Бугарскиот премиер во вторник во посета на Македонија


3 копии

Завршуваат последните подготовки пред меѓувладината седница на Северна Македонија и Бугарија, која треба да се одржи во вторник, на 25 јануари во Софија. ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Впишувањето на Бугарите во Уставот е штетно колку и ветото. Ова го тврди основачот и претседателот на Бугарскиот културен клуб – Скопје, Лазар Младенов за ...
| | веќе видена | слични
8 копии

И бугарската Влада ги формира работните групи за соработка со Македонија, кои треба да го интензивираат процесот на приближување и да го отворат патот за ...
| | веќе видена | слични

Промената на македонскиот Устав и вметнувањето на бугарите во него во моментов не е решение за спорот помеѓу двете држави, смета претседателот на бугарскиот ...
| | веќе видена | слични

Три дена до меѓувладината средба на Македонија и Бугарија. Агендата утврдена, динамиката интензивирана - во фокусот економските параметри и добрососедските ...
| | веќе видена | слични

Со наредба на премиерот, Петков, како што се наведува во соопштение на бугарскиот Министерски совет формирани се четирите меѓуресорски групи за соработка со ...
| | веќе видена | слични

Копретседавачите на секоја од работните групи ќе треба ротирачки да претседаваат со состаноците на соодветната група според нивната надлежност, во согласност ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Премиерот Димитар Ковачевски, кој ја предводи владината делегација во официјалната посета на Бугарија, попладнево со највисоки државни почести беше пречекан на ...
сите 936 | | | веќе видена

Германската министерка за надворешни работи, Аналена Бербок, изјави дека персоналот на германската амбасада и нивните семејства остануваат во главниот град на ...
сите 228 | | | веќе видена

Поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски е горд на својот изум, системот за сообраќајни прекршоци за кој владата иако никогаш не го употреби ...
сите 282 | | | веќе видена

Пржинската влада ќе почека до нејзиниот пат во историјата - сите саката да ја нема, но опозицискиот предлог кој што денска велзе во законодавниот дом нем ад ...
сите 341 | | | веќе видена

Најстудено утрово е во Крушево и во Берово со -12 степени. Во Крива Паланка се измерени -10, во Битола, Штип, Претор и Виница -9, осум степени под нулата е во ...
сите 245 | | | веќе видена

Денешната средба на сојузот на синдикати со владата на која требаше да се разговара за зголемување на минималната плата и за примена на законските измени за ...
сите 227 | | | веќе видена

Македонија ја зарши претходната година со раст на цените од 3,2 проценти соопшти Народната банка. Во меѓувреме се уште има ценовни притисоци и потребно е ...
сите 84 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бугарскиот премиер во вторник во посета на Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: