СПЦ понуди канонско единство преку автономија, Москва се согласи, од МПЦ-ОА молк


Соборот на Српската православна црква вчера прогласи канонско единство со МПЦ-ОА, со што, според српски извори е „решен спорот што датира од 1967 година кога ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Српскиот патријарх Порфириј вчера по сослужувањето на заедничка литургија со aрхиепископот охридски и македонски, г.г. Стефан во Соборниот храм во Скопје, ја ...
| | веќе видена | слични

Веста за заедничката литургија на МПЦ-ОА и СПЦ во Соборниот храм Свети Климент Охридски во Скопје за одобрувањето и благослов на српскиот патријарх Порфириј за ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Аплаузот во Соборниот храм покажува што очекувале верниците. Ќе беа разочарани доколку не се случеше денеска признавањето, но сметам дека ќе имаше трпение и ...
| | веќе видена | слични

Во Темата на Денот во Дневникот на Сител ТВ деканот на Богословскиот факултет, Ѓоко Ѓорѓевски зборуваше за денешното признавање на МПЦ-ОА од страна на СПЦ и ...
| | веќе видена | слични

Со громогласен аплауз и солзи радосници беше дочекана веста кога поглаварот на СПЦ соопшти дека ја прифаќа автокефалноста на МПЦ-ОА денеска на заедничката ...
| | веќе видена | слични

Професорот од Институтот за историја, во врска со преговорите со Бугарија вели дека ако се соочуваш со некој кој ти вика дека така мора да биде, тогаш нема ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Граѓаните ги очекува нов ценовен шок со новото покачување на електричната енергија, криминалната влада на СДСМ и ДУИ повторно удрија по џебот на граѓаните. ...
сите 448 | | | веќе видена

Бугарскиот премиер Кирил Петков рече дека Скопје веќе има избор за сопствената иднина, а Бугарија успеала да ги заштити своите национални интереси по гласањето ...
сите 874 | | | веќе видена

-Вистината боли. Особено го боли Бујар Османи, како и Зоран Заев и Димитар Ковачевски. Вчера кажав дека Бујар Османи работи Албанија да почне преговори со ЕУ, ...
сите 419 | | | веќе видена

Норвешката разузнавачка служба ПСТ, задолжена за борба против тероризмот, објави дека го водат како чин на исламски тероризам пукањето во кое без убиени две ...
сите 93 | | | веќе видена

Унгарија повика на итни мировни преговори за ставање крај на војната меѓу Украина и Русија, предупредувајќи дека продолжениот конфликт ќе предизвика економска ...
сите 307 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СПЦ понуди канонско единство преку автономија, Москва се согласи, од МПЦ-ОА молк

Од:
До кого (е-маил):
Порака: