Еуростат: Цените на храната во Хрватска поскапи од европскиот просек


Во декември 2022 година, цената на храната во Хрватска, според усогласениот индекс на потрошувачки цени, е повисока за 19,7 отсто во однос на декември 2021 ...
| | веќе видена | слични

Германскиот сојузен завод за статистика извести дека во текот на 2022 година има зголемување на производството на пиво, но здружението на пивари нагласува дека ...
| | веќе видена | слични

Прометот во трговијата опаѓа. Со пресметана инфлација, падот во декември 2022 во однос на истиот месец од 2021 година е намален за 0,8 проценти, а само ...
| | веќе видена | слични

Инфлацијата во еврозоната се намалува трет месец по ред во јануари, покажуваат прелиминарните податоци на Евростат (Европски статистички податоци) објавени во ...
| | веќе видена | слични
2 копии
3 копии

Крајот на јануари донесе и ново големо поскапување на основните прехранбени производи, особено откако во Eвропа се намали производството на јајца, по ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Откако беше намалена цената на лебот на 33 денари, поевтинија тестенините и млечните производи, а пред престојните празници се замрзна и цената на јајцата. ...
сите 226 | | | веќе видена

Денес премиерот Димитар Ковачевски повторно беше да пазари во макерт и да ги провери цените на некои од производите. Додека пазареше му пријде една пензионерка ...
сите 49 | | | веќе видена

Одри Елизабет Хејл, која уби три деца и тројца возрасни откако упадна во приватно христијанско училиште во понеделникот наутро, била во расправија со нејзините ...
сите 88 | | | веќе видена

Австрија изразува постојана и силна поддршката за евроинтеграцискиот процес на Северна Македонија, но од самата земја зависи кога ќе ги почне следните чекори ...
сите 297 | | | веќе видена

Можеби руските власти успеаја да го затворат неговиот весник, но новинарот Дмитриј Муратов одбива да биде замолчен, пишува денеска Би-би-си. Кога репортер од ...
сите 241 | | | веќе видена

Утринава во Македонија беа измерени навистина невообичаено ниски температури на воздухот, и тоа невообичаено ниски за крај на месец март, објави метеорологот ...
сите 221 | | | веќе видена

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката ...
сите 106 | | | веќе видена

Власта се обидува да создаде перцепција дека ВМРО-ДПМНЕ е антизападна и антиЕУ затоа што не се согласува со францускиот предлог и уставните измени како што се ...
сите 173 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Еуростат: Цените на храната во Хрватска поскапи од европскиот просек

Од:
До кого (е-маил):
Порака: