Цените на сувомесните производи не се за секој џеб: Граѓаните купуваат шунка и „посебна“, а барем статистички ниту грам чварки

Македонските граѓани прават манџи со домашно свинско месо, а производителите на салами мора да го увезуваат. Во моментот, според Слободан Кутревски, генерален ...
| | веќе видена | слични

Соочени со се поголемата побарувачка на месо, светските производители, наместо на фармите, се повеќе експериментираат во лабораториите. По првите успешни ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) денеска го најави почетокот на кампањата „Стоп за африканска чума кај свињите“, чија целна група се комерцијалните и ...
| | веќе видена | слични

Под мотото „Откриј, спречи, пријави“, кампањата се спроведува во вкупно 18 европски држави. Според АХВ, оваа година во Македонија нема појава на жариште на ...
| | веќе видена | слични

Со појавата на Африканската чума кај свињите на територијата на европскиот континент, Агенцијата за храна и ветеринарство на Република Македонија започна со ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство, Николче Бабовски, посочи дека во Македонија се јаде безбедно свинско месо. Фармите се безбедни од болеста ...
| | веќе видена | слични

Останато

Почитувани граѓани, почитувани медиуми, Новата мерка на Владата предводена од СДСМ за намалување на цените на прехранбените производи е успешна и дава ...
сите 261 | | | веќе видена

Утрово во периодот од 00:00 до 04:00 при спроведена акциска контрола на МВР за присуство на малолетници во угостителски објекти на територија на цела држава по ...
сите 366 | | | веќе видена

Променливо облачно, на повеќе места нестабилно време со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, локално и во форма на невреме, прогнозира за утре Управата за ...
сите 169 | | | веќе видена

Вистинска трагедија се случила вечерва во Гевгелија, каде повозрасен гевгеличанец го убил својот брат и неговата сопруга, односно снаата. Како што информираат ...
сите 116 | | | веќе видена

Во вечерашната емисија „Само вистина“ на Канал 5 ТВ гостуваше пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Тони Јаревски кој што истакна дека власта е очајна и во ...
сите 363 | | | веќе видена

Западот „директно се бори“ против Русија во Украина, рече рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во седиштето на ОН во Њујорк. „Можете тоа да го ...
сите 263 | | | веќе видена

На маргините на 78-то заседание на Генералното собрание на Обединетите нации, министерот за надворешни работи Бујар Османи, оствари средба со својот ...
сите 254 | | | веќе видена

Привремената забрана за увоз на жито од Украина во петте соседни земји од Европската Унија беше укината на 15 септември. Унгарија, Словачка и Полска - ...
сите 56 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Цените на сувомесните производи не се за секој џеб: Граѓаните купуваат шунка и „посебна“, а барем статистички ниту грам чварки

Од:
До кого (е-маил):
Порака: