Европа. - Македонија има најниски трошоци за правење бизнис. Нема ниту една друга држава со такви ниски трошоци во Европа - рече премиерот Груевски, додавајќи дека, покрај ниските даноци, се нуди и можност за ослободување од оданочување на реинвестираната добивка што ја користат две третини од компаниите во Македонија. Тој истакна дека во изминатите години Македонија многу напредуваше во однос на подобрувањето на бизнис-климата, преземајќи повеќе мерки и реформи, кои резултираа со привлекување повеќе значајни инвеститори од сферата на глобалните играчи во светот. Вицепремиерот за економски прашања Владимир Пешевски посочи на фактот дека се дојдени повеќе странски директни инвеститори во земјава и оти тоа говори дека ...
| | веќе видена | слични

Останато

Владината делагација предводена од премиерот Зоран Заев утре нема да биде во можност да присуствува на настанот за отворање на делница од автопатот во ...
сите 143 | | | веќе видена

Просечни температури и врнежи со мало надминување на просекот не очекуваат во претстојната зима 2018/2019 година. Метеоролозите очекуваат поголема количина ...
сите 200 | | | веќе видена

Лекарите и медицинскиот персонал го прекинуваат протестот на скопските клиники поради најавеното поскaпување на паркингот затоа што премиерот Зоран Заев им ...
сите 164 | | | веќе видена

Главниот град на Унгарија заживеа во новогодишна атмосфера. На температури под нулата, околу разиграниот Дунав се замрзнуават спомените на илјадниците туристи. ...
сите 208 | | | веќе видена

Со презентација на дополнителни докази од вештачењето на мобилните телефони на обвинетите Љубен Арнаудов, Јохан Тарчуловски… во Кривичниот суд почна рочиштето ...
сите 247 | | | веќе видена

Таткото на Шериф Шекат, кој изврши напад во близина на Божиќниот саем во Стразбур во вторникот, вели дека неговиот син ги поддржувал ставовите на ...
сите 104 | | | веќе видена

 Текстот е подготвен но треба да го разгледаат и одобрат партиските органи и правните експерти. Од собраниската подгрупа за помирување засега нема информација ...
сите 177 | | | веќе видена

Повеќе од 19 месеци се централна влада во Република Македонија и повеќе од една година се локално раководство во најголемиот дел од градовите на нашата ...
сите 326 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Груевски ги повика бизнисмените од Централна и од Источна Европа да инвестираат во Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: