Скопје и Софија нема да дозволат да се „распали оган“ на роденденот на Делчев


Македонската полиција нема да дозволи да се случи никаков инцидент на 4 февруари, кога во Скопје се одбележува 151 годишнината од раѓањето на револуционерот ...
| | веќе видена | слични

Она што е важно во целата ситуација е институциите во двете држави да постапуваат брзо, ефикасно и во согласност со внатрешното и меѓународното право секогаш ...
| | веќе видена | слични

Со институционалната реакција, Бугарија ќе покаже дека ги почитува и своите граѓани што имаат поинаква самосвест од бугарската, исто онака како што се грижи за ...
| | веќе видена | слични

Хрватскиот европратеник Тонино Пицула важи за еден од големите познавачи на работата на Европскиот парламент (ова му е трет мандат), на состојбите во земјите ...
| | веќе видена | слични

ЗОРАН БОЈАРОВСКИ Северна Македонија ѝ ги расипа плановите на Москва и не дозволи растечките тензии меѓу Скопје и Софија да се претворат во отворен конфликт, ...
| | веќе видена | слични

Бугарија очигледно ја користи својата позиција на држава членка за да врши и формални и неформални притисоци врз Северна Македонија на нејзиниот пат кон ЕУ. По ...
| | веќе видена | слични

Најдобра потврда дека работите се движат чекор по чекор во насока на територијално припојување, колку некој тука да се обидува оваа констатација да ја направи ...
| | веќе видена | слични

Во моментов, на секој трет вид на пчели му се заканува опасност од истребување, а токму тие се дел од инсектите кои се од витално значење за растителното ...
| | веќе видена | слични

На денот кога се одбележува 151-годишнина од раѓањето на Гоце Делчев, полициското присуство е засилено во обид да се спречат инциденти, поради најавата за ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Откако беше намалена цената на лебот на 33 денари, поевтинија тестенините и млечните производи, а пред престојните празници се замрзна и цената на јајцата. ...
сите 226 | | | веќе видена

Денес премиерот Димитар Ковачевски повторно беше да пазари во макерт и да ги провери цените на некои од производите. Додека пазареше му пријде една пензионерка ...
сите 49 | | | веќе видена

„Економските последици врз државите од ЦЕИ регионот предизвикани од војната во Украина“ беше тема на конференцијата на економскиот комитет на Парламентарната ...
сите 236 | | | веќе видена

Австрија изразува постојана и силна поддршката за евроинтеграцискиот процес на Северна Македонија, но од самата земја зависи кога ќе ги почне следните чекори ...
сите 339 | | | веќе видена

Одри Елизабет Хејл, која уби три деца и тројца возрасни откако упадна во приватно христијанско училиште во понеделникот наутро, била во расправија со нејзините ...
сите 88 | | | веќе видена

Можеби руските власти успеаја да го затворат неговиот весник, но новинарот Дмитриј Муратов одбива да биде замолчен, пишува денеска Би-би-си. Кога репортер од ...
сите 241 | | | веќе видена

Утринава во Македонија беа измерени навистина невообичаено ниски температури на воздухот, и тоа невообичаено ниски за крај на месец март, објави метеорологот ...
сите 221 | | | веќе видена

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката ...
сите 105 | | | веќе видена

Она што е клучно во целата работа околу бришењето на „20 отсто“ и неговата замена со Албанци и албански јазик е што во суштина тоа би значело поништување на ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Скопје и Софија нема да дозволат да се „распали оган“ на роденденот на Делчев

Од:
До кого (е-маил):
Порака: