Ги поддржуваме реформите, Владата покажа фискална мудрост

Светска банка му одговори на Црвенковски: Светска банка на Македонија и одобрува кредити бидејќи сака да ги поддржи реформите што ги прави Владата на премиерот Никола Груевски, особено што земјата покажа фискална мудрост. -Претстојната буџетска поддршка на Светска банка од 50 милиони долари ги поддржува постојаните реформи што Република Македонија ги прави за зајакнување на конкурентноста на нејзината економија, за зајакнување на цврстината на управувањето со јавните финансии и за помагање да се ублажи социјалното влијание на повторената нестабилност во еврозоната. Со тоа ќе се даде значителен придонес за обезбедување краткорочно буџетско финансирање под поволни услови додека трае тешкиот период на пазарите во еврозоната и ќе се поддржи подоброто извршување на услугите и обновувањето на растот на среден рок. Стабилниот, заздравувачки раст ќе ги помогне напорите на Владата за мобилизирање на нејзините приходи и ќе ги олесни фискалните притисоци - се наведува во одговорот на Канцеларијата на Светска банка во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

По жешкиот шамар што СДСМ вчера го доби од Светската Банка, очекувавме Зоран Јовановски и СДСМ да се засрамат и барем 3 месеци да престанат да зборуваат за економија, реагира ВМРО - ДПМНЕ на денешната изјава на Јовановски. Токму вчера, се подвлекува, се докажа дека се што СДСМ зборуваше за економија е чиста манипулација која е е далеку од реалноста. - Светската Банка е меѓународна глобална институција, а нивните ставови се најрелевантен показател за економската политика која ја води оваа Влада.Тоа што СДСМ, Бранко Црвенковски и Зоран Јовановски не сакаат да ги прифатат ставовите на светската Банка е најдобар показател за слепилото кое го има зафатено СДСМ, се подвлекува во реакцијата од ВМРО - ДПМНЕ. Излишни се дополнителните изјави на Зоран Јовановски, се посочува во реакцијата и се подвлекува дека изјавата од Светска Банка кажува се, и се што ќе се каже понатаму е бесмислено. - Прво Македонија има државен долг од 30,6 проценти, а Грција фрапантни 189 проценти од БДП државен долг. И каде е тука сличноста? ...
| | веќе видена | слични

ВМРО-ДПМНЕ очекувале СДСМ да се засрамат после како што го нарекуваат „жешкиот шамар“ од Светска Банка, а наместо тоа Зоран Јовановски продолжувал со исто темпо, велат од партијата на власт. „Нивните зборови единствено служат за извртување на вистината. Светската Банка е меѓународна глобална институција , а нивните ставови се најрелевантен показател за економската политика која ја води оваа Влада. Тоа што СДСМ, Бранко Црвенковски и Зоран Јовановски не сакаат да ги прифатат ставовите на светската Банка е најдобар показател за слепилото кое го има зафатено СДСМ. Излишни се дополнителните изјави на Зоран Јовановски. Изјавата од Светска Банка кажува се и се што ќе се каже понатаму е бесмислено. Бесмислено е секој ден да се повторуваме, ама ако треба и ќе го сториме тоа. Значи Македонија не може да го доживее грчкото сценарио,“ пишува во дел од реакцијата на ВМРО ДПМНЕ.
| | веќе видена | слични

Министерот Ставрески пред околу две недели изјави дека голем дел од долговите кои Македонија ги враќа се кредити земени во времето на владеењето на СДСМ. Денеска долгот на Македонија изнесува околу 30% од БДП,и наспроти обвинувањата од СДСМ е втор најнизок во Европа. Имено, Светската банка и ја поздравува и одлуката на Владата за нејзина поголема активност во зајакнувањето на управувањето со јавните финансии, вклучувајќи го и расчистувањето на долговите на јавниот сектор, проблем што се појави во повеќето земји во регионот како резултат на тешките фискални притисоци од кризата во Европа. “Претстојната буџетска поддршка на Светска Банка ги поддржува постојаните реформи што Република Македонија ги прави за зајакнување на конкурентноста на нејзината економија (вклучувајќи и развивање на производство со висока додадена вредност, поттикнување на инвестициите во унапредување на технологијата како и отстранување на тесните грла што го ограничуваат влезот и растот на фирмите во главните извозно ориентирани сектори ...
| | веќе видена | слични

Најмоќната светска финансиска институција вчера му удри жестока „шлаканица“ на лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски. Луѓето од Светска Банка останаа зачудени од непознавањето на СДСМ за случувањата во македонската економија и за податокот дека Македонија е една од најмалку задолжените земји во Европа . Од друга страна, овој факт сигурно е многу поболен за опозициската СДСМ, ако се има во предвид дека задолженоста на земјата во времето кога оваа партија беше на власт беше повисока. Доколку на се ова се додаде и способноста на сегашната Влада да одржува ниско ниво на задолженост и во време на економска криза, тогаш дефинитивно во СДСМ треба да им биде јасно зошто добија таков одговор од Светска банка. Секако на СДСМ одамна му е јасно дека ја загубија битката со македонската економија, бидејќи за 15 години успеа да привлече двојно помалку странски инвестиции, а да создаде многу повеќе долгови кои сегашната Влада уште ги враќа. Министерот Ставрески пред околу две недели изјави дека голем дел од долговите кои ...
| | веќе видена | слични

По најавите дека во иднина сите буџетски задолжувања со формулација „за буџетски потреби“ СДСМ со сите средства ќе се обиде да ги спречи, се огласија во Светска банка, од каде што велат дека во периодот 1995-2012 година банката на Македонија ѝ дала 14 заеми за буџетска поддршка Светска банка: Парите ги даваме за реформи ПО АМАНДМАНСКАТА БЛОКАДА ОД СДСМ ЗА НОВИОТ ЗАЕМ Од 1993 година Светска банка со сите македонски влади работи на подобрување на животот на луѓето, преку активна поддршка на реформите за конкурентност на земјата и на другите реформски напори. Голем дел од оваа поддршка се и четиринаесетте заеми за буџетска поддршка, обезбедени во периодот 1995-2012 година, што ѝ помогна на земјата да напредува во својата развојна агенда, како во просперитетни така и во кризни времиња. Ова е само дел од ставот на Светска банка, која вчера се огласи откако опозициската СДСМ во Собранието поднесе 100 амандмани на Законот за задолжување на Македонија кај банката со нови 50 милиони долари наменети за буџетска ...
| | веќе видена | слични

Останато

Продолжуваме со посетите низ Република Македонија. Денес сме во Крива Паланка, остваривме средба со неколку стопанственици, ги посетивме нивните фабрики ...
сите 369 | | | веќе видена

Најтиражниот весник во Израел „Haaretz“ објави вест поврзана со првиот еврејски министер во Македонија која беше отпуштена откако го користеше старото име на ...
сите 293 | | | веќе видена

Во текот на вчерашниот ден Инфомакс објави анкета од маршот на СДСМ за правда по скопските улици. При анкетата констатирано е дека високи функционери на СДСМ, ...
сите 118 | | | веќе видена

Гласачите од општините Дебар и Маврово-Ростуше наместо во шестата сега ќе припаѓаат во петата Изборна единица со измените на Избирачкиот список кои беа усвоени ...
сите 34 | | | веќе видена

Пратеничкиот состав на СДСМ и коалицијата во Собранието на Република Македонија, работеше посветено и за само три години, донесе низа историски одлуки кои ја ...
сите 142 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ги поддржуваме реформите, Владата покажа фискална мудрост

Од:
До кого (е-маил):
Порака: