СДСМ: Власта со полиција сака да ја преземе Центар


Скопје, 10 октомври - Тоа што не им успеа со Пустец, власта сега сака да го спроведе со полиција, да ја преземат општина Центар и да ја погазат волјата на нејзините граѓаните, изјави заменик претседателот на СДСМ, Радмила Шекеринска за најавите за апсење на претседателот на советот на општина Центар, Мирослав Шиповиќ во полициската акција „Претседавач“. Според неа, единствеа цел со апсењето на Шиповиќ е да се прекрои мнозинството во Центар, да се прекрои составот на советниците и да се земе власта која граѓаните им ја одземаа. „Прво, не е случајно што името на полициската операција е 'Претседавач', тоа покажува дека целта била Шиповиќ токму како претседавач на Советот. Второ, дали се сеќавате на поранешниот градоначалник на Старо Нагоричане поддржан од ДПМНЕ? Прегази човек, уби човек - ама за него немаше ни притвор. Беше градоначалник, го истера мандатот, потоа истата партија го постави и за директор. Кога ВМРО-ДПМНЕ зборува за тоа дека законите важат за сите - го заборава ли ваквите, еден од многуте ...
| | веќе видена | слични

Целиот случај „Шиповиќ“ е воден од една и единствена цел, да се преземе мнозинството во советот на Општина Центар, ВМРО ДПМНЕ да си го преземе советот под своја контрола. Желбата е да се рекомпонира советот, да се врати мнозинството. _ Таму каде што не успеаја со „Пустец“, сега се обидуваат да профитираат со полициски акции – рече Радмила Шекеринска, одговарајќи на новинарско прашање. СДСМ го кажа своето дека истрагата треба да продолжи и партијата во неа нема да се меша. - Меѓутоа како што СДСМ не е суд, така и ВМРО ДПМНЕ не смее да се претвори во суд во оваа држава. МВР не смее да одлучува кој е виновен а кој невин Ако се сакало да се покаже дека целта била правната држава, а не политиката, се направи погрешна одлука. - Факт е дека власта очигледно се плаши од се поголемиот број на документи кои што покажуваат криминал и корупција, не само за „Скопје 2014“, туку и за многу бизнис релации, бизнис интереси од врвот на власта. Секој ден ќе излегуваме со нови документи, бидејќи тоа и го должиме на јавноста, а ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Власта очигледно се плаши од големиот број документи кои што излегуваат на површина и кои што покажуваат криминал и корупција врзан не само за „Скопје 2014“, туку и за многу бизниси, релации и бизнис интереси од врвот на власта.Тоа нема да престанеме да го правиме. Секој ден ќе излегуваме со овие документи во јавност бидејќи тоа и го должиме на јавноста. А ако сакаат можат еден по еден да ги апсат и советниците и сите нас. На крајот вистината ќе излезе на виделина, предупреди Радмила Шекеринска, заменик претседателка на СДСМ.- Реакциите на ВМРО-ДПМНЕ покажаа дека сме биле во право кога кажавме дека целиот случај е воден од една единствена цел, а тоа ВМРО-ДПМНЕ да го преземе Советот под своја контрола. Желбата е да се рекомпонира составот, желбата е да се врати или да се добие мнозинство, како што впрочем се обидуваа во сите изминати периоди. Таму каде што не успеаја со Пустец сега се обидуваат да профитираат со полициски акции. Ние го кажавме нашиот став – истрагата треба да продолжи и ние како партија во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Заменик претседателот на СДСМ Радмила Шеќеринска денеска од Прилеп порача дека реакциите на ВМРО-ДПМНЕ околу апсењето на претседателот на Советот на општина Центар Мирослав Шиповиќ покажале дека биле во право, дека целиот случај е воден од една и единствена цел , ВМРО ДПМНЕ да си го превземе Советот под своја контрола. „ Желбата е да се добие мнозинството во Центар и да се рекомпонира Советот.Таму каде што не успеаја да со Пустец сега се обидуваат да профитираат со полициски акции.Истрагата треба да продолжи и ние како СДСМ нема да се мешаме . Ни како што СДСМ не смее да биде суд, не смее ни ВМРО-ДПМНЕ да биде суд.МВР не смее да одлучува кој е виновен а кој не во оваа Република Македонија. Ако сакаат да докажат дека целта била правната држава а не политиката, ова беше погрешна одлука“, изјави Шеќеринска. Власта, рече, очигледно се плаши од се поголемиот број документи кои излегуваат на површина и покажуваат криминал и корупција, не само за „Скопје 2014“, туку и за многу бизнис релации и бизнис интереси од ...
| | веќе видена | слични

Останато

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров не дели исто мислење со Заев и СДСМ во однос на тоа како треба да се движи Македонија, после недобивањето на ...
сите 187 | | | веќе видена

Националниот празник Денот на македонската револуционерна борба, или популарно Денот на ВМРО, се одбележува денеска како неработен ден. На денешен датум во ...
сите 329 | | | веќе видена

Северна Македонија вчеравечер доби речиси неподелена поддршка од најголемите политички групации во Европскиот парламент за почеток на преговорите со ЕУ. Повеќе ...
сите 553 | | | веќе видена

Европскиот совет без договор за датум за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија. Првите луѓе на Советот и Комисијата во Брисел со разочарување ...
сите 922 | | | веќе видена

Американскиот државен секретар Мајк Помпео го поздрави ратификувањето на Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО. Во неговата изјава, која денеска ...
сите 174 | | | веќе видена

Не Бугарите, туку Македонците треба повеќе да се грижат за решавањето на историските прашања, рече министерката за надворешни работи на Бугарија Екатерина ...
сите 475 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СДСМ: Власта со полиција сака да ја преземе Центар

Од:
До кого (е-маил):
Порака: