Скулптурите на Хаџи Бошков во „Стоби“ зрачат со слобода и индивидуален интегритет


2 копии

Вчера, на зајдисонце, во магичен амбиент, пред неколку стотини луѓе на археолошкиот локалитет „Стоби“ беше отворена голема изложба на дела од реномираниот ...
| | веќе видена | слични

Изложбата „Допир“, која до 15 октомври ќе биде поставена во Мала станица е дел од проектот „Ние сме тука: идни екологии“, соработка на Националната галерија на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во Музејот на Град Скопје вечерва во 19 часот ќе биде отворена изложбата „Цртежи и скулптури“ на македонскиот уметник Ранко Дакиќ. Ќе бидат претставени ...
| | веќе видена | слични

Свесни за тоа дека на луѓето по сите карантински периоди им беше потребна духовна оддишка, им понудивме одлична програма и во ниту еден момент не ја загубивме ...
| | веќе видена | слични

По само 10 месеци од „Капиталистичка авантура“ одржана во Домот на културата „Кочо Рацин“ во Скопје, мултимедијалниот уметник Перо Кованцалиев еве го со нова ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во Малиот салон на Галеријата „КО-РА“ од вчера љубителите на уметноста имаат можност да ја проследат и изложбата на Ленче Коцевска насловена „Моја бесмртна ...
| | веќе видена | слични
2 копии

На археолошкиот локалитет „Стоби“ вчера беше отворена изложбата „Откривање на иднината: Археологија на модерноста“ од реномираниот скулптор Петар Хаџи Бошков, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Кичевската дијаспора ги повикува „сонародниците да гласаат за кандидатот Албанец“ во Кичево Обединетата кичевска дијаспора преку соопштение ги повика ...
сите 662 | | | веќе видена

Навиканти сме на променливите позиции на Зоран Заев во изминативе 52 месеца откако е претседател на владата, но и претходно откако е активен во политиката, ...
сите 293 | | | веќе видена

Државната изборна комисија конечно ја преброја излезноста на првиот круг од локалните избори 2021 година, што се одржаа во неделата. Се до вчера конечни ...
сите 165 | | | веќе видена

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров, денеска копретседаваше заедно со Михаела Матуела од ГД НЕАР надлежна за Северна ...
сите 303 | | | веќе видена

Аријанит Хоџа од БЕСА, министер во владата, смета дека граѓаните од Тетово и Желино се желни за промена на градоначалничката структура во градот под Шара и се ...
сите 49 | | | веќе видена

Охрид, 22. октомври 2021 (ИНПРЕС) – „Урбана култура“ е еден од клучните проекти во нашата предизборна програма кој наскоро започнува да се реализира. Со овој ...
сите 56 | | | веќе видена

Формално правно мораме да ги запазиме процедурите. Треба прво да се внесе забелешката во дневникот на денот на гласање, рече претседателот на ДИК, Александар ...
сите 334 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Скулптурите на Хаџи Бошков во „Стоби“ зрачат со слобода и индивидуален интегритет

Од:
До кого (е-маил):
Порака: