Ќе се прави ДНК анализа за потврда на идентитетот на жртвите од пожарот во Чекоштина

Со ДНК анализа ќе се утврдува идентитетот на двете жртви во пожарот што рано утрово се случи во имперовизирано живеалиште во месноста Чекоштина на влезот од Охрид. Врз јагленисаните тела на жртвите од пожарот попладнево беше извршена обдукција, но заради прецизна потврда на наодите и утврдување на точниот идентитет, ќе биде извршена ДНК анализа, информираа од СВР Охрид. Истрагата има сознанија за идентитет на жртвите, но поради чувствителноста на случајот, ќе се сочекаат резултатите од ДНК анализата. Како што веќе информиравме, во пожарот што до темел изгоре импровизирано живеалиште во Чекоштина настрадаа мајка и неколку месечно бебе. Според првичните информации од истрагата пожарот најверојатно избувнал од ќумбе кое било користено за затоплување. Местото на трагедијата денеска го посети градоначалникот на Охрид Никола Бакрачески, кој изрази жалење за изгубените човечки животи. OhridNews фото:Емилио
| | веќе видена | слични

Во Дортмунд е подигнат споменик во спомен на жртвите од теророт на НСУ. Во овој град во рурската област во 2006 година беше убиен 39-годишниот Мемет Кубашик во неговиот киоск. Споменикот во Дортмунд им е посветен на вкупно десет луѓе, кои најверојатно беа убиени од страна на десно-екстремната терористичка ќелија НСУ. Споменикот е плоча со натпис „Ние велиме никогаш повеќе“ (на насловната фотографија) и столб со имињата на жртвите. Во присуство на членови на семејствата на жртвите, претставници на градот го отворија споменикот за јавноста. Градоначалникот Улрих Зирау во неговото обраќање повика „постојано будно и консеквентно“ да се реагира против сите десно-екстремни аткивности. Јавноста била „многу погодена“ од тоа што убиствата толку долго време не биле препознати како казнени дела на десно-екстремни терористи. Наместо тоа жртвите и нивните семејства биле криминализирани. Ова било застрамувачки за Германија. Семејствата на жртвите треба да се замолат за прошка, вели Зирау. На отворањето на споменикот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Како што информираат од СВР Охрид, извршената ДНК анализа и обдукција врз телата на жртвите од вчерашниот пожар кај Чекоштина, покажала дека станува збор за 38- годишната Ф.А. која била без постојана адреса на живеење и нејзиното новородено дете. Потврдени се и првичните информации дека пожарот настанал од запалено ќумбе, по што бараката целосно изгорела, а жртвите починале од задушување со чад.
| | веќе видена | слични

Останато

УХМР за утре најавува сончево и потопло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец.Минималните температури од ...
сите 306 | | | веќе видена

Дали се знаеше дека Боки 13 рекетира и заработува милиони. Да, Зоран Заев и СДСМ го знаеа тоа со години, како и Финансиската полиција, и молчеле затоа што ...
сите 60 | | | веќе видена

Владата на денешната седница ја разгледа Информацијата за формирање меѓуресорска работна група за обезбедување натамошен квалитетен развој и имплементација на ...
сите 80 | | | веќе видена

Шефицата на европската дипломатија, Федерика Могерини изјави дека прашањето за проширувањето на ЕУ на Западен Балкан е прашање на помирување и обединување на ...
сите 85 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 137 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 102 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ќе се прави ДНК анализа за потврда на идентитетот на жртвите од пожарот во Чекоштина

Од:
До кого (е-маил):
Порака: