Уште ме боли што ми ја срушија „Беко“, никој не ја одбрани, колегите ми рекоа „Ај, глеј си работа“, вели архитектката Мимоза Несторова-Томиќ


Немаме колегијална етика, ниту колегијална култура, вели 95-годишната архитектка Мимоза Несторова-Томиќ, една од најреномираните автори и урбанисти во ...
| | веќе видена | слични

Во пресрет на промоцијата на монографијата за Универзалната сала Промоција на монографија по повод 60 години – Универзална сала – Скопје, насловена „Скопскиот ...
| | веќе видена | слични

Весна Дамчевска ја промовира монографијата за Универзална сала „Скопскиот симбол на хуманоста“ Александра Спасеска 27.02.2024 / 14:24 Култура Книгата е издание ...
| | веќе видена | слични
3 копии

На 6 март во 12 часот во Грдската библиотека „Браќа Миладиновци“ во Скопје ќе биде промовирана монографија за Универзална сала, „Скопскиот симбол на ...
| | веќе видена | слични

Промоцијата е закажана за 6 март (среда) во 12 часот во Градската библиотека „Браќа Миладиновци“ (прв кат).  Книгата излегува по повод 60 години од зачетокот ...
| | веќе видена | слични

Познатиот етномузиколог и новинар Бранка Костиќ-Марковиќ, денеска преку видео обраќање ја изрази својата поддршка кон актуелниот претседател на Република ...
| | веќе видена | слични

По две години темелна реконструкција, легендарниот белградски конгресен комплекс „Сава центар“, е целосно реновиран, но задржани се препознатливите елементи, ...
| | веќе видена | слични

Пред неколку дена започнаа градежните работи на Универзалната сала. Култното место за скопјани низ децениите ќе блесне во нов сјај, но за тоа ќе мора да се ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Состојбата на пациентот е стабилна. Клиничката слика се поправа, тој комуницира“, соопшти преку Фејсбук болницата од Банска Бистрица во која тој лежи.Нападот ...
сите 456 | | | веќе видена

Иран остана без претседател. По бројните контроверзни информации, доцна синоќа беше потврдено дека Ебрахим Раиси загинал во хеликоптерска несреќа. Иранската ...
сите 256 | | | веќе видена

Засега не постои никаква намера за активирање на процедурата за прекршување на Договорот од Преспа, истакна министерот за надворешни работи на Грција Јоргос ...
сите 374 | | | веќе видена

Израелскиот министер за финансии Безалел Смотич рече дека сите Израелци треба да се чувствуваат како да е распишана потерница против нив и ги повика ...
сите 319 | | | веќе видена

„Со оглед на тоа каква е ситуацијата дека ВМРО-ДПМНЕ како победник на овие избори и иден мандатар и креатор на идната влада јас сум длабоко убеден дека тој ...
сите 320 | | | веќе видена

Ја очекуваме новата Влада на ... Македонија, да положи свечена заклетва , да ги слушнеме позициите, но првите знаци не се добри, не се охрабрувачки. Ние ги ...
сите 210 | | | веќе видена

Јавното обвинителство издало наредба за обдукција на починатиот притвореник во казнено поправната установа Затвор Куманово (К‘шање), соопштија денеска од ...
сите 181 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Уште ме боли што ми ја срушија „Беко“, никој не ја одбрани, колегите ми рекоа „Ај, глеј си работа“, вели архитектката Мимоза Несторова-Томиќ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: