Уапсен водачот на „Самоопределување“, Курти

Регион Уапсен водачот на „Самоопределување“, Курти Приштина, 14 јануари - Албин Курти, лидерот на косовското движење „Самоопределување“е уапсен денеска, а косовската полиција освен него уапсила и други активисти на „Самоопределување“. Полицијата денеска употребила и водени топови за да се справи со демонстрантите. Приврзаниците на „Самоопределување“ ги блокираа граничните премини „Мердаре“ и „Бела Земја“ меѓу Косово и Србија, на кои се распоредени голем број косовски полициски сили. „Блокадата се однесува на камионите, кои превезуваат српска стока, а не на патничките возила, изјави денеска лидерот на „Самоопределување“ пред да биде уапсен“, Албин Курти. Околу пладне приврзаниците на движењето на Мердаре запреа еден камион, кој патуваше од Србија за Косово, пренесува „Бета“. Курти вчера изјави дека протестите на граничните премини Мердаре и Бела Земја ќе бидат мирни и оти нема да има блокади на патиштата. Движењето „Самоопределување“ најави дека нема да ги блокира патиштата и да предизвикува ...
| | веќе видена | слични

Судирот на полицијата и активистите на „Самоопределување“ на Косово предизвика различни реакции. За дел од аналитичарите е спорно како во таа држава Србите можат да подигнуваат барикади, а на Албанците тоа им е забрането На протестот на „Самоопределување“ одржан во саботата во близина на два гранични премини кон Србија, повредени беа околу 20 граѓани и 32 припадници на полицијата. Приведени биле 146 лица, од кои 15 биле задржани во притвор. Портпаролот на полицијата Баки Кељани изјави дека употребата на сила била неопходна за да се стави состојбата под контрола. „Сите постапки беа неопходни и во склад со предвидените законски процедури. Беше употребена неопходна сила бидејќи демонстрантите фрлаа со различни предмети, а од нив, со повреди се здобија не само полицајците, туку самите демонстранти“, вели Кељани. Од друга страна, движењето „Самоопределување“ оцени дека косовската влада е полициска, а она што се случи во саботата го сметаат за напад врз опозицијата и демократијата. Од движењето побараа да се ...
| | веќе видена | слични

Десетици повредни и 150 приведени лица е епилогот од жестоките судири меѓу косовската полиција и активистите на движењето Самоопределување, кои се обидоа да ги блокираат премините Мердаре и Бела Земја на административната граница со Србија во саботата. Меѓу приведените 146 лица беа и тројца пратеници од опозициската косовска парламентарна партија Самоопределување, но тие беа пуштени на слобода откако дале изјава во полицијата во Гнилане. Но, на потпретседателот на партијата, Аиди Дергути и на уште четворица претставници им е одреден 48-часовен притвор. Судирите на патот Подуево-Мердаре избувнаа откако приврзаниците на „Самоопределување“ настојуваа да го блокираат граничниот премин Мердаре кон централна Србија, со цел да не дозволат влез на камиони што превезуваат српски стоки во Kосово. Демонстрантите се обиделе да го пробијат кордонот од специјалните полициски сили и да се упатат кон преминот Мердаре. Полицијата употребиле солзавец и водени топови за да ги растера. По тричасовните судири полицијата успеала ...
| | веќе видена | слични

Неколку стотици припадници на Самоопределувањее и на косовските полициски служби се судрија, откако одбија да го испочитуваат предупредувањето од полицијата да си заминат. Тие се обиделе да го пробијат полицискиот кордон и да се упатат кон преминот Мердаре Тринаесет косовски полицајци се ранети во судирите со приврзаниците на косовското движење Самоопределувањее, кои во саботата сакаа да го блокираат граничниот премин Мердаре кон централна Србија, со цел да не дозволат влез на камиони што превезуваат српски стоки во Косово. Во судирите се повредени и четворица демонстранти. Специјалните сили на косовската полиција беа принудени да интервенираат откако демонстрантите ги нападнаа со камења и метални предмети, се наведува во соопштението на косовската полиција. По судирите, кои траеле околу три часа, полицијата успеала да го ослободи патот и да воспостави ред, при што употребиле солзавец и водени топови за да им овозможат на првите камиони од Србија да влезат на косовска територија со полициска придружба. ...
| | веќе видена | слични

Десетина луѓе се повредени, меѓу кои и еден полицаец во судирите на косовската полиција и припадниците на движењето „Самоопределеување“ на пат кон преминот Мердаре. Полиција употребила водени топови и солзавец за да ги разбие демонстрантите. Уапсени се неколкумина, меѓу кои и Албин Курти еден од челниците на движењето. Членови на „Самоопределување“ денеска сакаа да организираат протести на Косово и да ги блокираат граничните премини за да ја повикаат косовската влада да го спречи влезот на српски производи и да ја заостри политиката кон српските власти. /С.П.
| | веќе видена | слични

Ден после судирите на косовската полиција и членовите на Самоопределување, потпретседателот на ова движење и пратеник во косовскиот парламент, Граук Коњуфца ја обвини косовската влада дека поради Србија се пресметала со својот народ. - Помеѓу народот на Србија и на Косово, актуелната косовска влада ја избра Србија поради 500- те милиони евра што ги добива од прометот на српските производи, рече Коњуфца. По вчерашните судири, административните премини Мердаре и Бела земја се проодни, ситуацијата е мирна, но зголемено е присуството на косовската полиција. Во вчерашните протести беа приведени 146 демонстранти, а 30 полицајци беа повредени. Членовите на движењето „Самоопределување“ со протести се обидоа да ги блокираат граничните премини за да побараат од косовската влада да ја заостри политиката кон Србија. /С.П.
| | веќе видена | слични
8 копии

Тројца пратеници од опозициската косовска парламентарна партија “Самоопределување“, кои синоќа беа приведени за време на протестот кај преминот Бела Земја, ослободени се откако дале изјава во полицијата во Гњилане. Но, на потпретседателот на партијата Аиди Дергути и уште четворица претставници одреден им е притовот од 48 часа. Поради блокадите на граничните премини Мердаре и Бела земја приведени се 150 луѓе. Во вчерашните судири меѓу приврзаниците на “Самоопределување“ и полицијата повредени се 13 косовски полицајци и четворица демонстранти. Судирите избувнаа откако приврзаниците “Самоопределување“ сакаа да го блокираат граничниот премин Мердаре кон централна Србија, со цел да не дозволат влез на камиони, кој превезуваат српски стоки во Косово. Специјалните сили на косовската полиција беа принудени да интервенираат, откако демонстрантите ги нападнаа со камења и метални предмети, се наведува во соопштението на косовската полиција. По судирите, кои траеле околу три часа, полицијата успеала да го ослободи ...
| | веќе видена | слични

На протестот во организиција на опозиционото движење „Самоопределување“ вчера дојде до судири меѓу демонстрантите и полицијата кај граничниот премин Мердаре, од Косово кон Србија. Има повредени на двете страни. Полицијата употреби водени топови и солзавец за да ги растера приврзениците на „Самоопределување“ кои одбиваа да се тргнат од патот. Триесет косовски полицајци се ранети во вчерашните судири со приврзаниците на косовското движење „Самоопределување“, кои сакаа да го блокираат граничниот премин Мердаре кон централна Србија, со цел да не дозволат влез на камиони, кои превезуваат српски стоки во Косово. Во судирите се повредени и околу педесет демонстранти. Напад врз полициските сили Специјалните сили на косовската полиција беа принудени да интервенираат, откако демонстрантите ги нападнаа со камења и метални предмети, се наведува во соопштението на косовската полиција. По судирите, кои траеле околу три часа, полицијата успеала да го ослободи патот и да воспостави ред, при што им овозможила на ...
| | веќе видена | слични

Тринаесет косовски полицајци се ранети во вчерашните судири со приврзаниците на косовското движење „Самоопределување“, кои сакаа да го блокираат граничниот премин Мердаре кон централна Србија, со цел да не дозволат влез на камиони, кој превезуваат српски стоки во Косово. Во судирите се повредени и четворица демонстранти. Специјалните сили на косовската полиција беа принудени да интервенираат, откако демонстрантите ги нападнаа со камења и метални предмети, се наведува во соопштението на косовската полиција. По судирите, кои траеле околу три часа, полицијата успеала да го ослободи патот и да воспостави ред, при што им овозможила на првите камиони од Србија да влезат на косовска територија со полициска придружба. Судирите меѓу косовската полиција и демонстрантите избија на патот Подуево-Мердаре, каде приврзаниците на „Самоопределување“ беа запрени од кордон на специјалните полициски сили, опремен за разбивање на демонстрации, не дозволувајќи им натамошно движење. Неколку стотици припадници на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Еден од најтиражните италијански весници „Ла стампа“ во своето онлајн издание објави репортажа од денешното одбележување на Богојавление од македонските ...
сите 330 | | | веќе видена

Триесет и тригодишен жител на селото Моноспитово вчера загинал откако автомобилот во кој бил сопатник изгубил контрола и излетал од коловозот, во близина на ...
сите 210 | | | веќе видена

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел в петок ќе престојува во Македонија, што е негова прва посета на земјава откако е на оваа функција.Шарл Мишел ќе ...
сите 390 | | | веќе видена

Македонија не успеа да ги оправда очекувањата, не успеа на ова ЕП 2020 да се пласира во втората фаза. Зошто? Кои беа причините? Еве сега кога минаа три дена од ...
сите 220 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 83 | | | веќе видена

Познатата холивудска актерка Џејми Ли Кертис на своите профили на Инстаграм и на Твитер објави дека „Медена земја“ е зачудувачки филм. „Колку совршен момент за ...
сите 156 | | | веќе видена

Град Скопје ја превзеде депонијата „Дрисла“ од италијанскиот оператор ФЦЛ Амбиенте. Денеска Централниот регистар објави дека Град Скопје влегува со влог од ...
сите 80 | | | веќе видена

Членовите на ДИК утре на седница ќе расправаат по барањето на министерот за внатрешни работи Наќе Чулев за мислење за тоа дали врзаните потписи се однесуваат ...
сите 203 | | | веќе видена

Во таа насока се и измените во Законот за извршување усовоени од Собранието со кои покрај што се намалува делот за извршување, целосно се иззема извршувањето ...
сите 43 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Уапсен водачот на „Самоопределување“, Курти

Од:
До кого (е-маил):
Порака: