Спасеновски: Ако го следиме симболичкиот карактер на денешната литургија се оди кон тоа МПЦ да добие автокефален статус


Факт се неколку работи. Прво и основно дека целкупниот процес доби на динамика како резултат на одлуката на Вселенската Патријаршија да ја прими МПЦ во ...
| | веќе видена | слични
2 копии
2 копии

По првата објава дека на Вселенскиот патријарх му се дадени писмени гаранции дека нема да се употребува терминот ‘македонски’ или кој било изведен збор од ...
| | веќе видена | слични

Ние, “возљубените чеда на бога”, ние мирјаните, тоест народот – плебсот, можеме, барем за малку, да здивнеме,по сослужението на македонските и српските патрици ...
| | веќе видена | слични

Проф. д-р Ѓоко Ѓорѓевски, декан на Православниот богословски факултет во Скопје, ексклузивно за „Нова Македонија“ Ден радосен, историски, кој отвора нова ...
| | веќе видена | слични

Патријархот Порфириј ќе остане вечно запишан како човекот кој го реши 60 годишниот спор меѓу Српската и Македонската православна црква. Но, малкумина знаат кој ...
| | веќе видена | слични

Четириесет и шестиот српски патријарх Порфириј (секуларно име Првослав Периќ) се смета за релативно умерен црковен великодостојник, за разлика од неговите ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Советот на амбасадори, осврнувајќи се на постигнатите резултати од Самитот на Европската Унија, смета дека е постигнат историски чекор со доделувањето на ...
сите 696 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ заедно со граѓаните, со јавноста, со населението оди до крајната цел, а тоа се предвремени парламентарни избори на кои што ќе падне оваа криминална ...
сите 152 | | | веќе видена

„Тотален дебакл и перманентно нарушување на сите преговарачки позиции со Бугарија е резултат на оваа влада, предводена од СДСМ и ДУИ. Смешни се кога ги слушаме ...
сите 346 | | | веќе видена

„АД ЕСМ на тендерот на ЕВН ХОМЕ за периодот јули-декември 2022 година достави понуда со која ќе се покријат 100% потребите на ЕВН ХОМЕ на регулираниот пазар на ...
сите 195 | | | веќе видена

Апелирам до Северна Македонија да не се обидува сега да го попречува процесот, бидејќи тогаш ќе стане многу потежок, вели претседателот на „Демократска ...
сите 613 | | | веќе видена

Според поранешниот премиер на Грција, Алексис Ципрас, бугарското вето за Македонија директоно и индиректно за Албанија за почеток на преговорите со ЕУ е замена ...
сите 367 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Спасеновски: Ако го следиме симболичкиот карактер на денешната литургија се оди кон тоа МПЦ да добие автокефален статус

Од:
До кого (е-маил):
Порака: