Контролата се засилува, загадувањето на воздухот се намалува

5 копии

Министерството за животна средина и просторно планирање соопшти дека во Скопје денеска е забележано намалување на загадувањето на амбиентниот воздух. Причина за тоа, според Министерството, се поволните временски услови, кои предизвикуваат и зголемување на аерозагадувањето во овој период на годината. - Според податоците од Државниот автоматски мониторинг систем за квалитет на амбиентниот воздух кои пристигнуваат во Централната станица на Македонскиот информативен центар за животна средина при МЖСПП, и врз основа на направената анализа на податоците добиени од мониторинг станиците Лисиче, Карпош и Центар, за период од 1 до 6 декември, констатирано е дека концентрациите на загадувачките супстанции на сулфур диоксид, озон, азот диоксид и јаглероден моноксид, не ги надминуваат пропишаните граничните вредности, стои во соопштението. Зголемување, во овој период имало на концентрациите на суспендирани честици од 10 микрометри (ПМ10) кои со денешното подобрување на временските услови и појава на ветерот, во текот на ...
| | веќе видена | слични

Денеска скопјани дишат умерено загаден воздух, така барем покажуваат податоците на дисплејот на мерната станица поставена на улица Македонија. Како најодговорна институција која треба да преземе конкретни чекори во подобрување на алармантната ситуација со загаденоста на воздухот во метрополата, Министерството за животна средина вината за загадениот воздух ја префла на метеоролошките услови и местоположбата на градот, како главни причинители за нарушеното здравје на скопјани последниот месец. Отровните честички во воздухот, штетните гасови од фабриките, чадот од автомобилите и автобусите воопшто не беа посочени како ризични фактори, па во официјалното соопштение од министерството се наведува само дека има намалување на загадувањето на амбиенталниот воздух. - По направената анализа на податоци добиени од мониторинг станиците во Центар, Лисиче и Карпош за период од 1 до 6 декември, констатирано е дека концентрациите на загадувачките супстанции на сулфур диоксид, озон, азот диоксид и јаглероден моноксид не ги ...
| | веќе видена | слични

Само десетина часа поволни временски услови, ветер и ситен дожд беа доволни воздухот во Скопје да стане не само доволно чист туку и дваесетина пати почист од претходните денови, кога загаденоста беше огромна Аерозагадувањето ќе се следи внимателно и ќе се засили контролата на големите индустриски капацитети Мониторинг-станицата во Карпош вчера покажа дека часовната концентрација на суспендираните честици во 1 часот наутро изнесувала 277,8 микрограми на кубен метар, а во 11 часот претпладне паднала на 18,22. Максимално прифатливото количество е 50 микрограми. Слични податоци има и мониторинг-станицата поставена во Центар. И податоците од мониторинг-станицата во Лисиче, на која беа забележани најголемите среднодневни концентрации на суспендирани честици, во вчерашното деноноќие покажале нагло намалување, односно во 1 часот е регистрирана часовна концентрација од 722,6 микрограми на кубен метар, а во 11 часот концентрација е намалена на 46,08. Дека воздухот значително се прочисти соопшти и Министерството за ...
| | веќе видена | слични

Ветрот и дождот вчера го олеснија дишењето во Скопје, а загаденоста на воздухот се намали за два степени. Мерните станици покажуваат дека Лисиче е најзагадената населба дури 14 пати над дозволеното Ветровитото и врнежливо време ја намали загаденоста на воздухот во метрополата. Мерните станици вчера покажуваа пад на нивото на загаденост за два степени, но сепак воздухот останува нездрав за чувствителната група граѓани, во која се вбројуваат лицата со белодробни заболувања и астматичарите. Како мерки на претпазливост и натаму се препорачува овие лица да не излегуваат надвор без потреба. Од Град Скопје и од Министерството за животна средина вчера со соопштение до медиумите информираа дека во наредниот период внимателно ќе го следат загадувањето на воздухот во Скопје и ќе преземат засилена контрола врз големите индустриски капацитети како одговор на владините препораки за намалување на загаденоста. Метеоролошките услови и местоположбата на метрополата се главните причини за нивото на загаденост карактеристично ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Метеоролошките услови и местоположбата на Градот Скопје се главни причинители за зголемувањето на аерозагадувањето во овој период на годината. Со оглед на поволните временски услови, во текот на денешниот ден е констатирано видно подобрување, односно намалување на загадувањето на амбиентниот воздух, соопштија денеска Министерството за животна средина и Градот Скопје. Според податоците од Државниот Автоматски Мониторинг систем за квалитет на амбиентниот воздух кои пристигнуваат во Централната станица на Македонскиот информативен центар за животна средина при МЖСПП, и врз основа на направената анализа на податоците добиени од мониторинг станиците Лисиче, Карпош и Центар, за период од 01 до 06 декември 2011 година, констатирано е дека концентрациите на загадувачките супстанции на сулфур диоксид, озон, азот диоксид и јаглероден моноксид, не ги надминуваат пропишаните граничните вредности. Видно зголемување, во истиот период, имаше на концентрациите на суспендирани честици од 10 микрометри (PM10) кои со ...
| | веќе видена | слични

Останато

На четвртиот ден од пробниот попис на населението кој се одржува во 13 општини, Заводот за статистика се соочува со тecнички пpoблеми при анкетирањето со пomош ...
сите 150 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 223 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 90 | | | веќе видена

Димитар Андоновски за македонската публика е најпознат како пејач и автор, како соло-изведувач и во поново време како вокалист на „Тајфата“, но веќе неколку ...
сите 51 | | | веќе видена

Неодамнешниот напад на два танкери што превезувале нафта во Орумскиот Проток предизвикаа разговори за стратешки важниот проток и неговата улога во глобалната ...
сите 114 | | | веќе видена

Успехот на најновата серија HBO, “Чернобил”, резултираше со зголемен број на туристи.Уништениот и напуштен град е се повеќе привлечен за туристите, но сега ...
сите 54 | | | веќе видена

Северна Македонија и Албанија се подготвени. Во наш интерес е Западен Балкан да стане дел од заедницата, порача високата претставничка на ЕУ за надворешна и ...
сите 67 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Контролата се засилува, загадувањето на воздухот се намалува

Од:
До кого (е-маил):
Порака: