Фотографиите од роверот Кјуриосити на НАСА сугерираат дека Марс имал повеќе вода подолго отколку што се мислело

Роверот Кјуриосити го истражува кратерот Гејл на Марс повеќе од една деценија, анализирајќи ги минералите на неговата површина. Научниците велат дека Марс ...
| | веќе видена | слични

Подолгиот престој во училиште не само што овозможува подобро образование, туку исто така значи дека имате поголема веројатност да живеете подолго поради помало ...
| | веќе видена | слични

Сите планети во нашиот Сончев Систем се обвиени со огромен меур создаден од наелектризирани честички кои постојано ги ослободува Сонцето. Овој меур се нарекува ...
| | веќе видена | слични

Од спиралата на влакно на ДНК до распоредот на градбените блокови на протеинот, пресвртите и вителот на биохемијата често следат изненадувачки конзистентна ...
| | веќе видена | слични

Дански научници обучиле вештачка интелигенција врз основа на податоци од милиони луѓе за да може подобро да предвиди одредени фази од човечкиот живот, ...
| | веќе видена | слични

Останато

- Војната и воената тензија никому не му користат во регионот, затоа мора да се најде решение. Сите страни треба да се фокусираат на изнаоѓање политичко ...
сите 472 | | | веќе видена

Официјални претставници на Народниот фронт за мобилизација (ПМФ) првично ја опишаа експлозијата во базата Калсу во централен Ирак како резултат на воздушен ...
сите 315 | | | веќе видена

Триесет и тригодишен скопјанец е приведен откако физички нападнал двајца полицајци во полициска станица. Инцидентот се случил вчера на пладне во полициската ...
сите 281 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ денеска одржа митинг и во Берово, каде пред присутните се обрати и претседателот Христијан Мицкоски, кој му одговори на Димитар Ковачевски кој во ...
сите 508 | | | веќе видена

„Само со ЕУ е можна реална и суштинска промена во нашето општество. Само со ЕУ можеме да ги одобриме состојбите во здравството, во судството, во образованието ...
сите 184 | | | веќе видена

Секретарот за меѓународна соработка на СДСМ Бојан Маричиќ денес во изјавата за медиуми се обврза дека СДСМ и Коалицијата за европска иднина нема да се откажат ...
сите 246 | | | веќе видена

Денес во хотел „Хилтон“ (DoubleTree by Hilton Skopje) со почеток во 12:00 часот се одржа втората трибина од циклусот за претставување на клучните точки од ...
сите 148 | | | веќе видена

Изборните денови 24 април и 8 мај кои Владата со заклучок ги прогласи за неработни денови кои нема да се одработат наметнаа повеќе дилеми потешкотии кај ...
сите 116 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Фотографиите од роверот Кјуриосити на НАСА сугерираат дека Марс имал повеќе вода подолго отколку што се мислело

Од:
До кого (е-маил):
Порака: