Русија усвои нова стратегија за надворешната политика: САД и Западот се егзистенцијална закана за Москва

Русија денеска усвои нова стратегија за надворешната политика, која ги издвои САД и Западот како извор на „егзистенцијална закана“ за Москва.„Потресите на ...
| | веќе видена | слични

Сергеј Лавров во работна посета на Турција на покана на министерот за надворешни работи Чавушоглу. За време на престојот во Анкара шефот на руското МНР беше ...
| | веќе видена | слични

Шефот на турската дипломатија Мевлут Чавушоглу денеска изјави дека се согласува со барањето на Русија да се отстранат пречките за рускиот извоз на вештачки ...
| | веќе видена | слични

Преговорите за мир во Украина се можни само доколку имаат за цел да воспостават „нов светски поредок“ без американска доминација, изјави денеска во Турција ...
| | веќе видена | слични

Функционер на американското Министерство за финансии, за агенцијата Reuters под услови да остане анонимен, рекол во петокот дека наводно коалицијата земји ...
| | веќе видена | слични

Кинескиот претседател Си Џинпинг денеска вети дека „ќе ги поддржи сите напори за враќање на мирот во Украина“, се вели во заедничката изјава по завршувањето на ...
| | веќе видена | слични

Москва сака сите мировни преговори во Украина да се фокусираат на создавање „нов светски поредок“,ја цитира француската новинска агенција Франс прес изјавата ...
| | веќе видена | слични

Кинескиот претседател Кси Џинпинг му предложил на францускиот претседател Емануел Макрон да разработи свој план за мирно решавање на конфликтот во Украина, го ...
| | веќе видена | слични

Москва сака мировните преговори за Украина да се фокусираат на создавање „нов светски поредок“, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Одлуката за формирање на работна група ја донесе Централниот одбор на партијата а со неа ќе раководи генералниот секретар Миле Зечевиќ Вардарски. Од ВМРО ДПМНЕ ...
сите 1033 | | | веќе видена

Министерот за здравство Фатмир Меџити по повод 100 дена од стапувањето на министерската функција рече дека проектот за Клиничкиот центар бил негов приоритет. ...
сите 251 | | | веќе видена

Пентагон денеска најави дека ќе обезбеди дополнителни 2,1 милијарди долари долгорочна помош за оружје за Украина. Новиот пакет помош ќе вклучува финансирање за ...
сите 127 | | | веќе видена

Од Центарот за управување со кризи (ЦУК) ја пренесуваат хидролошката информација од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). „Под влијание на влажна и ...
сите 219 | | | веќе видена

Жената која се преврте со автомобилот на кров во тунелот кај Демир Капија, починала од здобиените повреди. Таа имала 47-години и била сама во автомобилот марка ...
сите 147 | | | веќе видена

РЕАКЦИИ ЗА ИЗЈАВАТА НА МЕЏИТИ Откако министерот за здравство, Фатмир Меџити изјави дека жителите на Косово ќе плаќаат исти цени како и македонските државјани, ...
сите 78 | | | веќе видена

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп, републиканскиот кандидат за реизбор следната година, е обвинет по 37 точки од обвинението за незаконско ...
сите 81 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Русија усвои нова стратегија за надворешната политика: САД и Западот се егзистенцијална закана за Москва

Од:
До кого (е-маил):
Порака: